Vrlo čest, dosadan, iritantan i iscrpljujući pratioc gotovo svih bolesti respiratornog sustava je – kašalj, može uzrokovati najobičnija prehlada, ali i ozbiljnije bolesti poput gripe, upale pluća, bronhitisa, bronhiolitisa, astme, raznih alergija, GERB-a…Uzroci mogu biti i manjak vlage u zraku, dim, magla, čestice prašine, pelud, tj. bilo što što može iritirati dišne puteve.
U slučaju da kašalj traje dulje vrijeme, a prati ga povišena temperatura, otežano disanje, te malaksalost i loše opće stanje, uz slab apetit, obavezno se treba javiti liječniku koji će ustanoviti uzrok bolesti. Ako se radi o bakterijskoj upali, liječnik će prepisati antibiotik. No, vrlo često uzročnici respiratornih bolesti su virusi, a tada antibiotik ne pomaže.
Čajevi mogu ublažiti kašalj
Dobro je jedno vrijeme izbjegavati mlijeko i mliječne proizvode (stvaraju još veće količine sluzi), gazirana pića, voćne čajeve i voćne sokove (zbog kiselosti), te hranu poput prepečenca, kokica i raznih sjemenki koja svojim mrvicama mogu dodatno nadražiti ždrijelo i uzrokovati kašalj.
Kod svih vrsta kašlja preporučljivo je piti mnogo tople tekućine, koja će umiriti suhi kašalj, hidratizirati nadraženu sluznicu, ali i razrijediti nagomilanu sluz i olakšati iskašljavanje.
Na sreću, i u ovom slučaju, prirodna ljekarna sa svojim ljekovitim biljem, nudi rješenje i pomoć. Posegnemo li za pravim čajem u pravo vrijeme, možemo bitno ublažiti simptome, ubrzati ozdravljenje i izbjeći da se kašalj ostane „vući“ duže vrijeme.
Biljke koje pomažu kod kašlja su biljke sa sluzima (mucilaginozne biljke) u kombinaciji sa biljkama antibiotskog, ekspektoransnog i/ili antitusičnog, te karminativnog djelovanja. U prirodi ih ima mnogo, a ovdje sam izabrala neke koje su se u mojoj praksi pokazale vrlo djelotvorne. Gotovo nikad biljke ne koristim kao monodroge, već u mješavinama gdje se one međusobno nadopunjuju.
Islandski lišaj (Cetraria islandica) sadrži preko 50 % sluzi i ima antibiotsko djelovanje, što ga čini idealnom biljkom za liječenje bolesti dišnih organa od prehlade sa prekomjernom sluzi, kašlja, bronhitisa, hripavca, te svih oboljenja pluća. Smanjuje nadražaj i razrjeđuje sluz pa je nepogrešiv izbor kod svih vrsta kašlja.
Trputac (Plantago sp.) je prirodan antibiotik, antibakterijsko sredstvo i antiasmatik. Poznat je lijek za sve vrste kašlja i bolesti dišnog sustava.
Crni sljez (Malva sylvestris) spada u mucilaginozne biljke, tj. biljke koje sadrže sluz, pa izvrsno pomaže kod upala svih sluznica u organizmu (želuca, crijeva, mjehura), a preporučuje se kod kašlja, promuklosti, plućnog i bronhijalnog katara.
Majčina dušica (Thymus serpillum) antiseptik je za sve unutrašnje, pa tako i dišne organe. U čajnoj mješavini ili u obliku sirupa djeluje i kao ekspektorant (olakšava iskašljavanje) i kao antitusik (umiruje nadražaj na kašalj). Pomaže kod bronhitisa, astme, emfizema pluća, tuberkuloze, hripavca, prehlade i gripe.
Menta (Mentha piperita) osvježava i olakašava disanje. Ljekovito djeluje na bronhe i sinuse, umiruje kašalj i pomaže kod iskašljavanja, prehlade, groznice i bronhitisa. Međutim, mentol kojeg sadrži nije prikladan za dojenčad i malu djecu jer može izazvati smetnje nalik gušenju. Zato masti, meleme, ulja i slično sa mentolom treba izbjegavati barem do treće godine života djeteta. Povremeno uzimanje čaja u pravilno određenoj terapijskoj dozi nema štetnih nuspojava, no to treba prepustiti iskusnom fitoterapeutu.
Anis (Pimpinella anisum) je poznat u liječenju sluznice bronha, tako što rastapa i omekšava sluz, te time olakšava iskašljavanje, a ujedno sprečava grčeve u najfinijim mišićima i bronhijima. Djeca ga rado piju, a pomaže i kod astme, te prehlade i gripe. Iako je odličan za dojenje, trudnice ga ne bi smjele piti.
Divizma (Verbascum thapsus) djeluje protuupalno, smanjuje nakupljanje sluzi u plućima, pospješuje iskašljavanje. U čajnim mješavinama neizostavna je biljka kod astme, bronhitisa, hripavca, te posebno kod suhog, nadražajnog i noćnog kašlja.
Čajna mješavina protiv svih vrsta kašlja
Islandski lišaj (Lichen islandicus) 20%
Trputac (Plantaginis herba) 20 %
Crni sljez (Malvae sylvestris flos) 20%
Majčina dušica (Thymus serpilli herba) 15%
Menta (Menthae piperitae folium) 10 %
Anis (Anisi fructus) 5 %
Divizma (Verbasci flos) 5 %
Priprema čaja: 1 ravno punjenu jušnu žlicu čaja staviti u ½ litre hladne vode – kada voda zavrije, neka kuha na laganoj vatri 1 minutu, ostaviti poklopljeno 5-10 minuta, procijediti i popiti tijekom dana. U slučaju da dijete pije ovu čajnu mješavinu, dozu treba prilagoditi težini i dobi djeteta.
Uz čaj, za olakšavanje disanja, smirivanje nadražaja na kašalj, ali i za lakše iskašljavanje može se u prsa i leđa lagano umasirati posebna mješavina biljnih i eteričnih ulja.
Mješavina eteričnih ulja kod kašlja
Bademovo ulje 100 ml
Eterično ulje prave lavande 20 kapi
Eterično ulje eukaliptus globulus 20 kapi
Eterično ulje paprene metvice 5 kapi
Masaža prsa i leđa mješavinom eukaliptusa, lavande i mente oslobodit će tijelo nagomilane sluzi, otvoriti sinuse, olakšati bolove koji se javljaju kod gripe i prehlade, a resorpcijom u krvotok djelovati protuupalno. Koristite isključivo eterična ulja farmaceutske kvalitete.
Kap, dvije ove mješavine se može staviti i ispod nosa, više puta na dan, da bi se olakšalo disanje ukoliko je nos začepljen, ali i navečer prije spavanja. Poznato je da lavanda djeluje umirujuće, pa time pomaže boljem snu. Menta će olakšati disanje, a eukaliptus potaknuti iskašljavanje. Ova mješavina nije preporučljiva djecu.