Plaže su ekosustav na kojem se veoma lako vidi kada ga se loše tretira. More samo filtrira otpatke koji mu ne pripadaju pa oni često završe uz rub obale. Ako ne pazimo na smeće koje proizvedemo, vjetar ga brzo može odnijeti daleko od nas u obližnju borovu šumu ili na nepristupačne hridi. Ali uz malo volje i truda, bez prevelike muke, možemo razviti navike koje će sačuvati ljepotu i zdravlje naših plaža kako bismo što dulje mogli uživati u njima.
Bonton na plaži
Kada boravimo u prirodi na snazi je određen skup normi ponašanja koji su tu kako ne bismo naštetili tom ekosustavu i njegovom biodiverzitetu. Tako je i na plaži aktualan – plažni bonton. Pravila su jednostavna! Nemojte dirati životinje – to uključuje i rakove i zvijezde i koralje. Neke ćete samo uznemiriti i tako im prouzrokovati stres koji bi mogao omesti razvoj, a neke bi vas mogle napasti. Nadalje, nemojte ih ni hraniti, a ako idete u ribolov, informirajte se o zaštićenim vrstama i drugim pravilima. I, konačno, nemojte im se uplitati u životni prostor – veliko, ali i malo kamenje dom je brojnim životinjicama. Ne želite da vam netko premjesti strop, pa nemojte to napraviti ni njima!
Skupljajte svoje smeće
Nemojte ostavljati smeće za sobom na plaži. Kada idete na uređene i popularne plaže, vodite računa o tome gdje se nalaze kante za smeće i kad budete odlazili jednostavno bacite smeće u najbližu. Ako preferirate manje razvikane lokacije, posjet plaži će zahtijevati nešto više pripreme – spakirajte sa sobom čisti spremnik za odlaganje smeća (vrećicu, kutiju, ataru ambalažu…) ili više njih ako želite razvrstavati otpad. Za pušače je najbolje investirati u prijenosnu pepeljaru, kako ne biste na kraju svog boravka na plaži morali pecati opuške iz šljunka.
Kreme za sunčanje
Kreme za sunčanje napravljene su s namjerom da nas štite, ali često nisu napravljene s očuvanjem morskog života u vidu. Dapače, većina krema za sunčanje sadrži kemijske spojeve koji štete koraljnom grebenu. Oksibenzon i oktinoksat su najpopularniji sastojci krema za sunčanje na kemijskoj bazi i oni su najčešći krivci za loš utjecaj krema za sunčanje na ‘higijenu’ mora. Kreme za sunčanje koje imaju fizičku zaštitu u obliku nanočestica se također smatraju lošim izborom, kao i one koje sadrže mineralna ulja. Potražite kreme za sunčanje s oznakama “coral & reef safe”. Koraljni grebeni će vam biti zahvalni!
Put pod noge
…ili pedale, jer i put do plaže se računa! Plaže su samo jedan dio ekosustava zemlje, a njihovo postojanje i delikatni ekosustav je direktno uvjetovan razinom mora. Pomozite doprinijeti smanjenju ispušnih plinova i globalnom zatopljenju tako što ćete prilikom idućeg odlaska na plažu protegnuti noge i auto ostaviti kod kuće!
Ponesite višekratnu bocu na plažu
Višekratne boce su zajedno s višekratnim torbama za kupovinu obavezan dio svakog članka o održivosti. Spominju se toliko često da su malo kome nova vijest – već i ptice na grani znaju da se kupovina jednokratnih boca treba izbjegavati pod svaku cijenu! Ali, upravo zato što su toliko esencijalni i svakodnevni predmeti se lako i zaborave – i zato se i moraju nalaziti na svim eko-friendly listama.
Ukratko, nemojte ići na plažu bez svoje boce za vodu – prije ili kasnije ćete trčati u najbliži supermarket po precijenjenu jednokratnu bocu vode. Savjet: nabavite višekratnu bocu velike zapremnine – čak i ako planirate većinu dana provesti u beach baru, pola litre vode vam vjerojatno neće biti dovoljno!