Ako ste se posvađali s voljenom osobom, prijatelj ili član obitelji mogao bi vas potaknuti da nesuglasice riješite što prije. “Nikada ne idite u krevet ljuti”, savjet je koji ste vjerojatno čuli bezbroj puta dok su vas nagovarali da se obratite osobi s kojom ste se posvađali. Vjerojatno ste se pitali trebate li slijediti ovo ‘pravilo’ i kako ta praksa utječe na vaše mentalno zdravlje. Evo koje su njegove dobre, a koje loše strane…
Prednosti ovog pristupa
Sigurno postoji nešto istine iza ovog savjeta, a ovo bi mogle biti temeljne odrednice koje potvrđuju taj pristup.
▪️ Ljutnja može biti iscrpljujuća
Ako riješite nesuglasice s osobom s kojom se svađate, svoju energiju možete usmjeriti prema pomirenju, a ne zamjeranju. To vam može pomoći da se ponovno povežete i zbližite.
▪️ Ljutnja se može nakupiti preko noći
Emocije ljutnje imaju tendenciju da se više zadržavaju noću nego danju, kada ste ometeni i zauzeti drugim obvezama. Odnošenje ljutnje u krevet može vas natjerati da razmišljate o situaciji i pretvorite je u mnogo veći problem, zbog čega se možete osjećati još gore i povući problem na sljedeći dan.
▪️ Ljutnja vam može poremetiti san
Osim toga, ljutnja vam može poremetiti san. Može vam otežati uspavljivanje te vas dovesti do loše kvalitete sna i učiniti vas sklonijima noćnim morama.
Nedostaci ovog pristupa
Međutim, stručnjaci se slažu da postoje i neke iznimke od pravila jer zapravo postoje situacije u kojima bi bilo bolje odvojiti malo vremena prije nego što pristupite osobi na koju ste ljuti.
▪️ Ljutnja vas može natjerati da reagirate impulzivno
Ponekad ljudi mogu biti impulzivni kada su ljuti. To uključuje izgovaranje stvari koje ne misle i vrijeđanje druge osobe. Uzimanje prostora i obvezivanje na ponovno razmatranje situacije kasnije, kada se razina vašeg bijesa smanji, može biti produktivno u nekim situacijama.
Intenzitet emocija može se s vremenom smanjiti i tako spriječiti katastrofu ‘epskih’ razmjera. Ako imate povijest impulzivnog reagiranja, uzmite pauzu, obradite svoje emocije, dublje razmislite o situaciji i vidite mijenja li se vaša emocionalna reakcija s vremenom.
▪️ Ljutnja nije nešto što treba izbjegavati
Važno je napomenuti da ljutnja može biti prirodan i često valjan odgovor na tešku situaciju. To je vrijedna emocija koju ne treba izbjegavati.
U redu je osjećati ljutnju i ne morate osjećati pritisak da ograničite duljinu svoje ljutnje, što može uzrokovati njezino pojavljivanje u drugim situacijama. Umjesto da se usredotočite na svoju ljutnju, možda bi bilo korisnije usredotočiti se na okidač ili poticaj koji vas je doveo u tu situaciju.
Trebate li slijediti ovo pravilo?
Po svemu sudeći, pravilo “nikada ne idite u krevet ljuti” ne funkcionira na univerzalan način. Trebate li ga se pridržavati ili ne, ovisi o mnogim čimbenicima, kao što su uzrok vaše ljutnje, vaš temperament i okolnosti.
Kada se pronađete u svađi s voljenom osobom, pokušajte slijediti ove savjete:
- Komunicirajte: Prvi korak je pokušati pronaći način komunikacije s drugom osobom. Ako se ne čini vjerojatnim da ćete tako brzo i lako pronaći rješenje, budite iskreni jedno prema drugome i pritisnite gumb za pauzu u svađi. Shvatite da oboje trebate dobar san kako biste shvatili situaciju te je razmotrili sa svježom perspektivom.
- Koristite svoju ljutnju kao vodič: ljutnja može biti korisna emocija koja vas može voditi da locirate svoje granice, govorite o svojim vrijednostima, riješite probleme i pružite informacije o tome što trebate od druge osobe.
- Obvežite se na pronalaženje rješenja: važno je posvetiti se rješavanju problema umjesto da samo pokušavate izbjeći sukob. To znači prepoznati emocije koje stoje iza vaše ljutnje kako biste se uključili u iskreniju komunikaciju s drugom osobom i krenuli naprijed.
- Potražite podršku i utjehu: Može biti korisno nazvati prijatelja i ispričati situaciju, dobiti potvrdu ili drugo gledište na situaciju kroz njihove oči. Odvratite pažnju radeći nešto utješno, poput pečenja omiljenog deserta, gledanja omiljene serije ili dugog tuširanja…
Pročitaj i ovo:
- Jedina stvar koju nikada ne smijete reći tijekom svađe s partnerom
- Mentalno zdravlje: Prepoznajte znakove visokofunkcionalne depresije
- Potisnuta ljutnja: 5 simptoma koji ukazuju na skrivanje emocija