Zamislite da možete izvući vlagu iz zraka kroz vrhove prstiju i kao rezultat toga stvoriti električnu struju – to je čista fantastika o superherojima iz stripova, zar ne? No, čini se da ipak nije nemoguća.
Naime, australski istraživači uspjeli su upotrijebiti bakterijski enzim koji provodi vodik za stvaranje električne energije, doslovno iz zraka!
Novi izvori čiste energije!
Otkriće obećava otvaranje novog polja čiste energije koje bi poprimilo sve vrste znanstveno-fantastičnih oblika. Za njega je zaslužan znanstveni tim sa Sveučilišta Monash, koji je time pokazao da mnoge bakterije koriste vodik iz atmosfere kao izvor energije u okruženjima siromašnim hranjivim tvarima.
“Već neko vrijeme znamo da bakterije mogu koristiti vodik u tragovima u zraku kao izvor energije za rast i preživljavanje, uključujući antarktičko tlo, vulkanske kratere i duboke oceane”, izjavio prof. Chris Greening.
No, do sada nije bilo poznato kako se to odvijalo konkretno. U radu, objavljenom u časopisu Nature, istraživači su ekstrahirali enzim odgovoran za korištenje atmosferskog vodika iz bakterije Mycobacterium smegmatis. Pokazali su da on, nazvan Huc, pretvara vodikov plin u električnu struju.
Isti enzim pomaže bakterijama da prežive u najekstremnijim okruženjima
“Huc je izvanredno učinkovit. Za razliku od svih drugih poznatih enzima i kemijskih katalizatora, on čak troši vodik ispod atmosferske razine – samo 0,00005% zraka koji udišemo“, objasnio je koautor studije dr. Rhys Grinter.
Laboratorijskim istraživanjem otkriveno je da je moguće skladištiti pročišćeni Huc na dulje vrijeme i iznenađujuće je stabilan. Moguće je zamrznuti enzim ili ga zagrijati na 80 stupnjeva Celzijusa, a on zadržava svoju moć stvaranja energije. To otkriva kako upravo ovaj enzim pomaže bakterijama da prežive u najekstremnijim okruženjima!
Pročitaj i ovo:
- Koliko koristimo obnovljive izvore energije?
- Sve energetske potrebe poslovanja dm podmiruje iz obnovljivih izvora
- Zašto je održivo poslovanje kompanija sadašnjost, a ne budućnost?