Šume se često od milja nazivaju „zelenim tvornicama“ – one proizvode i čiste zrak, pročišćavaju vode, sprječavaju eroziju tla te reguliraju klimu. Usto su područja održavanja biološke raznolikosti jer osiguravaju staništa različitim biljkama i životinjama. Također igraju ključnu ulogu u našem gospodarstvu, kulturi, tradiciji i povijesti, i – ako se njima korisno gospodari – izvor su obnovljivih i reciklirajućih proizvoda kao što su drvo i papir.
Šume i šumsko zemljište u Hrvatskoj prostire se na 47 % kopnene površine. Hrast, bukva, grab, jela, smreka, crnika i bor samo su neke od vrsta koje čine naše šume od istoka do krajnjega juga toliko raznolikima. Međutim, šume su danas globalno ugrožene uslijed lošeg gospodarenja, požara, poremećenog režima voda, bakterija, gljivica, onečišćenja zraka, tla i voda, kiselih kiša i dr.
Više od polovice svjetskih izvornih šuma već je nestalo. Većina onoga što je preživjelo nalazi se u Sjevernoj Americi, Rusiji i Brazilu. Na svjetskoj razini, gubitak šuma nastavlja se zbog klimatskih promjena – svake godine gubimo zapanjujućih 13 milijuna hektara šume, što je područje veće od Grčke! Zaštita šuma ključna je kako za opstanak planeta tako i za našu budućnost – evo što ti možeš učiniti za njihovu zaštitu.
>> Ponovno se poveži s prirodom u samo 5 koraka
1. Bez papira: S napretkom tehnologije moguće je zamijeniti svu onu hrpu papira koja se gomila u vašem uredu ili kući – u uredu, kod kuće ili u banci dajte prednost elektroničkim dokumentima i računima te slanju e-mailova umjesto fakseva ili pošte.
2. Dajte prednost e-knjigama: Iako će svakog knjigoljupca zaboljeti srce na ovakav prijedlog, digitalne knjige stvaraju manju potražnju za papirom. Također su praktičnije jer možete imati cijelu knjižnicu na jednom uređaju, a zahvaljujući e-čitaču možete ih čitati i u mraku, za razliku od knjiga tiskanih na papiru.
3. Printajte pametno: Prvo se zapitajte je li stvarno potrebno ispisati taj dokument. Ako je odgovor ne, čestitamo, upravo ste sačuvali papir i, posljedično, spasili pokoje drvo i šumu. Ako stvarno trebate printati dokument, isprintajte ga s obje strane i izbjegnite korištenje previše papira.
4. Reciklirajte sav papirnati materijal: Postaviti stanice za recikliranje papira kod kuće ili u uredu. Dok se vaš nedavno postavljen koš za papir puni (što može potrajati), imat ćete dovoljno vremena da pronađete odlagalište starog papira ili tvrtku koja može doći i prikupiti stari papir, ponekad i besplatno.
>> Tri nevjerojatna načina za upotrebu papirnatih vrećica
5. Birajte proizvode od recikliranog papira: Sve od recikliranog uredskog materijala do recikliranog toaletnog papira dostupno je u vašoj lokalnoj trgovini. Odabirom proizvoda od recikliranog papira spašavate drveće – svakih 15 spašenih stabala pomaže apsorbirati 100 kilograma ugljičnog dioksida iz atmosfere svake godine.
6. Kupujte proizvode s FSC logom: FSC (Forest Stewardship Council) međunarodna je organizacija koja nadzire proizvodnju drvenih proizvoda na ekološki prihvatljiv način. FSC certifikat za gospodarenje šumama znači da se šumom gospodari prema strogim ekološkim, socijalnim i ekonomskim standardima. Ako proizvod nema FSC logo, bojkotirajte ga – u suprotnom podržavate neodrživu deforestaciju kupnjom i financiranjem takvih proizvoda.
7. Zasadite drvo: Treba li ovo uopće naglašavati? Na svako posječeno drvo mora doći barem jedno posađeno, a isto vrijedi i za svako drvo izgubljeno u šumskom požaru.
8. Jedite zeleno što češće: Proizvodnja mesa za ljudsku prehranu zahtijeva puno zemlje. Diljem svijeta, potražnja za mesom raste i sve veći udio zemlje potreban za uzgoj stoke dobiva se sječom šuma. U Brazilu, na svaku kravu dolazi 10 kvadratnih metara posječene amazonske prašume.
>> Kako vegetarijanci mogu usporiti klimatske promjene?
9. Poduprite rad organizacija za zaštitu okoliša: Većina organizacija koje rade na očuvanju šuma neprofitne su i oslanjaju se na donacije. Podrška donacijom za WWF ili druge organizacije usmjerene ka održivom upravljanju šumama uvijek je dobar način da ublažite grižnju savjesti nakon gomilanja papira.
10. Širite poruku: Podizanje svijesti o odgovornom ponašanju jednostavna je, a važna stvar koju možete učiniti. Bilo da se radi o vašoj djeci, prijateljima ili kolegama, čim više ljude postane svjesno što oni mogu učiniti kako bi se spriječilo krčenje šuma, tim bolje. Podijelite ovaj post na društvenim medijima, pogledajte neki dokumentarac ili organizirajte šetnju u obližnju šumu s obitelji i prijateljima.