Tijekom života dođemo u doticaj s velikim brojem ljudi. S većinom se mimoiđemo, neke znamo tek iz viđenja ili na razini ležernog poznanstva, a istinsku povezanost ostvarimo tek s rijetkima. Ipak, često se dogodi da jednom sklopljeno prijateljstvo ne uspijemo održati na životu.
Uzroci mogu biti raznoliki – posao, selidba, različiti interesi ili jednostavno činjenica da vas je život odveo u različitim smjerovima. Ako želite pokušati obnoviti staro prijateljstvo, možda se pitate koji je najbolji način da pristupite tom pothvatu i izbjegnete nelagodnu atmosferu.
Zašto uopće pokušavati?
Povezivanje s prijateljima s kojima ste izgubili kontakt omogućit će vam da ponovno proživite stare, čak i davno zaboravljene uspomene. Prisjetit ćete se onoga što vas je nekoć vezalo – zajedničkih avantura, nezgoda, internih šala, blesavih razmirica. Osim toga, povezat ćete se s davnašnjom verzijom vlastite osobnosti.
To će vam dati uvid u načine na koje ste se promijenili – bilo to nabolje ili nagore – te ćete tako bolje osvijestiti kako želite nastaviti dalje u svom životu. Možda osjetite osjećaj ponosa uspoređujući sadašnju verziju sebe s prijašnjom, no jednako tako, možda shvatite da ste putem izgubili neki dio sebe koji želite vratiti.
Uzroci nelagode
Jedna od otegotnih okolnosti koja može uzrokovati osjećaj tenzije pri pokušaju ponovnog povezivanja su povrijeđeni osjećaji. Ako se jedna strana osjeća kao da je udaljavanje bilo namjerno, može je mučiti osjećaj zamjeranja jer se osjetila odbačenom. Zavist je još jedna prepreka koja vam se može ispriječiti na putu prema ponovnom povezivanju.
Pri uspoređivanju trenutnih životnih situacija nerijetko se dogodi da jedna strana likuje jer je, barem naizgled, postigla više i živi bolje te se tako druga strana osjeti poniženo. Naposljetku, vjerojatno najočitiji i najjednostavniji uzročnik nelagode su promjene.
Ljudi se s vremenom znatno mijenjaju te se može dogoditi da osobu s kojom ste nekoć bili ‘kao prst i nokat’ sad jedva prepoznajete. Ako ste se oblikovali u osobe radikalno drukčijih osobnosti, možda otkrijete da jednostavno više niste kompatibilni.
Kako izbjeći nelagodu?
Društvene mreže odličan su način da inicirate ponovni susret. Telefonski pozivi mogu biti stresni, no poslati poruku putem, primjerice, Facebooka mnogo je jednostavnije. Tako ujedno možete dobiti makar i površan uvid u ono čim se trenutno druga osoba bavi u životu, što može poslužiti kao odskočna daska za pokretanje razgovora.
Nemojte se bojati pokazati osjećaje: ako vam je zaista drago što ponovno vidite starog prijatelja, potrudite se odaslati dojam srdačnosti i otvorenosti kako biste im odagnali eventualne sumnje i dvojbe. Iskopajte stare uspomene i prisjetite se trenutaka koje ste zajednički proživjeli. Tako ćete se, pa makar i nakratko, vratiti u prošlost i prisjetiti se što vas je vezalo te će daljnji razgovor lakše teći.
Pažljivo slušajte drugu osobu i pokažite interes postavljenjem potpitanja. Stare sukobe ostavite po strani, nemojte zadirati u bolne točke i otvarati stare rane jer iz toga ne može proizaći ništa dobra. Ako sve dobro prođe, na kraju predložite ponovni susret. Uz malo sreće postavit ćete dobar temelj za daljnji razvoj prijateljstva i tako obogatiti svoj život.
Pročitaj i ovo:
- Prijateljstvo: 6 znakova koji pokazuju da se nalazite u toksičnom odnosu
- Socijalna anksioznost ili sramežljivost? Evo koje su temeljne razlike
- Ovo nikad ne smijete reći prijateljici koja je upravo prekinula vezu