Sigurno ste se kroz život barem jednom našli u situaciji da ste u jednom trenutku bili sretni i ushićeni, a samo nekoliko trenutaka kasnije tužni i bezvoljni. Život žene obilježavaju dinamične endokrinološke promjene koje su u stanju izazvati poremećaje raspoloženja i anksioznost.
Takvi se poremećaji uglavnom javljaju zajedno s reproduktivnim prijelazima koji uključuju menarhu, menstrualni ciklus, perinatalno razdoblje i perimenopauzu.
Predmenstrualni poremećaji
Milijuni žena, ili njih čak 80%, razvije određeni stupanj predmenstrualnog sindroma (PMS) ili dožive pojavu barem jednog psihološkog ili fizičkog simptoma tijekom luteinske faze menstrualnog ciklusa.
Dinamične mjesečne promjene u razinama spolnih hormona uvelike mogu utjecati na ravnotežu emocija i kognitivnih funkcija, što na kraju dovodi do pojave raznih psihoneuroendokrinoloških simptoma u žena reproduktivne dobi. Takvi simptomi, ali i njihov intenzitet, mogu se znatno razlikovati od žene do žene te biti različiti od ciklusa do ciklusa.
U reproduktivnoj dobi, jedan od najčešćih uzroka promjena raspoloženja su predmenstrualni poremećaji – predmenstrualni sindrom (PMS) i predmenstrualni disforični poremećaj (PMDD).
PMS i PMDD – u kojoj nam mjeri ‘kroje’ život?
PMS se definira kao skup fizičkih i psiholoških simptoma koji se pojavljuju u predvidljivom obrascu u žena – svakog mjeseca tjedan ili dva prije menstrualnog krvarenja. Naravno, postoje različiti stupnjevi ozbiljnosti PMS simptoma te kako ih svaka žena doživljava i proživljava, ali činjenica jest da takvi simptomi mogu negativno utjecati na svakodnevni život.
Najblaži simptomi, koji se ujedno pojavljuju kod velike većine žena, su nadutost i osjetljivost grudi. Osim toga, moguća je pojava depresije, gubitak energije i libida, razdražljivost, glavobolja, bolovi u zdjelici, žudnja za hranom, umor, poremećaj spavanja te mnogi drugi simptomi.
U manjem broju slučajeva, simptomi PMS-a mogu prijeći u predmenstrualni disforični poremećaj (PMDD) koji može značajno utjecati na kvalitetu života žene i ugroziti njezine odnose s bližnjima.
Utjecaj hormona na raspoloženje i kognitivne funkcije
Iako točan uzrok promjena raspoloženja nije u potpunosti jasan, suštinski se ona događaju zbog hormonalnih fluktuacija tijekom menstrualnog ciklusa. Takve promjene rezultiraju složenim interakcijama između steroidnih hormona jajnika i neurotransmitera centralnog živčanog sustava. Smatra se kako jajnici i spolni hormoni utječu na raspoloženje i kognitivne funkcije modulirajući nekoliko sustava neurotransmitera, konkretno serotonergičke i domaninergičke funkcije koje su ključne za fiziološku regulaciju raspoloženja, pamćenja i učenja.
Stoga ne čudi činjenica da estrogeni mogu imati kontrolu nad raspoloženjem, kognitivnim funkcijama i u zdravlju neurona. Oni mogu povećati razinu serotonina u organizmu, a samim time poboljšati raspoloženje i smanjiti depresiju.
Peruanska balansatorica hormona
Maca je balansator pa samim time utječe na razinu ženskih spolnih hormona te ublažava fiziološke i bihevioralne aspekte hormonske neravnoteže. Regulatorni učinci mace primarno su posljedica djelovanja molekula macamida koji se aktiviraju sušenjem i termičkom obradom korijena mace, a djeluju na os hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlijezda (HPA).
Poboljšavajući komunikaciju upravo između osi HPA te ženskih reproduktivnih žlijezda i organa, maca regulira i uravnotežuje hormone. Osim toga, povoljno utječe i na anksioznost i depresiju. Iako nije u potpunosti jasno na koji način ova peruanska biljka djeluje na smanjenje psihičkih simptoma, smatra se kako su za to odgovorni spojevi iz skupine flavonoida.
Bioandina za zdravlje ženskog reproduktivnog sustava i regulaciju hormona nudi Crvenu aktiviranu Macu koja doprinosi regulaciji hormonske aktivnosti i zdravlju reproduktivnog sustava.
Crvena aktivirana Maca (kapsule) dodatno je obogaćena vitaminima B6 i B12. Ti vitamini doprinose normalnoj funkciji hormonske aktivnosti, normalnoj funkciji živčanog sustava, normalnoj funkciji imunološkog sustava, normalnoj psihološkoj funkciji te smanjenju umora i iscrpljenosti!
Više saznajte na: BIOANDINA.HR
Pročitaj i ovo:
- Jelena Ferk: Bioandina je jedinstvena po autohtonom asortimanu superhrane
- Upoznajte Camu camu i saznajte kako ojačati imunitet prirodnim putem
- Dečki, imate li problema s libidom i potencijom vrijeme je za – crnu macu!