Opis
Opekotine se događaju zbog izloženosti kože izvoru topline (vatra ili vruća tekućina), električnom naponu, korozivnim kemikalijama, zračenju (UV zrake, solariji, terapija zloćudnih bolesti). Opekotine se razvrstavaju u četiri stupnja i dva podstupnja. Opekotine prvog stupnja utječu samo na vanjski sloj kože (epidermu), uzrokuju bol i crvenilo. Drugi stupanj opekotina širi se i na drugi sloj kože (dermis) što uzrokuje bol, crvenilo i plikove, dok su kod trećeg stupnja opekotina zahvaćeni svi slojevi kože, tkivo je blijedo, a bolnost se ne osjeća zbog oštećenja živčanih završetaka. Kod četvrtog stupnja zahvaćene su duboke strukture (krvne žile, mišići, kosti).
Većina opekotina kod djece javlja se zbog opekotina vrućom tekućinom. Sve opekotine pa čak i one manje mogu uzrokovati komplikacije ako se ne liječe ispravno. Koža je prirodna barijera i jedna od njezinih funkcija je zaštita od bakterijske infekcije te su ljudi s opekotinama, pogotovo onim ozbiljnijim, skloni razvoju infekcije.
Uzroci
Opekotine se događaju zbog izloženosti kože izvoru topline (vatra ili vruća tekućina), električnom naponu, korozivnim kemikalijama, zračenju (UV zrake, solariji, terapija zloćudnih bolesti). Toplinske opekotine javljaju se kada vrući metal, vrela tekućina, para ili plamen dođu u kontakt s kožom. Najozbiljnije opekotine izazvane su vrućom tekućinom (voda, ulje) ili nekim zapaljivim tekućinama (gorivo) te požarom i mogu uzrokovati izuzetno teška oštećenja kože.
Liječenje
Iako se manje ozbiljne opekotine mogu liječiti kod kuće, kod ozbiljnijih je slučajeva potrebna medicinska pomoć jer postoji rizik od infekcije, dehidracije i drugih ozbiljnih komplikacija. Osim same opekotine, potrebno je pobrinuti se i za ožiljke. Ožiljci su posljedica prirodnog procesa cijeljenja u cilju obnove zaštitne funkcije kože. Njihova veličina ovisi od duljini i vremenu zarastanja kože te o ozbiljnosti same opekotine.