Od 26. do 28. listopada 2018. godine, u Hotelu Panorama Zagreb uspješno je održan još jedan Međunarodni kongres nutricionista na kojem je sudjelovalo preko 400 sudionika te 55 renomiranih domaćih i stranih stručnjaka iz područja prehrane i srodnih znanosti s obzirom na usko područje strukovnog djelovanja.
6. Međunarodni kongres nutricionista je organiziran od strane Hrvatskog Saveza Nutricionista u suradnji s Američkim društvom za parenteralnu i enteralnu prehranu, Prehrambeno-tehnološkim fakultetom Sveučilišta J.J. Strossmayera iz Osijeka te Udrugom studenata PROBION s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Sam Kongres je započeo u petak edukativnim radionicama namijenjenim studentima kako bi prošili svoje znanje, dok su se u popodnevnim satima odvijale radionice na kojima su proučavali razne slučajeve iz prakse povezanima s prehranom trudnica, bolesnika s upalnom bolešću crijeva, osoba s dijabetesom te kako pristupiti problematici izrade jelovnika za vrtiće i škola. No, osim toga su se i zabavili uz kuhanje raznolikih čaja i izradu aromatiziranih voda s egzotičnim voćem. Petak je završen eno-gastro eventom na kojem su sudionici uz čašicu vina i ukusna jela mogli preko ‘speed datinga’ upoznati kako domaće tako i strane znanstvenike te ih priupitati što god ih zanima iz područja njihovog rada.
O budućnosti prehrane
U subotu kongresu su otvorili dr. sc. Tena Niseteo, predsjednica Hrvatskog Saveza Nutricionista, i gđa Mirela Šentija Knežević, zamjenica pročelnika Gradskog ureda za zdravstvo. Ovogodišnja krovna tema kongresa je bila „Nutrigenomika i budućnost prehrane“, a plenarna predavanja su održali prof. dr. sc. Gordan Lauc s Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. ir. Sander Kersten iz Odsjeka za prehranu ljudi i zdravlja sa Wagening University te Kris Mogensen, MS, RD-AP, LDN, CSNC s Fakulteta za zdravlje i rehabilitaciju sa Sargent College Boston University.
Tradicionalno program kongres u subotu i nedjelju se sastajao od sedam predavačkih sekcija na kojima su se ove godine mogle čuti novosti i diskutirati o prehrani dojenčadi i male djece, funkcionalnoj hrani i inovativnim prehrambenim proizvodima, proteinima u sportskoj prehrani, sladilima i prirodnim zaslađivačima, međuodnosu mikrobiote i zdravlja te kliničkoj prehrani u praksi.
Svakako se istakla panel rasprava pod nazivom „Sigurnost hrane i prehrambenih proizvoda – kemijske opasnosti u hrani“ koji je vodila Nataša Andraković dipl. ing. preh. teh., a njene sugovornice su bile prof. dr. sc. Jasna Bošnir iz Zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar, dr. sc. Brigita Hengel, dr. vet. med., načelnica Odjela za procjenu rizika Hrvatske agencije za hranu te Nina Puhač Bogadi, dipl. ing. univ. spec. voditeljica sustava sigurnosti i kvalitete hrane.
Posebnost ovog kongresa je i pružanje potpore mladim znanstvenicima da prikažu svoja istraživanja u sklopu poster sekcija, a najbolji rad ocijenjen od znanstvenog odbora te sudionika kongresa osvaja i vrijednu nagradu za edukaciju u narednoj godini.
Podrška institucija
Vrijednost kongresa prepoznata je od strane Hrvatske liječničke komore, Hrvatske ljekarničke komore, Hrvatske psihološke komore, Komore Hrvatskih zdravstvenih radnika te Hrvatske komore medicinski sestara te je sudjelovanje za sve hrvatske stručnjake bilo uvršteno u njihov sustav bodovanja.
Sam kongres je podržan od strane niza zdravstvenih i nezdravstvenih institucija poput Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatskog društva prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista, Hrvatske agencije za hranu, Ministarstva poljoprivrede, Hrvatske gospodarske komore, Ministarstva zdravstva, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Andrija štampar“, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Klinike za dječje bolesti Zagreb, Hrvatskog društva za pedijatrijsku gastroenterologiju, hepatologiju i prehranu, Kliničkog bolničkog centar Split, Gradske Ljekarne Zagreb, Ureda predsjednice te Grada Zagreba.
Održavanje Kongresa omogućili su mnogi sponzori i donatori, u čijim su proizvodima sudionici kongresa mogli uživati tijekom društvenih događanja poput pauza za kavu, eno-gastro eventa i tradicionalne Gala večere koja daje poseban šarm ovom kongres.
Svakako zabilježite termin od 08. do 10. studenog 2019. godine jer će se održati 7. Međunarodni kongres nutricionista u Zagrebu, a svi već sada nestrpljivo čekaju novine koje će pripremiti organizacijski odbor.