Iako veličinom mala zemlja, Libanon to nije spriječilo da razvije bogatu kulturu, povijest i gastro specijalitete koji su danas prisutni diljem svijeta. Ova zemlja na obali istočnog Sredozemlja, kao i susjedne joj arapske zemlje, diči se kuhinjom koju karakterizira pravo malo bogatstvo boja, okusa i mirisa.
Na libanonskim će se tanjurima često naći pregršt voća i povrća, žitarica, riba, a u nešto manjoj mjeri meso, i to pretežito perad ili janjetina. Za Libanonce hrana označava gostoljubivost i dijeljenje, stoga se za stolom najčešće poslužuje više manjih jela, koja hrane glad jednako dobro kao i želju za druženjem. Najbolja je karakteristika takvog slavlja života tzv. meza, kombinacija malih porcija koje se poslužuju kao predjelo.
Humus namaz od slanutka
I dok se zahuktava rasprava u arapskim zemljama oko toga čiji je humus, on se najčešće pripisuje libanonskoj kuhinji. Namaz od slanutka slaže se s raznim jelima kao umak (dip), ili ga jednostavno možete poslužiti kao namaz uz domaći kruh ili prepečenac.
Sastojci
– 200 g skuhanog slanutka (ili onog iz limenke)
– 2 češnja češnjaka (zgnječiti)
– 2 žlice tahini paste (paste od sezama)
– sok od jedne limete
– 2 žlice grčkog jogurta
– 1/2 čajne žličice soli
– maslinovo ulje
– crvena paprika za posluživanje
Priprema
Slanutak ocijedite (sačuvajte malo vode od kuhanja) i stavite ga u blender. Miksajte dok ne dobijete glatku smjesu (prema potrebi dolijte malo vode od kuhanja ili iz limenke).
U smjesu dodajte češnjak, tahini pastu, jogurt i sok od limete. Sve dobro izmiješajte u blenderu.
Poslužite na sobnoj temperaturi ili ohlađeno, ukrašeno maslinovim ulje ili paprikom na vrhu. Servirajte uz izbor povrća i topli pita kruh.
Tabuli superzelena salata
Tabuli ili tabbouleh je zdrava, bogata i superzelena salata libanonskog podrijetla, poznata po pikantnom okusu. U tradicionalnoj libanonskoj kuhinji obično se poslužuje uz predjela, a glavni su sastojci peršin i rajčica, uz dodatak bulgura ili kus kusa.
Sastojci
– 3 svežnja peršina
– 1/2 svežnja metvice
– 1 krastavac
– 4 rajčice srednje veličine
– 1 mali bijeli luk, fino nasjeckan
– 1/2 šalice maslinovog ulja
– 1/2 šalice svježe stisnutog limunovog soka
– 1/2 čajne žličice soli
Priprema
Isperite sve povrće i pustite da se dobro osuši, kako tabuli ne bi postao gnjecav.
Nasjeckajte peršin i metvicu na trakice. Rajčicu i krastavac narežite na male kockice, nasjeckajte luk.
Sve zajedno pomiješajte i začinite limunovim sokom, maslinovim uljem i solju.
Kibbeh loptice
Popularno nacionalno jelo Libanona sastoji se od mljevenog mesa i bulgura, gdje mješavina bulgur pšenice, luka i mljevene govedine tvori školjku za ukusan nadjev, aromatiziran začinima. Kibbeh može biti duboko pržen ili pečen, i često se poslužuju kao dio mezze.
Sastojci
– 900 g sitno mljevene govedine (ili janjetine)
– 450 g bulgur pšenice
– 1 čajna žličica soli (plus 1/2 žličice)
– 1 žličica papra (plus 1/2 žličice)
– 1 čajna žličica mješavine začina (korijander, kim, muškatni oraščić, klinčić, cimet, kadulja)
– 1/4 čajne žličice kumin
– 2 srednje velika luka (1 sitno nasjeckani i 1 grubo nasjeckani)
– 1/2 šalice pinjola
– 2 žlice maslinovog ulja
Priprema
Napravite Kibbeh „tijesto“
U srednjoj zdjeli, namočite bulgur 30 minuta u hladnoj vodi. Izvadite i ocijedite. Stavite u zdjelu medija i dodajte 450 g mesa, grubo nasjeckani luk, 1 žličicu soli i 1 žličicu papra. Dobro promiješajte i stavite u blender, miksajte dok ne dobijete homogenu smjesu. Odložite sa strane.
Pripremite nadjev za Kibbeh
U tavi prepržite sitno nasjeckani luk u maslinovom ulju. Dodajte pinjole.
Dodajte ostatak mesa pa začinite mješavinom začina, soli, paprom i kuminom. Kad govedina postane svijetlosmeđa, maknite s vatre i pustite da se ohladi 10 minuta.
Oblikujte loptice
Uzmite smjesu za „tijesto“ veličine jajeta i oblikujte u kuglicu. Prstom izdubite prostor za punjenje i umetnite nadjev. Zatvorite tijesto i oblikujte u kuglu ili loptu za američki nogomet. Uz ovaj recept trebali bi dobiti oko 25 kibbeha srednje veličine.
Pržite na ulju oko 10 minuta ili dok ne postane zlatno smeđe boje. Ocijedite na papirnatim ručnicima. Alternativno, možete ih ispeći u pećnici na 200 stupnjeva C – položite ih na papir za pečenje, lagano premažite maslinovim uljem i pecite oko 30 minuta.