Potpourri je fensi-šmensi francuska riječ za mješavinu suhih biljnih materijala koji daju prirodan miris domu. Tako nam je barem rekla Wikipedia. Obično se potpourri stavlja u dekorativne drvene ili staklene posude ili se zamata u vrećice od prirodnog pamuka ili lana te stavlja kao miris u ormare.
Vidite da i sami da kod potpourria sve vrvi od pridjeva – prirodno. Barem je tako zamišljeno. A najveći dio onih koju su dostupni za kupnju je čista sintetika – nešto biljnog materijala premazanog umjetnom bojom i namirisanog sintetskim mirisom koji onima osjetljivijeg želuca izaziva mučninu umjesto ugode koju bi primarno trebao izazvati.
Inače se potpourri radi tako da se sav biljni materijal stavi u plastičnu vrećicu, da se prethodno izmiješa s nekim fiksativom mirisa, koji i sam prekrasno miriše (prah korijena perunike), i mješavinom odabranih eteričnih ulja te se vrećica hermetički zatvori i ne dira mjesec dana dok miris ne sazrije.
Ali, Božić nam je pred vratima, nema vremena za sazrijevanje mirisa pa smo odlučili napraviti jednu „brzinsku“ varijantu i naučiti vas kako da sami napravite božićni potpourri. U poutporri idu suhi tvrđi dijelovi biljke (plodovi, kora, sjemenke, češeri), mekaniji (listovi, cvjetovi), suho voće i sve ono što bi moglo izgledati dekorativno i mirisati prekrasno.
U svoj potpourri možete staviti:
– češere bora, cedra ili čempresa, plod bukve…
– koru cimeta, zvjezdasti anis, klinčić, kardamom, muškatni oraščić, borovicu…
– suhe ružine latice, hibiskus, cvat lavande…
– osušene kriške naranče, limuna, mandarine, borovnice…
– suhi list lovora, paprene metvice, matičnjaka…
Od ovih predloženih suhih dijelova biljaka napravite svoju omiljenu vizualno-mirisnu kombinaciju pazeći pritom da se mirisi ne kose.
Naš prijedlog je češer čempresa (ako koristite veće češere, slobodno ih usitnite), kora cimeta (4-5 kora), klinčić (50 tak pupoljaka), zvjezdasti anis (2-3), borovice (cijela šaka), osušene kriške naranče i mandarine i cvijet hibiskusa (šaka osušenih latica).
Dobit ćete vizualno atraktivnu kombinaciju koja će i predivno mirisati, a miris možete poboljšati i kapanjem čistih eteričnih ulja (samo nekoliko kapi) na vašu kreaciju. Kad eterična ulja ishlape, nakapajte ih ponovno. Predlažemo da koristite eterična ulja ili njihove mješavine koje će dodatno istaknuti ljepotu ovog vašeg ukrasa i unijeti duh Božića u životni prostor – list cimeta, koru cimeta, klinčićevac, slatku naranču, crvenu mandarinu, bijeli bor, crnu smreku…
Samo pripazite prilikom njihovog korištenja jer su neka od ovih eteričnih ulja opasna ako dođu nerazrijeđena u dodir s kožom. Za svoj blagdanski poutpourri (a i inače) koristite samo kvalitetna eterična ulja.