Ako još niste stigli otići na Zagrebački Velesajam gdje se do nedjelje 13. studenog održava međunarodni 44. po redu sajam knjiga Interliber, krajnje je vrijeme da to učinite.
Osim što vas očekuje skoro 300 izlagača i brojni novi naslovi, mnoge izdavačke nude i razne popuste – neke čak i do 80 posto – na brojna izdanja pa je to idealna prilika da obogatite vlastitu biblioteku nekim zanimljivih naslovima, možda baš onima koja ste ‘lovili’ proteklih godina.
Ako je suditi po zanimanju posjetitelja već prvih dana postoji čitav niz traženih naslova na Interliberu, pa smo izdvojili samo njih 5 koja svakako zaslužuju da ih uvrstite u svoje favorite. Uostalom, pred nama su blagdani, a nema ništa ljepše od dobre knjige za dar ispod bora!
Mozaik knjiga: J. K. Rowling, Harry Potter i Kamen mudraca
U godini kada ljubitelji malog čarobnjaka slave 25 godina od objavljivanja prvog romana iz serijala o Harryju Potteru, Mozaik knjiga je postala vlasnik prava za prijevod na hrvatskom jeziku. Na Interliberu se predstavlja prvi dio serijala J. K. Rowling, a preostalih šest nastavaka Mozaik knjiga objavit će tijekom 2023. godine.
Školska knjiga: David A. Sinclair, Životni vijek – zašto starimo, a ne moramo
Ova provokativna knjiga svjetski poznatog stručnjaka za dugovječnost, harvardskog profesora genetike i jednog od 100 najutjecajnijih ljudi na svijetu prema izboru časopisa Time, drastično mijenja način na koji razmišljamo o starenju.
“Nema biološkog zakona koji kaže da moramo starjeti. Oni koji kažu da ga ima, ne znaju o čemu govore. Vjerojatno smo još daleko od svijeta u kojemu je smrt rijetkost, ali ćemo je uskoro moći odgurivati sve dalje i dalje”, najavljuje David A. Sinclair. Mnogi ovu knjigu smatraju revolucionarnim publicističkim djelom koje demistificira mnoga pogrešno shvaćena znanstvena ograničenja te otkriva nevjerojatne rezultate istraživanja – mnoge od njih postignute u jednom od Sinclairovih laboratorija – koji upućuju na to kako možemo usporiti ili čak obrnuti naš genski sat.
Hena: Elena Medel, Čudesa
Debitantski roman španjolske književnice Elene Medel politički je i poetički nabijeno štivo o ženama španjolske radničke klase. Na angažiran, feministički i inovativan način bavi se klasnim podjelama i odnosom društva prema ženama u Španjolskoj – od Francove diktature do danas. To je također i roman o novcu, o nedostatku novca, o tome koliko novac oblikuje odluke, društvo i mentalna stanja. Čudesa donose užitak čitanja i pritom postavljaju prava pitanja.
Sadržaj: María i Alicia žene su iz dvaju perioda suvremene madridske povijesti. Maríjin život određen je političkim kretanjima sedamdesetih godina; Francova diktatura upravo je završila, u tijeku su previranja, a María, tada čistačica, osniva žensku udrugu. Alicijin život niz je nesretnih slučajeva i loših odabira na pragu novog tisućljeća; prodaje čokoladice na kolodvoru kraj zahoda i svakoga se jutra budi iz iste noćne more. Iako desetljećima udaljene, žene su povezane svakodnevnom borbom za život dostojan čovjeka, s vječnim dvojbama: što da su rođene u drugo vrijeme, u drugoj obitelji, s drugim šansama.
Naklada Ljevak: Boris Perić i Tomislav Pletenac, Prisiljen da razmišljam
Nova knjiga autorskog dvojca Borisa Perića i Tomislava Pletenca, koji su svoje zavidno teorijsko znanje već potvrdili dvama zapaženim esejističkim djelima (Ne možeš ti to i Priručnik za ekstremiste) zamišljena je kao niz psihoanalitičko-teorijskih ogleda o poetici hrvatske popularne glazbe, kako u tekstualnom, tako i u glazbenom pogledu. U stihu ‘Prisiljen da razmišljam / Ja shvatio sam sve’ sadržana je srž hrvatske duhovnosti, koja u munjevitom uzletu nije zaobišla ni rock and roll. Na tragu konstatacije britanskog kulturologa Stuarta Halla da je ‘popularna kultura arena u kojoj se međusobno natječu hegemonijski diskursi’ knjiga kao što je ‘Prisiljen da razmišljam’ mogla bi dati značajan doprinos samorefleksiji hrvatskog društva u većini njegovih segmenata.
Fraktura: Olga Tokarczuk, Najružnija žena na svijetu
Knjiga izabranih priča nobelovke Olge Tokarczuk ne pokazuje samo nenadmašno pripovjedačko umijeće Olge Tokarczuk već i majstorstvo u istraživanju granica stvarnosti i onoga iza stvarnosti, bilo da se radi o košmarima, nadrealnim iskustvima ili naprosto mogućnostima stvarnosti. Olga Tokarczuk je i sjajna psihologinja i svaka priča uvijek nas iznova suočava s našim najvećim strepnjama i strahovima: Znate li čega se najviše bojim? Da bi svijet doista mogao biti takav kako nam izgleda. Prema mišljenju kritičara ovo je najpoznatija i najkomentiranija knjiga priča posljednjih desetljeća.
Pročitaj i ovo:
- Čitanje: 5 načina na koje čitanje pridonosi vašem kognitivnom zdravlju
- Audio knjige: Zašto bi ih trebali uvesti u svoju rutinu opuštanja?
- Vrijeme za mene: Moji mali rituali