Medicina i farmacija, kao dio modernog načina življenja, postaju sve više digitalne, a time i dostupnije ljudima. Danas živimo u eri „dr. Google" medicine, superračunala koji postavljaju dijagnoze, mobilnih aplikacija koje rade trijažu i brinu da popijete svoje lijekove na vrijeme, umreženih grupa koje izmjenjuju iskustva u liječenju te mnoštva zdravstvenih podataka koji se trebaju pametno i bioetično analizirati te iskoristiti kako bismo bili zdravije i dugovječnije, a da zdravstvena politika realizira svoje strateške ciljeve dostupnog zdravlja i uštede u zdravstvu.
Proteklih godina se intenzivno govori o digitalnoj medicini, a u Hrvatskoj je došao trenutak kada smo napokon mogli čuti nešto više o njezinoj najboljoj prijateljici – digitalnoj farmaciji i to u sklopu prve održane 1. PharmIT! konferencije o digitalnoj farmaciji na temu "(R)Evolucija informacijskih tehnologija u farmaciji". Hrvatska definitivno još uvijek nije kvalitetno iskoristila potencijal područja digitalne farmacije po uzoru na globalne trendove, stoga je Hrvatsko farmaceutsko društvo prepoznalo aktualnost tematike i zahvaljujući tehničkom partneru, IN2 Grupi, okupilo eksperte iz 25 top-tema iz svijeta digitalne farmacije (od javnog i bolničkog ljekarništva u okviru zdravstvene zaštite, do IT rješenja u veledrogerijskom sektoru, strateškom povezivanju farmaceutske industrije i IT-a u Hrvatskoj i izvan granica Lijepe naše, pharma-trendovima kao iz znanstvene fantastike, digitalnoj komunikaciji o lijekovima i farmaciji, telemedicini, i dr.).
1. PharmIT! konferenciju te novi dijalog o digitalnoj farmaciji u okviru digitalnog zdravlja su svojom prisutnošću podržali predstavnici čelnih zdravstvenih institucija: Ministarstva zdravlja (dr. Romana Katalenić), HALMED-a (Dragomir Budimir, dipl.iur.), HZJZ-a (doc.dr.sc. Ranko Stevanović, prim.), te HZZO-a (mr.sc. Dunja Durut Beslač) te mnogi uvaženi gosti iz akademske zajednice (Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Medicinski fakultet Zagreb – studij Menadžmenta u zdravstvu), Hrvatske udruge poslodavaca (Udruga proizvođača lijekova, Udruga proizvođača generičkih lijekova i Udruga ljekarnika), Udruge poslodavaca u zdravstvu, Udruge inovativnih proizvođača lijekova (iF!), veledrogerijskog sektora, javnog i bolničkog ljekarništva te IT industrije. Branka Lasić, direktorica Sektora Zdravstva u IN2 Grupi, naglasila je važnost i konkurentnost hrvatske IT-industrije te njihove iznimne doprinose u informatizaciji zdravstva, što se redovito demonstrira u okviru vodećeg regionalnog eventa Hospital Days (IN2 Grupa).
eRecept svrstao je Hrvatsku u sam vrh uspješnosti u pogledu informatiziranog zdravstva. Na tragu toga, liječnici i ljekarnici moraju biti zajednički aktivno uključeni u kreiranje pouzdanih i učinkovitih rješenja digitalnog zdravlja, uz podršku IT industrije. U segmentu IT-a u veletrgovini lijekovima i industriji, u životnom ciklusu opskrbe lijeka od proizvodnje do pacijenata, zaključeno je da lijek nije roba, te da bi bez suvremene informacijske tehnologije bilo gotovo nemoguće pratiti i realizirati stroge zahtjeve u poslovanju s lijekovima na svim operativnim razinama (veledrogerije, farmaceutska industrija).
Ljekarnik kao "trener digitalnog zdravlja"
Uz savjetovanje o pravilnoj i sigurnoj primjeni lijekova, ljekarnik već danas treba biti spreman preuzeti svoju novu ulogu "trenera digitalnog zdravlja", jer pacijentima postaje dostupno gotovo 200 000 zdravstvenih mobilnih aplikacija i raznih digitaliziranih uređaja koje su povezane s lijekom ili bolesti. Liječnici također trebaju preuzeti ulogu propisivača novih mobilnih rješenja (tzv. preskriptivne mHealth aplikacije), a dostupnost ljekarnika u zajednici je idealna za razgovor s pacijentom oko ispravnog korištenja takvih aplikacija.
Sudionicima je prezentiran primjer telekonzultacija pacijenta, liječnika i ljekarnika u okruženju ljekarne, kakav prakticiraju ljekarnici u Švicarskoj u okviru projekta netCare (pharmaSuisse), čime je iznimno ubrzana i pojednostavljena komunikacija, postavljanje dijagnoze te je zajamčena je puno brža dostupnost potrebnoj farmakoterapiji.
Naglašena je i važnost prisutnosti zdravstvenih stručnjaka na društvenim mrežama, ne samo u promicanju zdravlja, nego i u edukaciji ili rješavanju kompleksnih slučajeva. Prisutnima je predstavljeno nekoliko fantastičnih primjera rješavanja složenih kliničkih slučajeva samo zbog informatiziranja komunikacije između zdravstvenih stručnjaka, od telemedicine, do novih društvenih platformi (Facebook, Twitter, LinkedIn) i stručnih zdravstvenih online-grupa.
Ljekarna kao neprobojna barijera "lažnim" lijekovima
Zbog uzimanja krivotvorenih lijekova u svijetu svake godine umre i do milijun ljudi, a s procvatom internetske trgovine međunarodno tržište krivotvorenih lijekova ubrzano raste. Upozorava se da krivotvoritelji lijekova, kako bi "lažni" lijek što više približili izgledu originala, krivotvorenim lijekovima dodaju i opasne aditive, među ostalim bornu kiselinu, boju za ceste s olovom, laštilo za podove, teške metale, nikal, arsen, prašinu opeke, boje za zidove, bojilo iz pisača.
Na PharmIT! konferenciji su se okupili svi interesni sudionici na tematskom okruglom stolu "Serijalizacija lijekova – Učinkovito protiv krivotvorenih lijekova od proizvođača do pacijenta!", zaključivši kako je Europska Unija novom regulativom o krivotvorenim lijekovima ukazala iznimno povjerenje prema farmaceutskoj industriji kao strogo reguliranoj djelatnosti, prepustivši im da uz partnerstvo s regulatornim tijelima, distributerima lijekova i ljekarnicima, iznađu najbolje rješenje da pacijenti u ljekarni dobiju siguran, vjerodostojan lijek visoke kakvoće, sa sigurnosnom oznakom (jedinstvenom šifrom ili tzv. serijaliziranim kodom), umjesto krivotvorenog lijeka.
U okviru okruglog stola, predstavnici HALMED-a, HUP-Udruge ljekarnika, HUP-Udruge proizvođača lijekova, Udruge inovativnih proizvođača lijekova (iF!), distributera lijekovima i pružatelja informatičke podrške su se složili da je zajednički primarni cilj zaštititi pacijente od krivotvorenih lijekova, zajamčiti neometanu dostupnost lijekovima te istovremeno ispuniti sve obveze prema Europskoj uniji. Karolina Bradica iz iF!-ja je istaknula povjerenje koje je Europska komisija ukazala farmaceutskoj industriji propisavši Uredbom njenu odgovornost za uvođenje i upravljanje sustavom za serijalizaciju lijekova. Time je Europska komisija potvrdila da joj je farmaceutska industrija važan i kredibilan strateški partner u europskoj gospodarskoj zoni, te da je namjera farmaceutske industrije u suradnji sa svim drugim dionicima u zdravstvenom sustavu u Republici Hrvatskoj, opravdati to povjerenje i pripremiti sve sukladno odredbama Uredbe.
U sklopu izložbenog dijela konferencije je hrvatska IT kompanija IN2trace uživo demonstrirala kako izgleda "serijalizacija" lijeka od samog proizvođača do pacijenta, te kako informacijska tehnologija u službi farmaceutike jamči sigurnost i vjerodostojnost proizvedenih lijekova.
Suvremena farmacija – više od lijeka…
U vrlo atraktivnom showcase programu prezentirana su najnovija rješenja iz digitalne farmacije, mobilne aplikacije za bolju i sigurniju farmakoterapiju, virtualni kongres studenata farmacije i online platforme za edukaciju pacijenata.
mHealth mobilne aplikacije postaju sve usmjerenije na niz kroničnih bolesti, pacijentima su dostupni novi "smart" zdravstveni uređaji (gadgeti) poput narukvica, ogrlica, flastera, traka za ruku, naočala, satova i sl. u funkciji kontrole bolesti, pacijente se motivira brinuti o zdravlju s inovativnim mobilnim igricama na svojim pametnim telefonima, bočice i kutijice za lijekove postaju digitalizirane kao i niz drugih predstavljenih pametnih pakiranja za poboljšanje suradljivosti (redovito uzimanje terapije).
Svi prisutni su uživali u inovativnim digitalnim rješenjima čime farmacija postaje više od lijeka: Sandoz je pokazao zdravlje na dlanu kroz eTerapiju, Abbvie nas je uveo u svijet web stranica prilagođenih pacijentima nekrizobolji.hr i hsonline.com.hr, dok je Astra Zeneca demonstrirala uvela novi način informiranja pacijenta o kontroli vlastite bolesti putem QR koda na lijeku, uz inovativnu aplikaciju Lung Manager.
Može li Hrvatska biti globalno konkurentna u digitalnoj farmaciji i medicini?
Danas su medicina i farmacija nerazdvojni entitet, posebice kada im u društvo dođe i napredna informacijska tehnologija, te Hrvatska mora biti spremna preuzeti liderstvo u ovom globalnom trendu, obzirom da imamo konkurente zdravstvene stručnjake, liječnike i farmaceute, ali i konkurentne IT-evce.
HALMED je predstavio aplikaciju za prijavljivanje sumnji na nuspojave lijekova putem pametnih telefona, čime se Hrvatska svrstala među prve tri zemlje EU-a! koje su uvele mobilnu aplikaciju za prijavu nuspojava, dok su studenti Udruge studenata farmacije i medicinske biokemije Hrvatske prvi u svijetu! organizirali virtualni kongres PharmaCon- Virtual Congress.
Hrvatsko farmaceutsko društvo je prepoznalo važnost promicanja uloge farmaceuta u novim tehnološkim trendovima, te su organizacijom 1. PharmIT! konferencije, uz tehničku podršku IN Grupe, dokazali kako postoji veliki potencijal da se otvori novo, uspješno poglavlje o digitalnoj farmaciji i digitalnom zdravlju, na ponos konkurentnosti Lijepe naše, te dostupnijeg zdravlja i blagostanja građana…