Malo što može pokvariti pomno isplanirani ljetni odmor kao neželjena grlobolja, temperatura ili koja druga ljetna boljetica. I dok mislimo kako su prehlada i kašalj rezervirani samo za zimske dane, to najčešće nije slučaj – štoviše, uz promjenjivo vrijeme i ljetne pljuskove te konzumiranje prehladnih pića, lako se može dogoditi da se pojave kad nam najmanje trebaju. A osim njih, vrebaju i druge ljetne tegobe kojima je moguće stati na kraj imunitetom u dobroj formi i pravilnim održavanjem higijene.
Koje su najčešće ljetne bolesti?
Promjene mjesta boravka i načina prehrane (pogotovo ako putujete u daleke krajeve) nerijetko mogu pratiti želučane i probavne smetnje. Na putovanjima su česte ljetne enteroviroze s proljevom, kao i slučajevi trovanja hranom koji se manifestiraju mučninom, povraćanjem i proljevom. Jačanje imuniteta i probiotici, kao i pravilna higijena predstavljaju prvu crtu obrane kad je riječ o gastrointestinalnim problemima.
Ljeti boravak u prirodi mogu pokvariti različiti insekti, najčešće komarci, krpelji, ose i pčele, čiji su ubodi popraćeni crvenilom, oteklinom i svrbežom, a nerijetko i alergijskom reakcijom. Osim insekata, opasnost tijekom boravka na otvorenom prijeti i u obliku neopreznog izlaganja suncu. Opekline od sunca, sunčanica ili toplotni udar nalaze se među čestim ljetnim boljeticama, zbog čega je obavezna zaštita od sunca primjerena tipu kože i izbjegavanje boravka na suncu u razdoblju od 10 do 16 sati.
Prehladno piće, klima ili propuh glavni su krivci za upale grla, uha ili oka, što vam može nepotrebno zagorčati odmor. I naravno, ne smijemo smetnuti s uma ni neugodne urogenitalne infekcije koje ljeti posebno vrebaju, što zbog predugog sjedenja u mokrom badiću ili općenitog pada imuniteta.
Vodite računa o čistoći
Kao i u svakodnevnom životu, pravilna osobna higijena i higijena prehrane predstavlja ključan korak u prevenciji mnogih bolesti pa tako i ljetnih crijevnih tegoba. Prije svakog jela ili rukovanja hranom dobro operite ruke sapunom i toplom vodom, a sve kuhinjske površine i pribor dobro očistite, pogotovo ako ste rukovali sirovim namirnicama.
Pripazite na hranu
Pravilna termička obrada hrane spriječit će nastanak velikog broja infekcija. Prije svega, izbjegavajte termički neobrađenu hranu (posebno ako je riječ o hrani od svježih jaja), a sve druge namirnice pravilno pripremite i temeljito termički obradite. Obradite ih neposredno prije konzumacije i izbjegavajte podgrijavanje hrane. Ne kupujte namirnice oštećene ambalaže i uvijek provjerite rok trajanja.
Ojačajte imunitet
Među glavne uzročnike oslabljenog imuniteta ubrajaju se stres, loše prehrambene navike te nedostatak sna i tjelovježbe, što nas može pogoditi i tijekom putovanja. Međutim, kvalitetan ljetni odmor uz dovoljno kretanja i prehranu bogatu svježim namirnicama, među kojima se mora naći i kurkuma, pozitivno će se odraziti na imunitet.
Kurkuma je biljka iz obitelji đumbira, a njezin sastojak kurkumin može se pohvaliti protuupalnim, antioksidacijskim, antimikrobnim i antikarcinogenim djelovanjem. Osim što pomaže kod ublažavanja upalnih stanja te probavnih i kožnih tegoba, učinkovit je i prilikom borbe s alergijama jer djeluje kao specifičan regulator imunološkog odgovora.
>> Čudesna kurkuma: pomaže kod artritisa, čuva zdravlje mozga i bori se protiv alergija
Jedite dugu svaki dan
Ljeto nas je opskrbilo šarenim voćem i povrćem koje je, za razliku od zimskih mjeseci, sada mnogo dostupnije. Iskoristite ovo obilje plodova koje će tijelo napuniti potrebnim nutrijentima, vitaminima i mineralima. Savjet više: prije konzumacije dobro operite voće i povrće pod mlazom tople vode.
Spriječite dehidraciju
Pijte puno vode i povećajte unos tekućine poput kokosove vode ili vode s limunom, kako kod kuće tako i za vrijeme putovanja, kako biste izbjegli dehidraciju. Pobrinite se da popijete barem 8-10 čaša tekućine tijekom cijelog dana, ne uključujući alkohol.
Almagea Curcumin Forte+
Almagea® CURCUMIN FORTE+ kompleks solubilizata kurkumina s vitaminom D zaštićena je formulacija koja omogućuje visoku bioraspoloživost i apsorpciju aktivnih sastojaka. Kombinacijom kurkumina i vitamina D postignut je sinergijski učinak koji je prepoznat u različitim kliničkim situacijama, a posebice kod infektivnih i neurodegenerativnih bolesti.
>> Kurkumin i bioraspoloživost – jer nisu svi kurkumini stvoreni jednaki
• micelarni oblik kurkumina topiv u vodi
• 185 puta veća bioraspoloživost od nativnog kurkumina
• kurkumin + vitamin D = moćni dvojac s dvojakim djelovanjem na imunitet
• vitamin D doprinosi normalnoj funkciji imuniteta
• Licaps® Vcaps® (celulozna kapsula)
• veličina micela 30 nanometara
Pročitajte više na www.almagea.hr