Aromaterapija je sapune vratila u modu. Te čudesne pločice što su u stanju zapjeniti se i oprati, imale su svoje zlatno doba, čak ih se zlatom i plaćalo u neka manje sretna vremena. One su, jednom još davnije, odigrale ključnu ulogu u rađanju sasvim nove industrije – marketing je u jednu ruku stvoren upravo zbog sapuna. Oni su bili prva prava marketinška meta.
Od onda je prošlo puno vremena, marketing je otad postao vjerojatno najbrže rastuća industrija, a sapuni se i dalje rade na potpuno isti način. Umiješaš mješavinu ulja i maslaca s vodom i lužinom i gledaš kako se spajaju dva, inače nespojiva svijeta – svijet vode i svijet ulja u sasvim novu formu.
>>Kako napraviti sapun? Lako, ako slijediš ovih 10 koraka
Rijetko tko je naučio napraviti sapun, a da otad nije više napravio niti jedan. Uglavnom to krene u jednu sasvim blagu ludost jer je stvaranje kreativan čin u kojem svi i te kako uživamo. A sapun pruža te mogućnosti izražavanja svakom onom malom umjetniku što u nama čuči. Kreacije su beskrajne, mogućnosti bezbrojne, tehnike „bojanja“ i dizajniranja od običnog sapuna mogu napraviti remek djelo. Živimo u pomalo jalovo doba i taj svoj stvaralački dio tek rijetki sretnici uspiju afirmirati. Naše su none i mame plele i heklale, šivale, uzgajale cvijeće. Nema veće sreće no stvoriti novu vrijednost, a u ovim modernim vremenima gotovih i polugotovih instant šarenih artikala udaljeni smo, ne samo od drugih ljudi, već i od vlastitih stvaralačkih vrijednosti.
Hladna saponifikacija je ono što Amerikanci zovu – from scratch. Potpuna kontrola i vlastiti izbor svih sastojaka uz poštovanje pravila igre. Sapun se može napraviti od najfinijih ulja i maslaca, ili zašto ne od goveđeg loja i svinjske masti, upravo onako kako su ga radile naše bake. Manipulacijom traga i masnim kiselinama možemo dobiti stvarno spektakularne sapune, a uz dodatke poput gline, ljekovitog bilja, čokolade, gela aloe vere, kozjeg mlijeka, meda, spiruline, kave i eteričnih ulja postat će prava osvježavajuća bomba s terapeutskim djelovanjem. A tek onaj osjećaj čiste kože koja samo što ne zaškripi nakon tuširanja sa sapunom… to je kao da ste ušli u vremeplov, u onu neku kadu u kojoj vas je mama, dok ste bili mali, nedjeljom prala trljačicom i sapunom.
Naučiti raditi sapun je lako. Ali – treba naučiti.
Zato se ovo ljeto u Rijeci, u udruzi za aromaterapiju i edukaciju „Eterico“, održavaju radionice sapuna – mala školica sapuna za potpune početnike i kreativna radionica za one koji već sapune rade. Sve informacije možete dobiti na mail eterico.udruga@gmail.com ili na Facebook stranici Udruga Eterico.
Svi ste pozvani da zakoračite u taj vrli, novi svijet aromaterapije.