Poštovana,
Njega suhe kože eteričnim uljima
Poštovana,
ako biste mogli da me posavjetujete koju uljnu mješavinu da napravim za moju kožu. Imam 24 godine, koža lica mi je suha, pogotovo obrazi, dok je T-zona manje suha, naročito zimi je suha, dok je ljeti to u manjoj mjeri. Imam i blagog crvenila oko nosa, ali to zaista nije mnogo, ljeti se npr. ni ne vidi kada pocrnim, a zimi možda ako je napolju baš hladno. Imam problem s bubuljicama koje mi izlaze po obrazima jer imam policistične jajnike, pa imam par flekica, ali nije ništa strašno – obično mi izlaze u vrijeme PMS-a pa bih voljela da ubacim neko ulje koje djeluje i na njih.
Također bih voljela da ubacim neko ulje koje djeluje preventivno na pojavu bora. Nemam alergije ni na jednu vrstu hrane, nisam radila nikakve tretmane kiselinama, abrazijama i sl., trenutno koristim eucerin aqua porin light kremu za lice, ali bih voljela da pređem na prirodnu kozmetiku, jer sam za tijelo počela da koristim mješavinu kokosovog i sezamovog ulja, pa ponekad namažem lice s njim, i koža mi bude baš lijepa ujutro, meka, nježna.
Kao tonik koristim ružinu vodicu, a obično se umivam sa sapunom od kozjeg mlijeka. Koja bi ulja najbolje odgovarala mojoj kozi a da nisu komedogena?
Nadam se da Vas ne zamaram s malo dužim postom.
Hvala
Vrlo mi je drago da ste odlučili koristiti prirodnu kozmetiku za njegu lica. Kao što ste i sami vidjeli na primjeru mješavine kokosovog i sezamovog ulja koje ste koristili za tijelo, koža voli prirodne sastojke, a naročito hladno prešana i nerafinirana biljna ulja.
Koliko sam shvatila, Vaš koža lica je mješovita (suhi obrazi, T-zona manje suha ili masna) i problematična (prištići na obrazima).
Ako se slažete s tim opisom, predlažem da pogledate tekst o njezi mješovite kože na linku . U tekstu ćete vidjeti način čišćenja kože, njege tonicima, uljima i kremama, te dodatnu njegu u obliku pilinga i maski za lice.
Ako Vam T-zona nije masna, već zaista samo malo manje suha od obraza, tada bi Vaša koža pripala u kategoriju suhe kože.
Njega suhe kože je nešto drugačija od njege mješovite kože u smislu sastojaka (sâm pristup je isti i njega svake kože se svodi na čišćenje – hidratiziranje – njega uljima ili kremama – dodatna njega).
Istovremeno, treba uzeti u obzir Vaše godine, te klasična njega suhe i zrele kože u Vašem slučaju neće biti primjenjiva (na primjer, za suhu i zrelu kožu odličan je shea maslac, ali kod mlađih osoba sa suhom kožom toliko intenzivan svakodnevni tretman nije potreban, te se shea maslac može koristiti eventualno kao dodatna njega).
Dakle, njega suhe, mlađe kože bi izgledala ovako:
1. Čišćenje kože
Lice možete čistiti na način kako je opisano u tekstu o mješovitoj koži
2. Tonik za lice (hidratiziranje kože)
U tonik za suhu kožu se svakako preporuča dodati sok aloe vere koji dobro hidratizira kožu, te biljni glicerol.
Preporučeni hidrolati za Vaš tip kože bi bili: lavanda, njemačka kamilica, bugarska ruža, sjeme mrkve i smilje.
Ako želite imate dodatnu prevenciju protiv bora, možete koristiti i hidrolat bušina.
Možete odabrati jedan hidrolat, njemu dodati sok aloa vera i biljni glicerol, te takvu mješavinu koristiti kao tonik. Također, možete i pomiješati nekoliko različitih hidrolata kako bi učinak bio još djelotvorniji.
Na primjer, recept za tonik bi mogao biti:
– 10 mL sok aloa vera
– 15-20 kapi biljnog glicerola
– 50 mL hidrolat lavanda
– 40 mL hidrolat sjeme mrkve
Podrazumijeva se da hidrolati moraju biti prirodni, bez ikakvih dodataka (konzervansi, alkohol…).
Najbolji način korištenja tonika je raspršivanjem po licu, tako da svoju mješavinu ulijte u tamnu staklenu bočicu s raspršivačem (sprej pumpica). Tonik raspršite po čistom licu. Ako ćete nakon toga koristiti uljnu mješavinu, nanesite je na još mokro lice (ne dozvolite toniku da se posuši), a ako koristite kremu, pustite da se tonik prvo posuši.
3. Njega lica – uljne mješavine i kreme
Uljne mješavine za njegu lica je vrlo jednostavno izraditi, treba samo imati dobru recepturu, kvalitetne sastojke, te čiste bočice od tamnog stakla u koje ćete uliti svoju mješavinu.
Za njegu mlađe suhe kože biljna ulja koja dolaze u obzir su: avokado, badem, kukui, makadamija, marelica, macerat centele u bademovom ulju.
Za dodatnu prevenciju protiv bora može se koristiti i neprženi argan, te plod divlje ruže.
Eterična ulja koja se dodaju u biljna ulja mogu biti: drvo ho, njemačka kamilica, prava i širokolisna lavanda, palmarosa, sjeme mrkve, smilje.
Za bore to su eterična ulja bušina i arapskog tamjanovca.
Dodatno antibakterijsko djelovanje protiv prištića se postiže eteričnim uljima čajevca, elemija, eukaliptusa divesa, timijana linalola…
Primjer mješavine za njegu lica:
– 5 mL biljno ulje plod divlje ruže
– 10 mL biljno ulje marelice
– 15 mL biljno ulje makadamije
– 5 kapi eterično ulje sjemena mrkve
– 8 kapi eterično ulje palmarose
5 kapi eterično ulje drva ho
Za problem prištića na obrazima, možete napraviti mješavinu koju ćete koristiti samo lokalno, na područje prištića (znači ne za cijelo lice). Takva mješavina ima veću koncentraciju eteričnih ulja, te djeluje antibakterijski:
– 10mL biljno ulje lješnjaka
– 10 kapi eterično ulje čajevac
– 10 kapi eterično ulje timijan linalol
Nekim osobama više odgovaraju kreme od uljnih mješavina, ali ako nemate iskustva s izradom prirodnih krema, najbolje je da se obratite stručnom aromaterapeutu koji izrađuje prirodnu kozmetiku, te koji može izraditi kremu prema Vašim potrebama.
Objašnjenja za izradu pilinga i korištenje maski za lice molim pogledajte u tekstu na linku .
Vezano za prištiće koje dobivate, prvi korak u svim kožnim problemima je uvijek čišćenje organizma (prvenstveno jetre). Detaljan opis kako čistiti organizam prirodnim putem možete pogledati u tekstu.
Isto tako, preporuča se i konzumiranje kvalitetnih biljnih ulja, prije svega noćurka. Molim da upute pogledate u tekstu o prirodnoj kozmetici, na linku
Istovremeno, obzirom da se u Vašem slučaju radi o policističnim jajnicima, preporučam da se obratite stručnom fitoterapeutu koji će Vam preporučiti terapiju. Moja sugestija je da se obratite dr. med. Ksenija Krajina Pokupec, koja je i stručni suradnik Naturale.
I za kraj, samo da spomenem crvenilo oko nosa. Teško je uspostaviti dijagnozu, ali pretpostavljam se radi o početku rozaceje. Ako želite poduzeti nešto i po tom pitanju, preporučam da pogledate naš tekst o eritrozi (početnom stadiju rozaceje) na linku.
Srdačan pozdrav,
Vlatka Mileusnić
Smilje i bosilje d.o.o.