Kad netko kaže – kao melem na ranu – onda je jasno da će uslijedi olakšanje i prestanak tegoba. Melemi su najjednostavniji aromaterapijski pripravci koji i te kako imaju svoje mjesto u njezi kože i usprkos činjenici da tehnološki prirodna kozmetika uopće ne zaostaje za onom komercijalnom, meleme i balzame ništa nije uspjelo učinkovito zamijeniti. Njihova snaga leži upravo u njihovoj jednostavnosti.
Melemi su prva pomoć kod opeklina, iritacija, dermatitisa, nagnječenja, modrica, bolnih zglobova, tvrde i popucale kože, ali i kod sinusitisa i bronhitisa. Potpuno prirodni, ne opterećuju kožu, već je štite od isušivanja i polako u nju otpuštaju ljekovite tvari. Eterična ulja imaju vrlo male molekule i lako penetriraju kroz kožu, a izvrsno se disperziraju u hladno prešanim biljnim uljima i uljnim maceratima koji pojačavaju njihovo djelovanje. Sve što još melemu treba je malo voska da ih ugusti i antioksidansi da im produže trajnost.
Napraviti melem nije teško. Optimalno izrađeni melemi su krutine na sobnoj temperaturi, a tope se pri dodiru s kožom i tako vrlo lako nanose. Sam proces izrade je jednostavan. Treba pripremiti vodenu kupelj (bagno-maria), termometar, laboratorijsku čašu i kozmetički lončić.
Slijedi recept za melem koji će olakšati disanje kod prehlade i bronhitisa. Nanosi se u tankom sloju na područje solarnog pleksusa pa daje i efekt inhalacije.
Bakin melem za disanje
Sastojci: (50 ml)
– 5 g sirovog pčelinjeg voska
– 15 g shea maslaca
– 24 ml macerata kantariona
– 2 kapi CO2 ružmarina
– 2 kapi vit. E
– 2 ml eteričnog ulja ravensare (oko 40 kapi)
– 2 ml eteričnog ulja eukaliptus globulus (oko 40 kapi)
– 2 ml eteričnog ulja niauli cineol (oko 40 kapi)
U laboratorijsku čašu odvaže se vosak i stavi topiti u vodenu kupelj. Vosak se topi na vrlo visokim temperaturama (oko 80 stupnjeva), za to vrijeme odvažite bazna ulja i macerate i dodajte antioksidanse. Kada se vosak potpuno otopi, dodajte uljnu mješavinu. Hladna ulja će donekle skrutiti već otopljeni vosak, ali ipak spustite temperaturu na otprilike 60 stupnjeva da bi im sačuvali ljekovita svojstva. Kada se vosak otopi u uljima, izvadite iz kupelji, ukapajte eterična ulja, dobro promiješajte i ulijte u kozmetički lončić. Držite otvoreno dok se ne skruti. Nije potrebno dodavati konzervanse, a ovako spravljen melem može trajati i do godinu dana.
Evo još jedne jednostavne recepture koja će brzo ublažiti bol u zglobovima, a pomoći će i kod nagnječenja, nakon traume, čak i kod muskulfibera. Koriste se uljni macerati gospine trave, gaveza i arnike. Macerati su posebno lijepa priča o tome kako sami možete ekstrahirati ljekovite tvari iz bilja na vrlo jednostavan način. Neki sastojci eteričnih ulja topivi su isključivo u masnoći pa macerati u sinergiji s eteričnim uljima imaju visoku terapeutsku vrijednost.
Melem za bolne zglobove
Sastojci:
– 6 g voska
– 15 g macerata kantariona
– 15 g macerata arnike
– 12 g macerata korijena gaveza
– 2 kapi CO2 ekstrakta ružmarina
– 2 kapi vit. E
– 1,5 ml eteričnog ulja ružmarin kamfor (oko 30 kapi)
– 1,5 ml eteričnog ulja zimzelena (oko 30 kapi)
Melem se spravlja na isti način kao i bakin melem za disanje. Koristi se po potrebi, tako da se u tankom sloju nanosi na bolno mjesto više puta kroz dan.
Uživajte u pripremi ljekovitih pripravaka za sebe i svoje bližnje.
Udruga za edukaciju i aromaterapiju „Eterico“ iz Rijeke održava radionice iz prirodne kozmetike. Namijenjene su početnicima, zaljubljenicima u aromaterapiju i ljekovito bilje i podijeljene u sedam modula u kojima se polako svladava teoretsko i praktično znanje i napreduje od potpunog početnika do pravog eksperta u izradi prirodnih kozmetičkih pripravaka. Sve informacije možete dobiti na mail eterico.udruga@gmail.com, telefon 092 341 58 22 ili na Facebook stranici Udruga Eterico.