Potaknuta vlastitom trudnoćom, tadašnja studentica Kineziološkog fakulteta u Zagrebu, Nana Milatić, odlučila je napisati diplomski rad na temu „Fitness u trudnoći“. Sa željom da trudnicama ponudi jedinstveni miks vježbi, nastao je Prenatal program koji je vrlo brzo prikupio simpatije mnogih budućih mama. A koliko je vježbanje važno u svakom periodu života, pa tako i u trudnoći, govori i činjenica da osim na duh i tijelo, pozitivno utječe i na bebu u trbuhu. Ono što je najbolje, vježbanju se nakon poroda vraćaju mnoge mame i to zajedno s bebama u vidu Postnatal fitness programa. Po čemu je svaki od njih poseban, u nastavku nam otkriva trenerica zaraznog duha, Nana Milatić.
Na spomen tjelovježbe u trudnoći i dandanas neki gledaju s nepovjerenjem. Kao trenerica koja već više od 20 godina radi s trudnicama i ženama nakon poroda, u sklopu programa Prenatal i Postnatal, što biste poručile budućim majkama, zašto je poželjno nastaviti vježbati i tijekom trudnoće? Koje su prednosti?
– Ako želimo osnažiti svoje tijelo i pripremiti ga za zahtjeve poroda i majčinstva, bilo bi poželjno nastaviti ili krenuti s primjerenom tjelovježbom i u trudnoći. Tako ćemo spriječiti ili potpuno umanjiti mnoge boljke s kojima se susreću neaktivne trudnice, a to su bolovi u leđima, loša cirkulacija, usporena probava, problemi sa spavanjem, problemi s brzim nakupljanjem kilograma i drugi.
Spoj kojih sve vježbi prakticirate u svojim programima?
– Nakon što sam prije 22 godine rodila, a potaknuta svojom trudnoćom, odlučila sam na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu, gdje sam bila student, napisati diplomski rad na temu „Fitness u trudnoći“.
Želja mi je bila ponuditi trudnicama jednu kombinaciju rekreativnih programa fitnessa, s obzirom na to da tada u Zagrebu baš i nije bilo takvih programa. Stoga je nastao neki moj vid Prenatal treninga koji je bio miks pilatesa, joge, korektivne gimnastike, treninga s bućicama… Znači, sve po malo kako bi trening bio što raznovrsniji i učinkovitiji za trudnicu.
Kao što ste već spomenuli, jedan od problema s kojim se trudnice susreću je i usporen rad probave. Koje vježbe i preporuke ovdje naročito pomažu?
– Problem usporene probave su kod trudnica koje vježbaju minimalni. Jako je važno da je trudnica aktivna u svakodnevnom životu, a ne samo dva puta tjedno na trudničkom vježbanju, da se što više kreće, zdravo hrani, unosi dovoljno tekućine, određene dodatke prehrani kao što je npr. magnezij koji isto može pomoći kod probave…
Sve ono što bi i inače trebali raditi za svoje zdravlje i kada nismo trudne. Na Prenatal programu vježbanja, za ovaj problem trudnica si može pomoći određenim vježbama i pokretima (npr. nježne rotacije, duboko trbušno disanje) kako bi dodatno potakla rad probavnih organa.
Preporučuje li se vježbanje od samog početka trudnoće ili nakon osjetljivog prvog tromjesečja?
– Ako je trudnica vježbala i prije trudnoće, nema razloga da ne nastavi i u prvom tromjesečju. Treba samo ‘slušati’ svoje tijelo i pripaziti na opterećenje. Iz toga razloga ne bi bilo loše da već tada pored sebe ima trenera koji je educiran u Prenatalnom vježbanju.
Ako trudnica nije vježbala prije trudnoće ili ima liječnička ograničenja (anamnezu ranijih spontanih, krvarenje, česta povraćanja…) tada je idealno s vježbanjem krenuti u drugom tromjesečju. Naravno, nakon zelenog svjetla od strane ginekologa i obavezno s trenerom koji je stručan u ovom području.
Je li pametno vježbati „na svoju ruku“, čak i kad mislimo da znamo što radimo? Ili se sigurnije predati u ruke stručnjaka?
– Apsolutno ne preporučujem vježbanje ‘na svoju ruku’. Čak niti ženama koje su cijeli život u sportu. Na mom Prenatalu bile su mnoge kolegice kineziologice, trenerice raznih sportova, od pilatesa do tenisa, biše profesionalne sportašice, balerine…
Sve one nisu ništa znale o vježbanju u trudnoći i ne malo puta sam od njih čula kako im je drago da nisu krenule s vježbanjem ‘na svoju ruku’ jer tek sada vide koliko je vježbanje za vrijeme trudnoće kompleksno i osjetljivo. Posebno me ljuti kada čujem da se Prenatal vježba preko nekih aplikacija. Trudnica nikako ne bi smjela vježbati bez nadzora stručnog trenera.
Vježbanje pozitivno utječe i na duh trudnica, što je osobito važno kod pripreme za porođaj. Koje su vježbe ili tehnike dobre za smanjivanje potencijalnog stresa i straha kojeg sa sobom nosi taj događaj?
– Mentalna komponenta je nešto na što stavljam poseban naglasak i u Prenatalu i u Postnatalu. Želja mi je osnažiti žene za sve što ih čeka u ovom razdoblju, od zahtjevnosti trudnoće iz mjeseca u mjesec, do poroda kojeg se većina žena pribojava te na kraju najzahtjevnijeg perioda koji slijedi kada se mama vrati kući s bebicom.
Tu nam jako pomažu razne tehnike disanja i opuštanja, podrška koju imaju u ovakvoj grupi i naravno, s obzirom na to da vježbaju, uvijek stoji ona velika rečenica: “U zdravom tijelu, zdrav duh.”
Najsretnija sam kada mi se trudnice jave nakon poroda i kažu da su ih u rodilištu pohvalili na disanju, na prisebnosti i suradnji. Sve je to nešto o čemu razgovaramo i na čemu radimo gotovo svaki sat. Prenatal fitness nije samo vježbanje mišića, to je i odličan mentalni trening.
Ima li vježbanje u trudnoći benefite i za bebu, osim za mamu? Koje?
– Uvijek kada želim trudnice dodatno motivirati, pričam im o prednostima prenatalnog vježbanja za bebicu u trbuhu. Vježbanje utječe na rast, razvoj i optimalno funkcioniranje placente, organa koji nastaje samo u trudnoći i tu je da bi bebici osigurao kisik i sve nutrijente. Istraživanja govore da će ta opskrba biti veća kod žena koje vježbaju u trudnoći.
Istraživanja nam također potvrđuju da vježbanjem u trudnoći smanjujemo rizik preranog poroda i manje porođajne težine bebice, a bebice majki koje su bile aktivne za vrijeme trudnoće pokazuju bolje testove na Apgaru, koji je mjera za fizičko stanje djeteta; snagu, jačinu pluća, mišićni ton i druge fizičke karakteristike. I to su samo neki od benefita.
Kako komentirate pritisak da već tjedan dana nakon poroda žene „moraju“ stati u svoje stare traperice i biti utegnute na plaži? Kako smanjiti vlastita (i tuđa) očekivanja i dopustiti si jednostavno uživanje u činjenici koliko je žensko tijelo moćno, sa strijama i viškom kilograma ili bez?
– To je tema koja me posebno ljuti i o kojoj sam puno puta pisala na društvenim mrežama i razgovarala sa ženama u svojim grupama. Mediji su danas stvorili famu ‘savršene žene’, ja ju zovem ‘filter žene’ koja uvijek mora biti sređena, utrenirana, pozitivnog stava, savršena mama, supruga, djelatnica… A to je, naravno, utopija.
Žena ima pravo, pogotovo nakon što je donijela dijete na ovaj svijet, dati sebi mogućnost oporavka, tražiti pomoć (jer ne moraju ‘sve same’), krenuti s vježbanjem kada se osjeća spremnom, a ne zato što se na nju radi pritisak skidanja kila nakon trudnoće i savršeno isklesanog tijela već 3 mjeseca iza poroda.
Mislim da se žene danas nose s previše obveza i zadataka koje im nameće užurbani i moderni stil života, ne trebaju još sebi otežati tako što će si same raditi pritisak i postavljati previsoke zahtjeve. Moja poruka je uvijek: Žene, budite nježne prema sebi!
Kada se preporučuje povratak vježbanju nakon poroda? To je, vjerujemo, individualno, no postoje li neke standardne preporuke? Kako znati da smo spremne?
– Nakon što bebica stigne svaka mama prolazi taj period babinja na različit način. Neke se odmah uhodaju s dojenjem, neke bebice spavaju gotovo cijelu noć, neke mame ne osjećaju velike bolove zbog epiziotomije, carskog reza… No puno češće je baš suprotno od toga.
Stoga treba vremena da se osjetimo spremnima za povratak u dvoranu, ne mora to nužno biti, prema preporukama, 6 tjedana nakon vaginalnog ili 2 mjeseca nakon poroda carskim rezom. Ponekad friškoj mami treba i mala motivacija, ali pritisak nikako.
Dolaskom aktualne pandemije cijeli se svijet preselio online, pa tako i fitness. Svakim se danom pojavljuje i sve više neiskusnih fitness entuzijasta koji žele podijeliti svoje savjete. U takvoj situaciji nužno dolazi do širenja dezinformacija. Koje vas fitness zablude osobito smetaju?
– Fitness zablude su na svakom koraku i ima ih bezbroj. Od toga da će se tijelo samo od sebe vratiti u formu ili ‘na staro’ nakon poroda, do preporuke za vježbanje trbušnjaka kako bi izravnali trbuh nakon trudnoće, savjeta da se svaki dan rade Kegelove vježbe, trče silni kilometri, jer samo tako možemo skinuti nakupljene kilograme ili ona najgora zabluda da ako ne opteretimo svoje tijelo do maksimuma nećemo imati vidljive rezultate.
Vaš zarazan pozitivan duh i ljubav prema životu iskaču iz svake vaše Facebook objave. Što je, po vama, „recept“ za dobar život?
– Često mi se moje vježbačice zahvaljuju što nisam u kategoriji strogih trenera. To je zato što moj pristup životu najviše nalikuje jednom divnom citatu velikog književnika Sandor Maraia koji kaže: „Za život su potrebni igra i otrov, inače je on samo zdravlje i vježbanje, a ne život.“
A što biste savjetovali budućim mamama – kako da manje brinu, a više uživaju u svom uzbudljivom putovanju? Jer kad znamo što sve može poći po krivu, lakše se upletemo u negativnosti nego u slatko iščekivanje, a mindset je sve.
– Moj savjet je, kao što sam već ranije navela, ne stvarajte sebi pritisak ‘moranja’, dajte tijelu i umu vremena za oporavak, okružite se ljudima koji vas vesele, upišite se u neke grupe podrške kao što su Postnatalne grupe gdje friške mame najbolje razumiju jedne druge. U redu je djetetu ponekad dati kupovnu kašicu, u redu je biti nenašminkana, nesređena, pa čak i nenasmijana. Slušajte sebe i svoje tijelo i budite u tome nježne.
I za kraj, gdje i kada održavate svoje treninge? Imate li mjesta u svojim grupama za nove članice? Trenutno s trudnicama vježbate online?
– Vježbe za trudnice su online, s obzirom na cijelu situaciju oko korona virusa, preko Zoom platforme, a mame&bebe su u dvorani škole pjevanja Tomčić&Husar i naravno, kada nam vrijeme dozvoli, outdoor u Maksimiru.
Osim toga, radim i online konzultacije 1:1, kao uvod u postnatalno vježbanje s naglaskom na problem dijastaze. Često su liste čekanja jer se, na žalost, ovim programima ne bavi veliki broj trenera i fitness studija, a ja ne stignem primiti sve zainteresirane.
Međutim, uvijek mi se žene mogu obratiti s nekim pitanjem na moj mail nana.milatic@gmail.com. Svakoj ću pokušati pomoći i odgovoriti te eventualno savjetom uputiti na neku drugu adresu.
Pročitaj i ovo:
- Buga Marija Šimić: “Kazalište je moj način života, a svaki drugi scenarij mi je potpuno nezamisliv”
- Dean Pelić: “Živi svoje snove, budi sretan i ne reci nikome”
- Ivana Jelinčić Atkinson: Moj život u Čileu
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!