Istraživanje nizozemskih znanstvenika donosi dobre vijesti: prva je da apstraktno znanstveno modeliranje može biti pogrešno, a druga je da organizacije koje danas izvlače smeće iz oceana i rijeka čine značajnu razliku u ovim ekosustavima.
Prema izvješću u nizozemskom Timesu, procjene o tome koliko je plastike dospjelo u oceane u posljednjih 20 godina kreću se od 50 milijuna tona do 300 milijuna tona, ali stvarna količina je vjerojatno negdje oko 3,2 milijuna tona.
Pogrešno je pretpostaviti da svaki komad plastike završi u oceanu
Čak 20.000 mjerenja, opisanih kao ‘pouzdani’, informiralo je o izračunima oceanologa Mikeala Kaandorpa i njegovog tima, pri čemu je istaknuto da rijeke donose mnogo manje plastike u oceane nego što se mislilo te da mikroplastika čini znatno manji postotak plastičnog otpada.
NL Times piše nadalje da se veliki modeli o količini plastike koja ulazi u oceane temelje na tome koliko je plastike napravljeno, koliko je reciklirano, koliko je zakopano ili spaljeno, a koliko je nestalo. Na temelju ovih brojki, ekološke organizacije procjenjuju da 10 milijuna tona svake godine završi u oceanima, od čega većina dolazi riječnim sustavima. Međutim, Kaandorp naglašava da neobjavljena plastika nikada nije uzeta u obzir i da je pogrešno pretpostaviti da svaki komad završi u oceanu.
Konkretno, njihovo istraživanje pokazuje da velik dio plastike ne dospijeva u vodene sustave, a od količine koja ulazi, puno više nego što se dosad mislilo ostaje zarobljeno u riječnim sustavima.
Potpuno uklanjanje plastike iz ocena je ipak ostvariv cilj!
Ocean Cleanup, neprofitna organizacija koja trenutno čisti pacifičko smeće, navodi studije koje pokazuju da ‘milijuni tona’ plastike godišnje uđu u oceane.
Prema Kaandorpovim zaključcima, ako količina plastike u oceanu od 2000. godine iznosi oko 3,2 milijuna tona, onda je stvarni prosjek ulaska godišnje oko 130.000 kilograma; ogroman iznos bez sumnje, ali mnogo, mnogo manji od onog što smo svi mislili.
Ova su otkrića važna jer mogu pomoći smanjiti osjećaj beznađa kod ljudi koji nešto žele promijeniti. Kad bi 30 najbogatijih zemalja pronašlo način da ukloni 4333 kg smeća godišnje iz oceana i rijeka, to bi pokrilo sve ono što Kaandorpov model sugerira da se zapravo godišnje unese u njih – što je potpuno ostvariv cilj!
Pročitaj i ovo:
- UN upozorava: Plastika se nalazi svuda oko nas – možda i u vama
- Hrvatu donirano 25 milijuna dolara za masovno čišćenje plastike iz oceana
- Je li ova plastika rješenje svjetskog problema onečišćenja?