Čak i ako ste couch potato u punom smislu te riječi, stižu dobre vijesti – nikada nije prekasno da počnete vježbati i dovedete svoje tijelo u formu, pokazuju istraživanja. Vrijeme koje uložite u vježbanje vraća se s višestrukim zdravstvenim prednostima, čak i ako se počnete truditi kasnije u životu. Sve to pokazuje kako je pravo vrijeme za vježbanje – upravo danas.
Nikada nije kasno
Vođenje aktivnog stila života korisno je bez obzira na dob, zaključak je studije objavljene u JAMA Network Open. Istraživači su se fokusirali na osobe koje nisu bili aktivne u mlađim danima, ali koje su povećale razinu tjelesne aktivnosti nakon 40. godine života i zapravo postali aktivniji nego što su bili prije. Rezultati su pokazali da je rizik od prerane smrti bio sličan onome koji su imali predani vježbači tijekom cijelog svog života – u brojkama, to znači smanjenje rizika za 32% do 35% u odnosu na ljude koji nisu vježbali.
Do sličnog su zaključka došli i istraživači sa Sveučilišta u Birminghamu u Velikoj Britaniji, koji su usporedili sposobnost muškaraca da izgrade mišićnu masu. Ispitanici su bili podijeljeni u dvije skupine – osobe starije od 60 godina koje su vježbali najmanje dva puta tjedno tijekom 20 godina, i one koji nisu imali dosljednu rutinu vježbanja.
Nakon ispitivanja mišićne mase prije i nakon treninga, obje su skupine pokazale jednaku sposobnost izgradnje mišića kao odgovor na tjelovježbu. Zaključak? Nije važno jeste li redovito vježbali tijekom cijelog svog života – i dalje možete imati koristi od vježbanja kad god da započnete. Naravno, dugoročna posvećenost vježbanju najbolji je pristup za postizanje zdravlja cijelog tijela, ali čak i ako započnete kasnije, spriječit ćete slabljenje mišića koje odlazi s godinama, i time pridonijeti prevenciji drugih zdravstvenih problema.
Kako započeti?
Ne morate svaki dan pohoditi teretanu da biste uživali u zdravstvenim prednostima. I mala količina vježbanja može dovesti do velikih promjena. Držite se preporuke od najmanje 150 minuta tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta ili 75 minuta aktivnosti visokog intenziteta svaki tjedan, raspoređene kroz dane u tjednu.
Tako se među aktivnosti umjerenog intenziteta ubraja brzo hodanje, ples, lagano bicikliranje, golf, tenis u parovima, pa čak i održavanje vrta. Aktivnosti visokog intenziteta uključuju trčanje, biciklizam, plivanje, nogomet, tenis, košarku… Okupite ekipu i učinite nešto dobro za svoje zdravlje!
Pročitaj i ovo:
• Što se događa s tvojim tijelom ako prestaneš vježbati?
• 7 savjeta profesionalne trenerice za uspješan trening
• Loše držanje? Ispravite ga vježbama koje možete odraditi i za radnim stolom