S područja Himalaje dolazi nam biljka nard (Nardostachys jatamansi) i njeno vrlo cijenjeno i skupo eterično ulje. Povijest i prvi zapisi o primjeni narda u medicini sežu u doba od 1000 godina prije Krista na području Indije. Kasnije se spominje u svim važnijim religijskim knjigama.
U Bibliji se navodi kao aromatična i vrlo skupa biljka. Na području Izraela se koristila se za pripremu skupih mirišljavih masti, a u knjigama Novog zavjeta nalaze se zapisi o primjeni narda kod nervoznih stanja. Avicena ga navodi kao snažan lijek za srčane tegobe, u doba Rima koristio se za izradu vrlo cijenjenih parfema, a tijekom srednjeg vijeka nard se iz Indije uvozi na Zapad gdje se koristi za stanja slična prethodno opisanima. Neosporno je da se radi o jednoj od svetih biljaka mnogih religijskih obreda.
Nard je biljka koja raste na području Nepala, Indija i okolnih područja na visini od 3000 do 5000 metara. U visinu naraste do jednog metra, ima ružičaste zvonolike cvjetove, eterično ulje mu je vrlo aromatično i viskozno, a dobiva se destilacijom vodenom parom usitnjenog podanka biljke. Sastoji se uglavnom od seskviterpenskih spojeva posebno ketona valeranona i nardostahnona. Prinos eteričnog ulja je 1 do 3 %.
Eterično ulje ima izrazito smirujući učinak i stimulira vensku cirkulaciju. Radi snažnog protuupalnog djelovanja nezaobilazno je u sastavu uljnih mješavina za tretiranje kožnih promjena kod psorijaze, što ga čini vrlo zanimljivim za daljnja istraživanja. Daljnja primjena mu je kod nervoze, nesanice, stresa te proširenih vena i hemoroida. Primjenjuje se isključivo lokalno.
Napisao: Valter Ajman, dr.med.
fitoaromaterapeut
Studio Aromedica