U današnjem ubrzanom svijetu ponekad nema većeg zadovoljstva od masaže, kozmetičkih tretmana, raznih tečajeva i sportova. Self-care rituali su veoma bitan segment života, ali možete ih prakticirati svaki dan i to gotovo besplatno. Donosimo vam neke sjajne ideje koje će pridonijeti vašem blagostanju, a novčanik barem nakratko ostaviti netaknutim.
Provodite vrijeme na svježem zraku
Prošetajte kvartom, sjednite na klupicu u parku, trčite livadom ili samo upijajte zrake sunca nekoliko minuta. Izlazak na svježi zrak bez mobitela smirit će vaš živčani sustav i pomoći vam da se barem nakratko odmaknete od stresne svakodnevice.
Organizirajte svoj život
Kada je u vašem domu ili uredu nered, to može imati negativan učinak i na vaše mentalno stanje. Iako kod nekih potiče kreativnost, kod drugih neuredan i neorganiziran prostor izaziva stres i tjeskobu. Ako ste vi ta osoba, odvojite vrijeme u kojem ćete očistiti svoj životni prostor, organizirati hrpu papira koja se povlači po vašem radnom stolu ili posložiti ormar iz kojeg vam odjeća doslovno ispada van.
Ograničite vrijeme koje provodite na društvenim mrežama
Višesatno pretraživanje objava na društvenim mrežama nije samo gubljenje vremena već je i povezano s nižom razinom samopoštovanja, problemima s nesanicom i povećanim strahom od propuštanja stvari. Iako su društvene mreže sjajan izvor za povezivanje, njegovanje podrške i zajednice, mogu i nepotrebno odvlačiti pozornost od onoga što je u životu zaista bitno. Ograničite vrijeme koje provedite na Instagramu i Facebooku i radije počnite čitati onu knjigu koja vas već mjesecima gleda s noćnog ormarića.
Volontirajte u organizaciji koja vam je važna
Uključivanje u altruističke aktivnosti i gledanje kako naši postupci izravno i pozitivno utječu na živote drugih je siguran način da promijenite svoje raspoloženje i osjetite se dijelom nečeg većeg od sebe. Volontiranje može pomoći i da svoje probleme stavite u kontekst i barem se malo odmaknete od svakodnevnog stresa.
Recite “ne”
Često se o sebi brinemo na način da povrh svojih svakodnevnih aktivnosti, dodamo još neku. Zbog toga upisujemo tečajeve stranih jezika, plesa ili aerobika. No brinuti o sebi znači i reći “ne” svim onim stvarima koje činimo iz osjećaja krivnje i obveze. Kada vas idući put netko zamoli za uslugu, upitajte se: trebam li i želim li ovo učiniti?
Počnite pisati dnevnik
Dnevnik može biti terapijska praksa koja će vam pomoći razumjeti obrasce vaših razmišljanja i teških emocija, ali i njegovati zahvalnost prema svakodnevnom životu. Pisanje nam pomaže da eksternaliziramo ono što se događa u našim glavama i da svoje misli sagledamo objektivnije. Sve što vam treba je olovka i nešto papira i kutak u kojem ćete se osjećati smireno i opušteno.
Osvijestite svoje emocije
Barem jednom dnevno, ako ne i više, odvojite malo vremena i zapitajte se kako se zaista osjećate. Zaustavite se kako biste procijenili jeste li gladni, žedni i s kojim se emocijama trenutno borite. Tako ćete najbolje razaznati koje vam situacije u životu rade nepotreban stres, a koje vas uveseljavaju. Ove druge radite što češće!
Pročitaj i ovo:
- Nisko samopoštovanje: Kako promijeniti negativnu sliku o sebi?
- Wellness je stil života: Uzmite svaki dan vremena za sebe
- Kako znati da ste u kvalitetnoj vezi – sami sa sobom?