U organizaciji vinarije Florijanović u suradnji s destinacijskom managment kompanijom „Zrin“ i Željkom Baljom, promotoricom u turizmu, dvadesetak novinara otisnulo se na studijsko putovanje Moslavinom kako bi upoznali drevni krajolik poplavnih površina, autentičnu posavsku kulturu i uščuvana sela s poznatim posavskim tradicionalnim kućama, najstariju baroknu crkvu sv. Ane te okusili bogatstvo autentične gastronomije uz autohtonu sortu škrlet.
Moslavina – kraj koji živi vino
Moslavina je poznati vinogradarski kraj, gdje su vinograde sadili još Iliri, Tračani i Kelti, a novi zamah vinogradarstvu dali su Rimljani u vrijeme cara Klaudija. Na temelju te bogate tradicije iznikla su autohtona vina Moslavac i Škrlet. Ono zbog čega se škrlet posebno cijeni upravo je njegova autohtonost i duga tradicija uzgoja u moslavačkom vinogorju. Ubraja se među kasnije sorte koja dozrijeva prvom polovicom listopada, za vino koje osigurava autentičan miris i okus Moslavine, a mi smo ga imali prilike okusiti u par vrhunskih vinarija Popovače.
Ugniježđena u tom vinorodnom kraju smjestila se Popovača, čija povijest počinje vrlo rano, još prije 18 milijuna godina i prije sadnje prvih moslavačkih vinograda – o tome najrječitije svjedoče bogati paleontološki ostaci biljnog i životinjskog svijeta pronađeni u Gornjoj Jelenskoj. Grad i općina Popovača premreženi su moslavačkim vinskim cestama, a osim škrleta, još je mnogo vina koja vrijedi degustirati.
"Onaj tko pije, ide u raj"
Kako je vodeći motiv studijskog putovanja vino, u novom Vinskom dvoru dočekali su nas iz Udruge amatera Škrleta Igora Kovačević i Proizvođačke organizacije vinara "Škrlet", gdje su nam se predstavile vinarije Miklaužić i Trdenić. Već četvrta generacija obitelji Miklaužić obrađuje vinograde, a na 25 hektara uzgajaju rijetke autohtone sorte škrlet te klasični francuski repertoar (Chardonnay, Bijeli pinot, Crni pinot i muškati). Isprobali smo njihov Glamour, prirodni pjenušac koji po mnogim ocjenama pripada među najbolja pjenušava vina u Hrvatskoj.
Vinarija Trdenić nastala je prije dvadesetak godina kao nastavak tradicije stare više od jednog stoljeća, a od početnih pola hektara sada ih broji 15. Osim autohtone sorte škrlet, kušali smo i njihov rose od portugisca, a proizvode još Pinot sivi, Pinot bijeli, Graševinu,Traminac i Cabernet Sauvignon.
S kratkim uvodom u vinsku nas je priču uvela turistička pripovjedačica Suzana Malović – Moslavina je poznati vinogradarski kraj i domovina izvornih vina od kojih se posebno ističe Škrlet, pa evo i jedna zanimljiva anegdota o vinu: Onaj tko pije je sretan, onaj tko je sretan dobro spava, onaj tko dobro spava ne radi nepodopštine, a onaj tko ne radi nepodopštine ide u raj. Kada bi to skratili, preneseno značenje je – onaj tko pije, ide u raj!
U carstvu škrleta
Na prezentaciju se nadovezao domaćin i vinar Ivica Florijanović iz Vinarije Florijanović. Okosnicu proizvodnje vinarije čini Škrlet, a ostala vina u ponudi vinarije i kušaonice su još 2 autohtone sorte Moslavac i Dišeća ranina te vina kontinentalne Hrvatske – Graševina, Muškat žuti, Chardonnay, Rizling rajnski, Pinot sivi, Frankovka, Frankovka rose, Cabernet Sauvignon i Pinot crni.
– Naših 5 hektara vinograda su smješteni na nekoliko lokaliteta na relaciji grad Popovača – naselje Voloder. Obiteljsko ulaganje u proizvodnju vina započeli smo s podizanjem mladog vinograda, nakon čega smo se prijavili za bespovratna sredstva na Vinsku omotnicu, natječaj za ulaganje u opremu i vinariju. Time smo se modernizirali automatskom prešom za grožđe i dodatnom opremom te si olakšali daljnji tijek proizvodnje. Danas smo vam odlučili prezentirati našu autohtonu sortu škrlet ali i ostale svjetske sorte, kako i priliči za jednu razvijenu vinsku destinaciju s mnogobrojnim eko i etno turističkim atributima, koja se repozicionira u poželjnu odmorišnu destinaciju za enogastro hedoniste te zaljubljenike u prirodu i tradiciju, lov i ribolov. Ovakav vid promocije višestruko koristi našoj cijeloj lokalnoj zajednici, te vjerujem da će posjetitelji uvidjeti kakva se prirodna i autentična blaga nalaze tek na sat vremena vožnje od Zagreba – kazao je Ivica Florijanović.
U zagrljaju okolice
Nakon vinske priče uz čašu škrleta, posjetili smo etnografski muzej i galeriju „Zorka Sever“ gdje nas je dočekao ravnatelj Josip Đoni Kovač i upoznao s jednom svestranom umjetnicom – Zorka Sever bila je multimedijalna umjetnica – slikar, etnograf, lingvist i pripovjedač, pjesnik i izvještač, a nadasve zaljubljenica u svoj rodni zavičaj – Moslavinu. Njezin je život bio uvelike posvećen etnografskim istraživanjima, izučavanju i otkupljivanju vrijednih i rijetkih predmeta, bilježenju naziva i oblika tradicijskih rukotvorskih radova te kreiranju vlastitih. Uistinu smo ponosni da takav širok opus njezinog rada možemo prikazivati našim mnogobrojnim posjetiteljima.
U planu razgleda nije izostavljeno niti Osekovo, koje leži na prostoru gdje se dodiruju obronci Moslavačke gore s nizinom Lonjskog polja. Tu se nalazi barokna crkva sv. Ane sazidana 1729. godine, koja je svojom vanjštinom vrlo jednostavna dok je unutrašnjost bogato ukrašena. Prema riječima vlč. Dražena Lauca, vjersko barokno zdanje s neobično visokim i iz daljine vidljivim tornjem, početkom 18. stoljeća nakon minule osmanlijske opasnosti, nazivano je „majkom svih moslavačkih crkava“.