Vjerojatno ste već upoznati s tri zlatna pravila za održavanje mladenačkog izgleda kože: štitite svoju kožu do sunca, nemojte pušiti i zdravo se hranite.
Uz to, mnoštvo vitamina i antioksidansa također mogu pozitivno utjecati na zdravlje i kvalitetu vaše kože. Donosimo pregled onih najučinkovitijih:
Vitamini C i E te selen za vašu kožu
Istraživanja su pokazala da vitamini C i E, kao i selen mogu pomoću koži u zaštiti od štetnog utjecaja sunca i raka kože. Također, mogu čak i pozitivno utjecati na ˝ispravljanje˝ vidljivih posljedica starenja kože kao što su bore i neujednačena pigmentacija. Ovi antioksidansi ubrzavaju prirodnu obnovu kože i inhibiraju nastanak daljnjih oštećenja.
Dermatologinja, dr. Karen Burke preporučuje uzimanje suplemenata koji sadrže 1000 do 3000 miligrama vitamina C i 400 internacionalnih jedinica vitamina E te 100 do 200 mikrograma selena. Selen se ne smije davati djeci dok u potpunosti ne razviju sve zube odraslih, jer može imati negativan utjecaj na njihovo formiranje.
Koenzim Q10
Koenzim Q10 prirodni je antioksidans tijela koji pomaže rast stanica i štiti ih od pojave raka. Starenjem razina koenzima Q10 u koži opada. Studija objavljena u znanstvenom časopisu Biofactors uočila je da koenzim Q10 pomaže u smanjenju pojave bora. Većina studija sa sličnim rezultatima koristila je koncentraciju od 0.3% ovog koenzima.
Alfa-lipoična kiselina
Ovaj antioksidans, korišten u obliku kreme može pomoći u zaštiti kože od oštećenja uzrokovanih suncem. Istraživanja su pokazala da kreme s koncentracijom 3% do 5% alfa-lipoične kiseline pozitivno utječu na korekciju promjena na koži koje su posljedica pretjeranog izlaganja suncu, ukoliko se takva krema nanosi svakodnevno.
Retinoična kiselina
Retinoična kiselina je aktivni oblik vitamina A u koži i jedan od najučinkovitijih sastojaka anti-age proizvoda za kožu. Retinoična kiselina djeluje na fine bore, staračke pjege i oštećenja na koži uzrokovana izlaganjem suncu. Određene studije ukazuju na sposobnost retinoične kiseline da povrati elastičnost koži i tako smanji vidljivost bora.
Retinoična kiselina dostupna je u formi gelova i krema, a obično se nanosi jednom dnevno. Premda su dermatolozi prije držali da retinoična kiselina čini kožu još osjetljivijom na sunce, novija su saznanja pokazala da ima upravo suprotan učinak od toga.
Ukoliko nanosite retinoičnu kiselinu prečesto i u prevelikim dozama, može uzrokovati crvenilo, jaku suhoću i peckanje kože. Preporučuje se korištenje retinoične kiseline u manjim koncentracijama (0.01% do 0.1%) na početku tretmana, uz to treba je nanositi svaku drugu ili svaku treću večer kako bi se izbjegle štetne posljedice.
Flavonoidi – zeleni čaj i čokolada
Zeleni čaj i čokolada mogu pomoći vašoj koži. Istraživanja su pokazala da flavonoidi iz zelenog čaja predstavljaju snažan antioksidans koji može pomoći u zaštitit kože od razvoja tumora i opeklina. Jedna njemačka studija objavljena u časopisu Journal of Nutrition, pokazala je da su žene koje su pile vrući kakao bogat flavonoidima svaku večer tijekom tri mjeseca, imale glatkiju i mekšu kožu u odnosu na žene koje su pile kakao s niskim koncentracijama flavonoida.
Još jedna američka studija zaključila je da žene koje su tretirale kožu ekstraktom zelenog čaja nisu imale negativne posljedice izlaganja kože suncu. Iako ovakvi rezultati djeluju zbilja obećavajuće, stručnjaci upozoravaju kako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se odredila optimalna doza flavonoida za zaštitu kože.
B vitamini
B vitamini esencijalni su za sve stanice tijela pa tako i za stanice kože. Važno je unositi dovoljno hrane bogate B vitaminima kao što su piletina, jaja i integralne žitarice jer nedostatak ovih vitamina može rezultirati suhom i osjetljivom kožom.
Studije su pokazale da su neki B vitamini vrlo učinkoviti čak i kad se nanesu direktno na kožu. Osim toga, antioksidans koji potječe od vitamina B-6 štiti kožu od oštećenja nastalih izlaganjem suncu i smanjuje bore.
Ostali antioksidansi
Brojni drugi ekstrakti na bazi biljaka dokazano pozitivno utječu na kožu, a mogu se konzumirati u obliku suplemenata ili direktno nanositi na kožu. Neki od njih su ružmarin, umak od rajčica (bogat likopenom), ekstrakt sjemenki grožđa, soja i nar. Neki stručnjaci napominju kako kombinacija većeg broja različitih antioksidansa može imati više pozitivnih efekata od njihovog zasebnog konzumiranja.
Što je s vitaminima?
Proizvođači nerijetko tvrde kako njihovi proizvodi daju čudesne rezultate, iako to često nema veze s istinom. Iako su nutritivni suplementi i kozmetički preparati testirani na sigurnost korištenja, njihovo pozitivno djelovanje ne mora biti potvrđeno znanstvenim studijama.
Iako deklaracija određenog proizvoda može tvrditi da sadrži korisne antioksidanse poput vitamina C i E, vrlo je teško točno odrediti koliko se tih vitamina i antioksidansa nalazi u bočici proizvoda. Da bi bili učinkoviti, vitamini i antioksidansi moraju biti prisutni u dostatnim, točno određenim koncentracijama te u pravim formama. Ukoliko razmišljate o korištenju vitamina i antioksidansa za očuvanje svoje kože, poželjno je konzultirati se s dermatologom prije kupovine takvih proizvoda.