Klimatske promjene nisu problem budućnosti – one se događaju sada i predstavljaju najzahtjevniji ekološki i gospodarski izazov našeg planeta. Učinci klimatskih promjena osjećaju se svakoga dana, u obliku zdravstvenih problema, promjena u okolišu i sustava koji više ne zadovoljava globalne potrebe. A ono što vidimo tek je početak – budućnost krije opasnost još većih šteta zahvaljujući rastu svjetske populacije, potrošačkim navikama i neodrživom upravljanju resursima.
Možemo se samo nadati da još nije prekasno za promjenu kursa. Izbori koje činimo u našem svakodnevnom životu, koliko god beznačajno mogli izgledati, igraju ključnu ulogu u usporavanju klimatskih promjena. Portal GreenLivingOnline donosi nekoliko jednostavnih načina na koje se možete uključiti u borbu za zeleniju Zemlju.
1. Jedite pametno
Jednostavnim promjenama nekih naših prehrambenih navika možemo imati ogroman utjecaj na klimatske promjene. Evo kako…
Budite vegetarijanci (makar na jedan dan). Potrebno je otprilike 15 kilograma žitarica za proizvodnju samo jednog kilograma mesa. Svaki od tih kilograma zrna zahtijeva znatnu energiju za proizvodnju, obradu i transport. Budući da se procjenjuje kako 18 posto svjetskih emisija stakleničkih plinova nastaje zbog proizvodnje mesa, jasno je kako ona ima ogroman utjecaj na klimu. Pronađite inspiraciju u vegetarijanskim receptima ili izbjegavajte meso uz Zeleni ponedjeljak.
Kupujte organsko. Istraživanja su pokazala da konvencionalna poljoprivreda koristi oko 45 posto više energije po jedinici proizvodnje te ima veći karbonski otisak od organskih farmi, koje se oslanjaju na prirodne resurse. Zato pronađite lokalne poljoprivrednike koji hranu uzgajaju organski ili obratite pažnju na certifikate prilikom kupovine.
Kupujte lokalno. Vaš prosječni obrok vjerojatno sadrži sastojke iz više od šest različitih zemalja, a putuje tisućama kilometara prije nego što stigne do tanjura. Hrana koja se uzgaja u vašoj blizini zato će imati manje emisija stakleničkih plinova povezanih s transportom, a usto će i podržati vašu lokalnu ekonomiju.
Ne bacajte hranu. Prema studiji UNFAO-a, više od trećine sve proizvedene hrane završi na odlagalištu otpada (što godišnje znači šokantnih 1,3 milijarde tona hrane). Neiskorištena hrana na odlagalištu otpada jedan je od glavnih izvora stakleničkih plinova. Umjesto toga, pokušajte smanjiti bacanje hrane, okrenite se kompostiranju ili doniraju hrane.
>> Kako vegetarijanci mogu usporiti klimatske promjene?
2. Pametno s energijom
Potrošnja energije, posebno u ljetno vrijeme, penje se na vrtoglave visine. Kako biste učinili razliku, evo što možete učiniti…
Smanjite potrošnju energije. Od prebacivanja na štedne žarulje, kupnje hladnjaka višeg energetskog razreda ili popravljanja slavine koja curi, postoji tisuće načina na koje možete uštedjeti energiju kod kuće. Pročitajte savjete i alate za uštedu energije ili razmotrite pregled doma kako biste vidjeli gdje još možete povećati energetsku učinkovitost.
Kupite energetski učinkovite uređaje. Provjerite kako stoje vaši uređaji kad je riječ o energetskim razredima i obvezujte se na kupnju proizvoda višeg razreda. Provjerite zadovoljavate li uvjete za sufinancirane programe energetske učinkovitosti ili alternativnih izvora energije.
Podržite obnovljive izvore energije. Hrvatska se obvezala da će do 2020. godine imati više od 0,225 m2 sunčevih toplinskih kolektora po stanovniku. U svrhu poticanja razvoja i korištenja obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj, izrađeni su programi sufinanciranja nabave takvih sustava od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
>> Solarna energija usporava klimatske promjene od 2011. godine
3. Mislite na vodu
Ne možemo živjeti bez čistih izvora vode, ali klimatske promjene već su ostavile traga na kvalitetu, količinu i dostupnost naših resursa. Evo kako možete pomoći:
Smanjite, popravite i nadogradite. Uobičajeno kućanstvo može smanjiti potrošnju vode za 40 posto ili više, bez da osjeti promjenu u životnom stilu. Od postavljanja WC-a s manjom potrošnjom vode, kraćeg tuširanja ili skupljanja kišnice za zalijevanje vrta, postoji tisuće načina na koje možete uštedjeti vodu u svom domaćinstvu. Bacite oko na ovaj vodič od 100 načina kako štedjeti vodu.
Podrška održivim vodnim politikama. Pročitajte preporuke UN-a za održivu uporabu vodnog bogatstva i podržite politike koje potiču očuvanje vode destimuliranjem visoke potrošnje vode. Prema studiji tvrtke Environment Canada iz 2004. godine, korisnici koji plaćaju fiksnu cijenu vode koristili su prosječno 74 posto više od onih koji plaćaju prema potrošnji.
4. Putujte lagano
Prijevoz je najbrže rastući uzročnik klimatskih promjena i čini više od jedne trećine emisija stakleničkih plinova. Promjena navika ujedno znači i promjenu za okoliš.
Ostavite automobil kod kuće. Ne čudi da su automobili jedan od najgorih prijestupnika kad su u pitanju klimatske promjene uzrokovane transportom. Ako je moguće, hodajte, vozite bicikl ili koristite javni prijevoz. Ako morate voziti, povežite se s ostalim putnicima putem stranica ili aplikacija za zajedničko putovanje (tzv. car sharing).
Odaberite pravo vozilo. Napravite informirane odluke kada se radi o kupnji novog vozila. Usporedite potrošnju goriva različitih proizvođača i modela te pogledajte koja su vozila najisplativija kad je riječ o potrošnji goriva.
Letite manje. Putovanje zrakoplovom odgovorno je za masovne emisije ugljika – u stvari, to je način prijevoza koji ima najviše emisija stakleničkih plinova.
5. Provjerite svoj otpad
Prosječni proizvođač proizvede oko 2,2 kg smeća svaki dan – to je više od 30 milijuna tona otpada godišnje! I dok ono može nestati iz vašeg vidika, većina završava zakopana u odlagalištima, stvarajući metan u procesu raspadanja. Zapravo, odlagališta otpada odgovorna su za oko 25 posto emisija stakleničkih plinova. Evo što možete učiniti:
Reciklirajte. Odvajanje otpada štedi sirovine i energiju, a ujedno čuva okoliš. U reciklažnim dvorištima može se bez naknade predati i do 30 različitih vrsta otpada, uključujući i neke vrste opasnog otpada. Potražite najbliže reciklažno dvorište i provjerite koje vrste otpada u njima možete odložiti.
Kompostirajte. U Hrvatskoj se reciklira i kompostira tek 16 % otpada, za razliku od europskog prosjeka koji iznosi 43 %. Smeće zapravo sadrži oko 40 posto organskog otpada – kompostiranje drži organski otpad podalje od odlagališta, a ujedno osigurava hranjivu podlogu za vaš vrt ili travnjak.
Kupujte manje. Imamo problema sa stvarima i njihovim gomilanjem. Od vremena industrijske revolucije, svijet se suočio s porastom potrošnje kojoj se ne nazire kraj. Prije nego što ostavite novce u trgovini, zapitajte se je li vam to zaista potrebno i poduzmite svjesne napore da pošaljete što manje stvari na odlagalište otpada.
>> Još niste započeli s recikliranjem?!
6. Pridružite se pokretu
Zajedno se možemo boriti protiv klimatskih promjena – dignite svoj glas i pridružite se ostalim zabrinutim građanima koji rade zajedno kako bi stvorili bolju budućnost za naš planet. Evo kako možete pomoći:
Informirajte se. Klimatske promjene događaju se sada i ostavljaju traga na naš okoliš i život. Pročitajte zaključke Međuvladinog odbora o klimatskim promjenama, informirajte se o stanju planeta i priključite se dijalogu za dobrobit našeg planeta.
Dignite glas protiv nepravde. Unatoč činjenici da su klimatske promjene u velikoj mjeri uzrokovane djelovanjem najbogatijih zemlja svijeta, najsiromašnije su u pravilu najviše pogođene devastirajućim poplavama, sušama i drugim ekstremnim vremenskim nepogodama. Organizacija Practical Action koristi jednostavne i inovativne ideje kako bi pomogla ljudima u najsiromašnijim dijelovima svijeta da se prilagode klimatskim promjenama.
Pridružite se. Potrebno je poduzeti više akcija o klimatskim promjenama – stvorite vlastitu peticiju o promjeni koju želite vidjeti, pridružite se prosvjedu ili podržite akcije i organizacije koje su posvećene zaštiti okoliša kroz donacije.
7. Kupujte pametno
Svaki put kad obavite kupnju, svojim novcem podržavate određeni sustav i način proizvodnje. Ohrabrite se na promjenu.
Kupujte zeleno. Nikada nije bilo lakše kupovati zelene proizvode i usluge zahvaljujući rastućem eko-tržištu. Posjetite zeleni potrošački sajam u vašem području, obratite pažnju na oznake i certifikate (nemojte se zavarati zelenom bojom!), postavljajte pitanja i razmotrite životni ciklus svakog proizvoda koji kupite.
Potražite bolje mogućnosti. Voljeli bismo da su zeleni izbori uvijek lako dostupni i pristupačni, ali stvarnost je da pogrešni zakoni i politike često favoriziraju neodržive proizvode. Razgovarajte o inovativnim zelenim rješenjima i potaknite promjenu.
8. Prestani raspravljati, počni činiti!
Klimatske promjene su velika, složena tema koja neće sama nestati. Srećom, postoji mnogo načina da mi, kao pojedinci, napravimo razliku. Istražite gore navedene prijedloge, budite kreativni i zapamtite Gandhijevu rečenicu: budite promjena koju želite vidjeti u svijetu.
Pročitaj i ovo:
• Koliko koristimo obnovljive izvore energije?
• Nek’ se zeleni: Što ti možeš učiniti za zaštitu šuma?
• Znanstvenici složni: Zemlja je i službeno ušla u antropocen, doba čovjeka