Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju na snagu su stupile nove odredbe koje se tiču ekologije i energije pa ja tako započela i obveza izdavanja energetskih certifikata. Osnovna je svrha cijelog postupka certificiranja pružanje informacija o energetskom svojstvu zgrade te u konačnici racionalnije raspolaganje energijom i sprečavanje njezinog rasipanja, a time i ušteda energije i novca. Ako ste ikada imali nedoumice oko toga što sve uključuje postupak energetskog certificiranja, za vas smo pripremili odgovore na 10 najčešće postavljenih pitanja. Pa, krenimo redom.
1. Što je energetski certifikat?
Energetski certifikat je dokument koji grafički i brojčano prikazuje energetska svojstva zgrade svrstavajući je u jedan od 8 energetskih razreda. U certifikatu je navedena prosječna godišnja potrošnja energije u zgradi pa tako najučinkovitije zgrade ulaze u energetski razred A+, dok se najmanje učinkovite zgrade svrstavaju u energetski razred G. Kako bi se izdao energetski certifikat, nužan preduvjet je energetski pregled zgrade kojim se utvrđuje postojeće stanje zgrade i mogućnosti za smanjenje potrošnje energije.
Energetskim certifikatom svim su vlasnicima i korisnicima zgrade dostupne informacije o energetskom svojstvu zgrade te usporedba zgrada u odnosu na njihov energetski razred i učinkovitost njihovih energetskih sustava – drugim riječima, energetski certifikat svakom korisniku pruža uvid u kvalitetu gradnje sa stajališta potrošnje energije.
2. Koje zgrade moraju imati energetski certifikat?
Energetski certifikat moraju imati sve postojeće zgrade javne namjene (poslovne zgrade, zgrade državnih tijela, zgrade banaka, trgovina, restorana, hotela, škola i sl.), kao i sve postojeće zgrade koje se prodaju, iznajmljuju ili daju na leasing. Samostalne uporabne jedinice površine iznad 50 m2 također moraju imati energetski certifikat.
Što se tiče novih zgrada, investitor je dužan osigurati energetski certifikat zgrade prije obavljanja tehničkog pregleda te ga priložiti zahtjevu za izdavanje uporabne dozvole.
3. Tko sve može izdavati energetske certifikate?
Energetski pregled građevine i njezino certificiranje provodi osoba koja ima ovlaštenje Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja. U tu je svrhu na mrežnim stranicama ministarstva objavljen Registar fizičkih i pravnih osoba ovlaštenih za energetske preglede i energetsko certificiranje zgrada kojemu možete pristupiti ovdje. Certifikat se izdaje na rok od 10 godina.
4. Kolika je cijena energetskog certifikata?
Cijena energetskog certifikata varira ovisno o kvadraturi, a maksimalne cijene izrade energetskog certifikata propisalo je Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja. Tako za pojedinačni stan u postojećoj zgradi maksimalna cijena iznosi 2.700 kn, za postojeće stambene građevine s kvadraturom od 50 do 250 m2 do 4.750 kn, dok za kuću do površine 400 m2 iznosi 7.400 kn. Međutim, ako se dogovorite sa susjedima da se certificira više stanova ili čitava zgrada, mogu se postići i značajno niže cijene.
5. Koji je zakonski rok za nabavku energetskih certifikata?
Nove zgrade prije uporabe moraju imati energetski certifikat izrađen na način kako je propisano Pravilnikom o energetskom pregledu zgrade i energetskom certificiranju.
Postojeće zgrade ili stanovi koji se prodaju moraju imati važeći energetski certifikat, predan kupcu na uvid prije sklapanja ugovora o prodaji od 1. srpnja 2013. Godine.
Zgrade koje se iznajmljuju, daju na leasing ili u zakup moraju imati važeći energetski certifikat dostupan na uvid najmoprimcu ili zakupcu, prije sklapanja ugovora od 1. siječnja 2016. Godine.
6. Koje zgrade moraju imati javno izložen energetski certifikat?
Javno izlaganje energetskog certifikata obavezno je za zgrade javne namjene:
– korisne površine veće od 1000 m2 moraju imati izdan i javno izložen energetski certifikat najkasnije do 31.prosinca 2012.
– korisne površine veće od 500 m2 moraju imati izdan i javno izložen energetski certifikat najkasnije do 31.prosinca 2013.
– korisne površine veće od 250 m2 moraju imati izdan i javno izložen energetski certifikat najkasnije do 09. srpnja 2015.
Energetski se certifikat izlaže na jasno vidljivom mjestu uz glavni ulaz u zgradu. Obično se izlaže prva stranica energetskog certifikata s osnovnim podacima o zgradi i skalom energetskog razreda te treća stranica s prijedlogom mjera za poboljšanje energetskih svojstava.
7. Kako se može poboljšati energetski razred postojeće zgrade?
Energetski certifikat obvezno sadrži i prijedlog ekonomski opravdanih mjera za poboljšanje energetskih svojstava zgrade, temeljenih na prethodno obavljenom energetskom pregledu, čijim se implementiranjem može poboljšati energetski razred.
8. Treba li kupac stana od prodavatelja tražiti na uvid energetski certifikat?
Kupac stana ima pravo tražiti na uvid energetski certifikat. Energetski certifikat informira kupca o kvaliteti izgradnje zgrade – energetski povoljnija gradnja i viši razred jamstvo su manjih troškova za energiju i režije u budućnosti.
Ako kupac zatraži na uvid energetski certifikat i vlasnik nekretnine mu ga ne predoči, on ga može prijaviti Državnom inspektoratu. Kazne za neposjedovanje energetskog certifikata za pravne osobe iznosi 20 do 100 tisuća kuna, dok za fizičke osobe iznose 10 tisuća kuna.
9. Je li termografsko snimanje uvjet za izradu energetskog certifikata?
Infracrvena termografija nije uvjet za dobivanje energetskog certifikata, ali se preporučuje, i to posebno kod kupnje skupljih nekretnina kako bi se kupac zaštitio od eventualnih nedostataka u gradnji i uvjerio u stvarnu kvalitetu gradnje.
Međutim, termografsko snimanje povećava trošak izrade energetskog certifikata. Iako daje jasan uvid u energetska svojstva zgrade, također će istaknuti i slabe točke na zgradi koje mogu znatno utjecati na gubitak energije i rezultirati nižim energetskim razredom. Ipak, takve se nepravilnosti mogu otkloniti prema preporukama energetskog certifikatora.
10. Postoji li program subvencija za izradu energetskih certifikata?
Nekoliko fondova i agencija u Hrvatskoj potiče energetsku učinkovitost i pruža financijsku potporu za poboljšanje energetske učinkovitosti. Među njima je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji sufinancira energetske preglede zgrada i energetsko certificiranje u vlasništvu obrtnika te malih, srednjih i velikih poduzeća. Fond također sufinancira energetske preglede i certificiranje postojećih višestambenih zgrada, a od 2015. godine i certificiranje obiteljskih kuća.
Osim Fonda, subvencije mogu dodjeljivati i neke regionalne agencije kao što su Regionalna energetska agencija (REA) Kvarner, REA Sjever, REA za sjeverozapadnu Hrvatsku i IRENA (Istarska regionalna energetska agencija). Subvencije se obično ostvaruju putem javnih natječaja.