Svi znamo najbolju formulu vitke linije: jedi manje, kreći se više i možeš smršaviti, ako ti je to cilj! To nam govori i zdravi razum, a upravo se CICO dijeta temelji na tom osnovnom principu.
No, ako ste u iskušenju da se pridružite CICO-u, udahnite – ovdje treba razmotriti više toga, a prije svega je li to dobra ideja, gledano sa zdravstvenog kuta.
Što je CICO dijeta?
CICO dijeta zapravo nije plan prehrane. To je više teorija o prehrani – naime, CICO je kratica za izreku ‘calories in, calories out’.
Koncept se temelji na ideji da unosite manje kalorija nego što ih sagorijevate, u nadi da ćete potaknuti gubitak težine! Zato CICO zahtijeva brojanje kalorija ili korištenje aplikacije za praćenje koliko kalorija konzumirate i koliko sagorijevate.
CICO ne uzima u obzir koliko kalorija unosite niti ograničavate – ne morate jesti manje masti, primjerice. Zapravo možete jesti što god želite: kekse, čips i sok tijekom dana, ako tako odlučite…
No, kako su gubitak težine, zdravlje i izgled tijela složene teme – prije nego što se odlučite za ovu dijetu, trebate steći širu perspektivu o opasnostima koje ona skriva.
Kako djeluje CICO dijeta?
Prvo, pod CICO dijetom morate utvrditi točan broj kalorija koje morate unositi da biste smršavili, a da biste to učinili, zagovornici CICO dijete kažu da prvo trebate odrediti svoju bazalnu metaboličku stopu (BMR). Ovo je osnovni broj kalorija koje su vašem tijelu potrebne za funkcioniranje.
Postoje internetski kalkulatori pomoću kojih to možete izračunati, ali oni će vam dati samo okvirnu procjenu stvarno potrebnih kalorija, tako da na kraju samo pogađate. Prema Harvard Medical School, 1600 do 2000 kalorija je količina koja je većini žena potrebna da održe svoju težinu.
Nakon što saznate koliko kalorija vaše tijelo treba, sljedeći CICO značilo bi da trebate jesti manje od te količine. Studije Harvard Medical School također pokazuju da biste trebali izgubiti oko pola kilograma tjedno, ako izbacite oko 500 kalorija dnevno (nikad ispod 1200 kalorija!) te vježbate oko 20 minuta većinu dana.
Je li CICO dijeta sigurna za mršavljenje?
Konsenzus stručnjaka kaže – ne! Upozoravaju kako je samo fokusiranje na kalorije najveći problem. To bi moglo rezultirati slabim unosom antioksidansa, vitamina i minerala. Iako bi potencijalno mogla rezultirati gubitkom težine, kvaliteta hranjivih tvari ove vrste prehrane je vrlo loša i zapravo bi mogla dovesti do lošijih zdravstvenih ishoda.
Način na koji morate upravljati svojim kalorijama također je prilično sumnjičav, s obzirom na to koliko truda može zahtijevati i koliko je naš svakodnevni život užurban i stresan. Često nije moguće pratiti količinu pojedenih kalorija u danu; potrebno je previše vremena za mjerenje sastojaka i uključivanje hrane u aplikaciju za brojanje kalorija. Ove aplikacije također nisu uvijek 100% točne. Uz to, također je izazovno izmjeriti koliko kalorija sagorijevate u danu, jer to jako varira od osobe do osobe i mijenja se iz dana u dan!
CICO također ne postavlja temelje koji su vam potrebni da prilagodite svoje prehrambene navike na zdrav, dugoročan način. Jedan od glavnih nedostataka je što ljude ne uči važnosti konzumiranja hrane bogate hranjivim tvarima i vlaknima koja može pomoći u osjećaju sitosti. Uz sve to, CICO ne stavlja nikakav naglasak na vrijeme obroka niti vas potiče da jedete cjelovite žitarice, voće i povrće ili proteine!
Tko bi posebno trebao izbjegavati CICO dijetu?
Ako imate povijest poremećaja prehrane, CICO nije nešto što biste trebali probati. CICO-ovo brojanje kalorija može biti novi okidač za poremećaj.
Uz to, svatko sa srčanim problemima, dijabetesom, visokim krvnim tlakom ili bilo kojim kroničnim medicinskim problemom također ne bi trebao pokušavati ovu dijetu. Ljudi koji ne razumiju kako sastaviti uravnoteženu prehranu ne bi trebali slijediti CICO.
Koji je najzdraviji način mršavljenja?
Iskoristite stručnost svog liječnika i/ili nutricionista, znajte da zdravo ne znači nužno mršavo i slušajte svoje tijelo. Iskoristite više intuitivan način razmišljanja o jelu, usredotočite se na voće, povrće, cjelovite žitarice, zdrave masti i nemasne proteine. Ove hranjive namirnice će vas zasititi i dati vam potrebnu energiju tijekom dana.
Male promjene također donose velike uspjehe. Prema klinici Mayo, izbacivanje jedne visokokalorične namirnice iz vaše svakodnevne rutine – poput zdjelice sladoleda koju konzumirate za desert svake večeri – dobar je način za početak mršavljenja.
Koji su još faktori važni za mršavljenje?
Važno je razmišljati o stvarima izvan kalorija i onoga što jedete, ako pokušavate postići ili održati zdravu težinu.
Ove tri stvari u nastavku mogu pomoći — a sve su važne za vaše zdravlje općenito.
Aktivirajte se. Istraživanja pokazuju da sama tjelovježba nije baš učinkovita u mršavljenju, ali u kombinaciji sa zdravim prehrambenim navikama svakako ima veliku ulogu (aerobna tjelovježba posebno može biti korisna). A tjelovježba pomaže u prevenciji širokog spektra bolesti, tako da je kretanje tijela ključni dio da ostanete najzdraviji.
Dajte prioritet spavanju. Kada van nedostaje kvalitetnog sna, to poremeti sustave vašeg tijela, što može dovesti do prekomjerne težine i pretilosti, među mnogim drugim stvarima. Naučite sve o najboljim navikama spavanja i prakticirajte ih.
Usredotočite se na ublažavanje stresa. Kortizol koji ljudsko tijelo proizvodi kada je pod stresom povezan je s dodatnom težinom, pokazuju studije – a budući da rješavanje stresa ima mnoge zdravstvene prednosti, ima smisla pronaći put do mirnijeg života.
Pročitaj i ovo:
- Dukan dijeta: Dobar način za brzi gubitak kilograma ili prijetnja zdravlju?
- Dr. sc. Sebastijan Orlić: Alkalna dijeta – pravi izbor ili samo još jedan nutricionistički mit?
- Noom dijeta – promjena životnog stila, a ne kratkoročan gubitak kilograma