Povodom Međunarodnog dana sestrinstva su u Kliničkom bolničkom centru Rebro dodjeljena priznanja najboljim medicinskim sestrama, u organizaciji Kliničkog bolničkog centra Zagreb (KBC Zagreb). Na prigodnom obilježavanju dana svih medicinskih sestara i tehničara ukazalo se na najbolje sestrinske prakse i sestrinske usluge KBC-a Zagreb koje prate najviše svjetske standarde.
Na obilježavanju Međunarodnog dana sestrinstva govorili su:
• doc.dr.sc. Zlatko Giljević – Sanacijski upravitelj KBC-a Zagreb
• prof.dr.sc. Rajko Ostojić – Ministar zdravlja
• bacc.dr.med. Branka Rimac – Glavna sestra KBC-a Zagreb
Uz nazočnost brojnih uzvanika doc.dr.sc. Zlatko Giljević je izjavio: “Veliko nam je zadovoljstvo što, kao vodeća bolnička ustanova u Hrvatskoj, tradicionalno obilježavamo Međunarodni dan sestrinstva koji se svake godine obilježava 12. svibnja u cijelom svijetu. Tim povodom želimo podići svijest javnosti o važnoj ulozi medicinskih sestara i tehničara bez kojih je svaki tim liječnika nezamisliv. Osim topline i podrške koju medicinske sestre KBC-a Zagreb dugi niz godina pružaju pacijentima i članovima obitelji, usmjereni smo na kontinuiranu edukaciju našeg osoblja kako bi se postigao dugoročni napredak te podigla svijest o besprijekornoj sestrinskoj usluzi na koju ima pravo svaki pacijent. Tako smo pokrenuli kontinuirani program obnavljanja znanja iz „Temeljnih postupaka oživljavanja (ILS)“ za medicinske sestre i ostale zdravstvene profesionalce KBC-a Zagreb. Ovo je veliki iskorak u unapređenju procesa i kvalitete rada te može služiti kao odličan primjer sestrinske prakse za ostale zdravstvene ustanove.”
Prema smjernicama Europskog društva za reanimatologiju, projekt ILS slijedi svjetske standarde znanja i vještina iz područja postupaka oživljavanja u što su se uzvanici mogli osobno uvjeriti. Provodi se svake srijede u trajanju od pet sati uz teoriju i uključuje rad u malim grupama kroz primjenu vještina. Kako bi sve medicinske sestre završile tečaj potrebne su dvije i pol godine.
Edukaciju provodi devet medicinskih sestara i tehničara koji su završili tečaj ”Naprednih mjera održavanja života” pri Hrvatskom društvu za reanimatologiju. Obzirom da je jedan od glavnih ciljeva liječničke profesije, pa tako i KBC-a Zagreb, pomaganje pacijentu u svakom trenutku, na svakom mjestu, ILS program kao jedan od brojnih aktivnosti KBC-a uvelike doprinosi tom cilju.
Na Međunarodni dan sestrinstva rođena je začetnica modernog sestrinstva Florence Nightingale, koja je svoj život posvetila zdravstvenom osvješćivanju, posebice važnosti higijene u zdravstvu, a utemeljila je i školu za medicinske sestre. U toj školi stasali su naraštaji medicinskih sestara, koje su ubrzo postale visoko cijenjene i tražene po cijelom svijetu.
Međunarodno vijeće medicinskih sestara (ICN) danas broji 130 nacionalnih sestrinskih udruga (NNAs) i predstavlja više od 13 milijuna sestara diljem svijeta. ICN je osnovan 1899., te je prva internacionalna organizacija zdravstvenih profesionalaca na svijetu koja predstavlja jednu veliku sestrinsku obitelj. Hrvatske sestre svojim članstvom u Hrvatskoj udruzi medicinskih sestara dio su ICN-a, Europske federacije sestrinskih udruga (EFN).