Koža nije samo naš najveći organ, već i naš štit od vanjskih utjecaja, stoga bi briga o njoj trebala biti na samom vrhu naše liste beauty-prioriteta. Posebice sada, kada je ljeto u punom jeku, potrebno joj je pružiti posebnu pažnju jer nam sa svakim izlaganjem suncu prijeti opasnost od opeklina i oštećenja kože.
Naravno, zadobivanje opeklina od sunca vjerojatno nije na vašem popisu ljetnih aktivnosti. No ako vam se to i dogodi, donosimo mali vodič što ne smijete činiti kako biste se mogli što prije vratiti na križanje stavki s vaše ljetne to-do liste.
Držite se podalje od sunca
Odmorite se. Iako ste vi možda spremni za još jedan dan boravka na suncu, vaša koža nije. Dajte joj priliku da se oporavi i zaliječi – opekline se obično povlače u roku od tri do sedam dana, a u tom razdoblju trebali biste izbjegavati direktno izlaganje suncu.
Nemojte dirati i guliti opečenu kožu
Koliko god bilo izazovno, ovime biste zapravo mogli učiniti više štete nego koristi. Guljenjem kože povećavate rizik od infekcije. Umjesto toga, pustite da se koža izljušti sama od sebe jer ako to činite vi, možete izložiti mladu kožu koja je još previše osjetljiva.
Ali koliko točno traje oporavak od opeklina? Portal Healthline navodi da blage opekotine od sunca mogu potrajati od tri do pet dana, dok se u težem slučaju to može protegnuti i do tjedan dana, uključujući nekoliko dodatnih dana ljuštenja kože. Iako ovo može biti dovoljno da poremeti vaše ljetne planove na otvorenom, sada je pravo vrijeme da se zavalite u debeli hlad i krenete s rješavanjem one hrpe knjiga koju ste ponijeli na odmor.
Nipošto nemojte bušiti plikove!
Mjehuri na koži se pojavljuju kada imate opekline drugog stupnja, što znači da su vaša epiderma (vanjski sloj) i dermis (donji sloj) oštećeni. Ako ih krenete bušiti prije nego što koža bude spremna, time možete povećati šansu od nastanka infekcije.
Ako primijetite da opekline od sunca izgledaju prilično loše, svakako potražite savjet liječnika. U slučaju opeklina na velikoj površini kože, s mjehurima i bolovima te simptomima poput vrućice ili glavobolje, potražite liječničku pomoć radi nadoknade izgubljene tekućine i ublažavanja boli.
Izbjegavajte vruće tuševe i kupke
Ako ne želite da vam opekline potraju dulje nego što je to potrebno, najbolje je suzdržati se od vrućih tuševa ili kupki. Vrući tuševi ne samo da isušuju kožu uklanjajući prirodna ulja, nego mogu i dodatno pogoršati stanje opeklina. Opekotine od sunca su upalni proces u kojem su krvne žile proširene. U tom se periodu oslobađa toplina, a vrući tuševi mogu dodatno proširiti krvne žile.
A ni tjelovježba nije baš dobra ideja
Dok se vaša koža oporavlja od opeklina od sunca, najbolje je izbjegavati intenzivno vježbanje. Ne samo da ono može pregrijati tijelo, već i znoj može dodatno nadražiti kožu. Izazivanje nove iritacije na već upaljenoj nikako nije preporučljivo, zato dopustite koži da se oporavi, a tek onda nastavite s treninzima.
Kako liječiti opekline od sunca?
Manje opekline možete tretirati i sami, pomoću dvaju čudesnih prirodnih preparata – lavande i aloe vere. Prvo opečeni dio tijela hladite hladnom vodom u trajanju od najmanje pet minuta. Opeklinu potom premažite mašću za opekotine ili gelom aloe vere te mjesto ozlijede rahlo prekrijte sterilnom gazom. U svakom slučaju izbjegavajte stavljanje leda direktno na ranu.
Ako je vaš izbor lavanda, za tretiranje opeklina koristite dvije vrste – pravu lavandu (Lavandula angustifolia ssp. angustifolia) i širokolisnu lavandu (Lavandula latifolia). U tom slučaju, nije nužno opeklinu hladiti vodom, već odmah primijenite nekoliko kapi prave lavande (ovisno o veličini opekotine, od 2-10 kapi) na opečeno mjesto. Pričekajte da se lavanda upije u kožu, a nakon minutu-dvije nakapajte jednak broj kapi širokolisne lavande i pričekajte 10-ak minuta.
Ako i dalje osjećate zatezanje i peckanje kože, ponovite cijeli postupak još jednom. Ponavljajte ga i dalje u razdobljima od 15 minuta sve dok bol i osjećaj jakog pečenja ne prođu. Tada obilato opečeno mjesto namažite gelom aloe vere. Postupak ponavljajte sve dok crvenilo, bol i zatezanje ne prođu.
Pročitaj i ovo:
- Naučite životnu lekciju na vrijeme: Zaštitite kožu prije, tijekom i poslije sunčanja!
- Važni savjeti kako spriječiti ljetne infekcije mokraćnog sustava
- 6 znakova da vam je potrebna detoksikacija za bolji rad metabolizma