Sezonska promjena na hladnije doba godine ne utječe samo na ljudsku psihu, već i na vaše biljke. Kako bi ostale zdrave i lijepe, potrebno se uvesti neke novitete te ih tretirati na drukčiji način. Evo nekoliko načina na koje im možete osigurati mirnu zimu:
Zabilježite promjene osvjetljenja
Kako se sezona mijenja, tako se mijenja i način na koji svijetlo ulazi u vaš prostor. To znači da ćete svoje biljke možda morati premjestiti na novo mjesto u vašem domu. Primjerice, ako je vaša biljka bila blizu prozora zasjenjenog drvetom, sunčeve će zrake biti intenzivnije kad lišće padne i morat ćete malo pomaknuti biljku kako biste izbjegli padanje lišća. S druge strane, možda ćete trebati približiti neke biljke prozorima ako iznenada provode više vremena u sjeni.
Ključno je pripaziti na to kako reagiraju na previše (smeđe, hrskavo, uvenulo lišće) ili premalo svjetlosti (žuto, viseće lišće). Neke aplikacije za sobne biljke poput Steward i Florish imaju ugrađene svjetlosne monitore koji mogu biti korisni u tim situacijama.
Ne pretjerujte s gnojivom
Gnojenje biljaka jednom mjesečno može pomoći u njihovom rastu. No budući da su jesen i zima sezona uspavanosti, mnoge sobne biljke neće puno rasti dok temperature ne porastu. Rast će usporiti ili u nekim slučajevima potpuno prestati, pa pretjerano gnojenje može učiniti više štete nego koristi.
Smanjite zalijevanje
Budući da biljke ne rastu toliko tijekom hladnijih mjeseci, također trebaju manje vode. Za vrijeme hladnih mjeseci odmaknite se od uobičajenog tjednog rasporeda zalijevanja i umjesto toga koristite test dodira: stavite prst 2-3 cm u tlo, ovisno o veličini tegle, kako biste osjetili je li tlo vlažno. Ako osjećate vlagu, nemojte zalijevati. Također, pobrinite se da u tanjuriću nema viška vode jer ona može utopiti korijenje.
Pazite na grijanje
Tropske sorte sobnih biljaka cijene vlažno okruženje i dobro se snalaze u prostorijama s vlagom od 30 do 50%. No, sekundu nakon uključivanja grijanja taj se zrak isušuje. Da biste biljkama vratili malo vlage, možete im listove lagano špricati vodom ili ih staviti u blizinu ovlaživača zraka.
Imajte na umu da neke biljke, poput afričkih ljubičica i sukulenata, ne vole vlaženje. U ovom slučaju, približite ih jedne drugima – tako ćete na brz i jednostavan način potaknuti prirodnu proizvodnju vlage.
Unesite vanjske biljke unutra
Ako imate biljke na otvorenom, poželjet ćete ih unijeti kad noćne temperature padnu ispod 13 stupnjeva. Jednom kad ste pod istim krovom, pažljivo ih pregledajte kako biste provjerili imaju li sitnih nametnika te im uklonite otpalo lišće ili krhotine. Ako uočite znakove zaraze (sitne rupe na listovima, mreže ili ljepljive tvari), isperite biljku pod tušem i poprskajte nekim uljem protiv gljivica.
Pročitaj i ovo:
- Nek’ se zazeleni: Nezahtjevne sobne biljke koje uspijevaju baš svima
- Evo kako možete odrediti dobivaju li vaše biljke dovoljno svjetlosti
- 3 sobne biljke koje će unijeti mir, sreću i blagostanje u vaš dom
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!