U nedavno objavljenom članku na našem portalu Naturala.hr htjeli smo vas upozoriti i osvijestiti o brojnim štetnim spojevima i kemikalijama koje svakodnevno unosimo hranom koju konzumiramo. Ponovno otvaramo tu temu jer je krajem ožujka Ministarstvo poljoprivrede objavilo popis prehrambenih namirnica za koje je potrebna stroža kontrola zbog povećane kontaminacije opasnim tvarima (Narodne novine broj 33).
Popis hrane koja zahtjeva strožu kontrolu Ministarstvo poljoprivrede dobilo je od Europske unije. Popis sadržava 40-ak namirnica koje većina ljudi svakodnevno konzumira, a riječ je o hrani iz uvoza koja se nažalost nalazi na policama većine domaćih trgovina.
Jedan od razloga zbog kojih se takve namirnice smatraju opasnom hranom je kontaminacija alfatoksinima (otrovnim metabolitima različitih plijesni), koji na proizvodima nastaju tijekom sušenja primjerice lješnjaka i kikirikija. Nadalje, jedan od štetnih spojeva koji se također pojavljuje jest aluminij, izrazito toksičan metal koji negativno djeluje na živčani sustav uzrokujući bolest sličnu Alzheimerovoj.
Osim toga, tu su i razni pesticidi, teški metali (olovo i kadmij) te salmonela u začinskom bilju zbog nehigijenskih uvjeta sušenja. Velik broj namirnica sadrži i kancerogena bojila sudan, koja se dodaju u ekstrakte čili paprike da bi se dobila lijepa crvena boja.
Slijedi popis opasnih namirnica koje zahtijevaju strožu inspekcijsku kontrolu u RH (s naznačenom zemljom podrijetla):
Lješnjaci (Azerbajdžan)
Kikiriki (Brazil, Indija, Gana i Južnoafrička Republika)
Suha tjestenina i rezanci (Kina)
Svježi pomelo (Kina)
Zeleni i crni čaj (Kina)
Grah (Dominikanska Republika i Tajland)
Gorka dinja (Dominikanska Republika)
Paprike: slatke i ostale, cijele, mrvljene ilidrobljene (Indija, Peru, Dominikanska Republika, Egipat i Tajland)
Patlidžani (Dominikanska Republika)
Naranče (Egipat)
Breskve (Egipat)
Šipak (Egipat)
Jagode (Egipat)
Kari i proizvodi s čilijem (Indija)
Macis – cvijet muškata (Indija)
Đumbir (Indija)
Kurkuma (Indija)
Okra – bamija (Indija)
Sjemenke lubenice (Nigerija)
Listovi korijandra (Tajland)
Bosiljak (Tajland)
Menta (Tajland)
Rajčica (Turska)
Suho grožđe (Uzbekistan)
Kupus, cvjetača, korabica i kelj (Tajland)
Preporuke Hrvatske agencije za hranu
• Za čistoću hrane i njenu sigurnu konzumaciju neophodno je održavanje čistoće. Prije konzumacije te za vrijeme pripreme hrane obavezno je prati ruke.
• Potrebno je odvajati sirovu od kuhane hrane kako bi se spriječila potencijalna kontaminacija opasnim mikroorganizmima.
• Hranu je nužno potpuno termički obraditi (temeljito kuhanje ili pečenje ubija mikroorganizme).
• Čuvanje hrane pri sigurnim temperaturama (termički obrađena hrana ne bi smjela stajati na sobnoj temperaturi dulje od dva sata).
• Za pranje i kuhanje namirnica uvijek treba koristiti čistu vodu (ukoliko je potrebno, prokuhajte vodu kako biste je učinili sigurnom).