Ako se u posljednje vrijeme osjećate pomalo izgubljeno, možda je vrijeme da preispitate svoj život. Pristupanje životu sa znatiželjom može vam pomoći da potrošite više vremena na stvari koje biste željeli raditi, umjesto da ga trošite na stvari koje drugi ljudi od vas traže da radite. A tko to ne bi htio?
Zašto bismo trebali prakticirati samoznatiželju?
Jeste li ikada iznenadili same sebe? Možda ste rekli nešto što niste očekivali da uopće možete izgovoriti ili ste na nešto reagirali na nepredvidljiv način. “Često iza nekih naših postupaka, stoje misli i osjećaji koji nam sami po sebi nisu očiti”, kaže psihoterapeut Matt Lundquist, LCSW, MSED. Biti znatiželjan o svom unutarnjem biću i želja da shvatimo odakle dolaze te naše misli i postupci, može nam pomoći da bolje razumijemo same sebe.
Naprimjer, želite steći nove navike – više vježbati, smanjiti konzumiranje alkohola ili početi konzumirati zdraviju hranu – no nikako ne uspijevate ispuniti vlastita očekivanja? Možda je vrijeme da zauzmete neobičan pristup prema odnosu s vašim ciljevima. Vrijeme je da postanete znatiželjni i pokušate shvatiti zašto želite steći te nove navike, zašto ne uspijevate u tome te kako bolje surađivati sa samim sobom kako biste postigli ono što želite. Evo kako to postići…
1/ Dopustite samima sebi da se iznenadite
Dopustite si da iznenadite same sebe, a zatim ispitajte iznenađenje. Ponekad postoji razlika između onoga što namjeravamo učiniti i onoga što stvarno radimo. Pokušaj razumijevanja vlastitih namjera i postupaka može dovesti do prekrasnih otkrića o vama samima koja mogu biti itekako korisna, kaže Lundquist.
2/ Pokušajte izbjeći prosuđivanje
Znatiželja se guši nepromišljenim prosudbama. Kada preispitujete svoje ponašanje, pokušajte odvojiti svoje mišljenje od svoje znatiželje. Najbolji pristup je neutralnost. “Prosuđivanje je prepreka znatiželji”, upozorava Lundquist.
3/ Fokusirajte se na ono što VI uistinu želite
Nije uvijek lako znati što želimo (ili ne želimo). No ako se već neko vrijeme osjećate izgubljeno i ako ne uživate u svakodnevnom životu, možda je vrijeme da se zapitate je li razlog tomu to što radite ono što vas ne ispunjava.
Ako, naprimjer, nastavite prenositi obaveze s to-do liste u novi dan, to može biti prilika da ispitate svoj odnos s tim zadacima. Ili, ako ste pod stresom zbog nadolazećeg obiteljskog odmora, možda trebate ispitati svoj odnos s određenim članovima obitelji kako biste naučili kako se učinkovitije nositi s njima. Samoznatiželja vam može pomoći da usmjerite svoje vrijeme i pažnju na stvari koje zapravo želite raditi umjesto da upadnete u zamku pristajanja na planove koje su drugi postavili za vas.
4/ Potražite stručnu pomoć
Ponekad se jednostavno naviknemo osjećati nesretnima jer nam se ne sviđaju neki segmenti našeg života, poput trenutnog posla, odnosa koji nas ne ispunjavaju, a u kojima smo zapeli… U takvim trenucima pomoći nam mogu terapeuti. Slušajući nas i postavljajući pitanja, terapeuti će nam pomoći shvatiti koje točno promjene trebamo napraviti da bismo se osjećali sretnijima i ispunjenijima.
Pročitaj i ovo:
- Tjeskobni ste? Ova navika može samo pogoršati anksioznost!
- Osobne granice: Naučite reći NE svemu što prijeti vašem blagostanju
- Stavite sebe na prvo mjesto pomoću 5 jednostavnih savjeta