Ubrzani tempo života, nezdrava prehrana, oštećenja uzrokovana suncem, vanjski čimbenici… sve to utječe na izgled naše kože. Iako je zdrava koža preduvjet ljepote, mnogima se ona čini teško dostižna. A kad se osim preparata kojima njegujemo kožu u priču uključe i mitovi o njezi kože kojima vjerujemo, nije ni čudno kako ponekad ne uspijevamo našoj koži priuštiti njegu kakvu zaslužuje. Stoga vrhunski dermatolozi za portal Reader’s Digest otkrivaju najgore savjete o njezi kože koje su imali prilike čuti i pomažu raskrinkati neke od čestih mitova.
„Pasta za zube će isušiti prištiće“
Mnogi ljudi koriste pastu za zube kao sredstvo za smanjenje veličine bubuljice, ali nema pravih dokaza da pasta za zube u tome može pomoći. Neke paste za zube sadrže vodikov peroksid, koji je zapravo antiseptički, pa prisutnost bakterija na koži lica može nakratko smanjiti, ali ostali sastojci u zubnim pastama mogu iritirati kožu i uzrokovati daljnje izbijanje prištića, navodi dr. S. Manjula Jegasothy, dermatolog i osnivač Miami Skin Institute.
„Istiskivanjem će prištići brže nestati“
Samo se prištići s bijelom glavom mogu sigurno istisnuti. Čak i tada je najbolje posjetiti kozmetičarku ili nekog drugog zdravstvenog stručnjaka za kožu kako biste to sigurno odradili. Nasumično istiskivanje papula (prištići koji još nisu dobili bijelu glavu) može dovesti do upale i nastanka ožiljaka. Najbolje je držati kožu čistom i hidratiziranom te se suzdržati od sitiskivanja prištića, upozorava dr. Jennifer Linder, dermatologinja i glavna znanstvenica za PCA SKIN.
„Nikada ne idi u krevet sa šminkom“
Većina žena vjeruje da će se strašne stvari dogoditi njihovoj koži ako ne skinu šminku prije odlaska na spavanje. No, u stvarnosti, to i ne mora predstavljati neki problem. Razmislite o tome na ovaj način: Koja je razlika između nošenja šminke na vašoj koži osam sati u vrijeme spavanja, za razliku od 12 sati tijekom dana? Ne postoji mnogo razlika, pogotovo ako spavate na leđima. Moguće je dobiti iritaciju očiju od jastuka koji trlja šminku u vaše oko, ali to je vrlo neuobičajeno, objašnjava dr. Neal Schultz, dermatolog, kreator linije BeautyRx by Dr. Schultz.
„Hidratantne kreme ne pomažu, moja je koža uvijek suha“
Ponekad hidratantne kreme i losioni ne mogu dobro obaviti svoj posao jer se ne mogu probiti kroz sloj mrtvih stanica uzrokovanih starenjem ili djelovanjem sunca. Nježni piling cijelog tijela, nakon kojeg ćete nanijeti hidratantni losion, trebao bi riješiti ovaj problem, objašnjava dr. Magovern.
„Moje akne nemaju nikakve veze s onim što jedem“
Postoji nekoliko studija koje ukazuju na to da se akne mogu povezati s mlijekom i prehranom visokog glikemijskog indeksa. Mnogi koji pate od akni mogu ih kontrolirati prilagođenom prehranom i pravim dodacima, ali istina je i da jedna osoba može jesti hranu koja uzrokuje akne bez da dođe do njihovog izbijanja, navodi dr. Alan M Dattner, MD, dermatolog i autor knjige Radiant Skin from the Inside Out.
„Savršena se koža krije u nekoj bočici“
Možda vjerujete da se zdravlje kože krije u vanjskoj primjeni krema i losiona, no postoji mnogo dokaza da hidratacija i konzumiranje određenih namirnica može pomoći ne samo izgledu kože nego i njezinoj funkciji. Jednako kao što trebamo proteine za hranjenje naših mišića nakon treninga, tako će i mnoge namirnice nahraniti našu kožu – neke od njih uključuju rajčice, grožđe, šipak, zeleni čaj, pa čak i čokoladu, sve dok ima više od 70 posto sadržaja kakaa, otkriva dr. Bobby Awadalla.
„Imam 30 godina, više ne moram brinuti o aknama“
Nažalost, ni u 30-ima niste sigurni od akni – svatko može dobiti akne u bilo kojoj dobi, zahvaljujući hormonima koji „polude“ tijekom faza života kao što su trudnoća i menopauza ili zbog čimbenika poput stresa ili prehrane, objašnjava dr. Ava Shamban, dermatologinja.
„Moja koža je tako masna, trebam je češće prati“
Pranje lica više od dva puta dnevno može isušiti kožu, što zapravo uzrokuje proizvodnju još više sebuma. Umjesto toga, lice očistite pomoću nježne električne četke koja pomaže u uklanjanju šminke i temeljitijem čišćenju lica. Izbjegavajte grube tretmane koji mogu potaknuti izbijanje prištića, savjetuje dr. Rebecca Kazin, dermatologinja, Washington Institute of Dermatologic Laser Surgery
„Moram piti mnogo vode za zdravu kožu“
Hidratacija je važna za zdravlje kože, ali pijenje previše vode dovest će samo do trčanja u kupaonicu. U ekstremnim slučajevima, pretjerano pijenje vode čak može dovesti do stanja zvanog hiponatremija, tj. preniske razine natrija zbog suviška vode. Stoga se preporuke kreću oko 3 l tekućine za prosječnog muškarca, odnosno 2,2 l za žene. Tekućina čak ne mora biti ni voda – razmišljajte o prirodnim sokovima, biljnim čajevima, pa čak i namirnicama s visokim udjelom vode. A najbolji savjet glasi – neka žeđ bude vaš vodič, otkriva dr. Fayne Frey, dermatologinja i osnivačica FryFacea.
„Nemoj sjesti blizu mene, ne želim uloviti tvoju psorijazu“
Psorijaza je autoimuna bolest koja uzrokuje pojavu crvenih i ljuskavih iritacija na koži. Iako je uzrok nepoznat, povezan je s imunološkim sustavom i genetskom predispozicijom, što znači da se ne može prenijeti drugima putem kontakta, objašnjava dr. Tien Nguyen, dermatolog, Orange Coast Memorial Medical Center.
„Svaka crvena točkica na licu znak je akni“
Rozaceja može izgledati poput akni jer oba stanja dijele neke zajedničke karakteristike, poput crvenila i prištića. Postoje tri razlike između akni i rozaceje – doba početka, lokacija i simptomi. Akne se mogu pojaviti u bilo kojoj dobi, ali najčešće su kod adolescenata, a rozaceja se obično pojavljuje nakon 30. godine. Iako se i akne i rozaceja mogu pojaviti na središnjem dijelu lica, akne se u pravilu također pojavljuju uz kosu i na čeljusti, rukama i leđima, dok rozaceja može nadražiti oči. Miteseri su česti kod akni, ali se obično ne pojavljuju kad je riječ o rozaceji, navodi dr. Dendy Engelman, kirurg dermatolog, suradnik na Manhattan Dermatology and Cosmetic Surgery.
Pročitaj i ovo:
• Pazi na svoju kožu – ona će ti biti zahvalna
• Holistički plan njege za normalnu, suhu, masnu i mješovitu kožu
• Znate li prepoznati svoj tip i stanje kože?