U određenoj mjeri, brzina vašeg metabolizma unaprijed je određena genetskim faktorima. No, uključivanjem u prehranu određenih namirnica poznatih kao boosteri metabolizma možete svom tijelu dati mali poticaj da krene u pravom smjeru, onom u kojem će još efikasnije sagorijevati kalorije.
Kod konzumiranja određenih namirnica tijelo troši veću količinu energije kako bi tu hranu probavilo – time je i utrošak kalorija veći, a tijelo ujedno sagorijeva i više masti. Zbog toga je uputno u prehranu ubaciti namirnice koje će potaknuti rad metabolizma i pritom imati redovite obroke. Rješenje nije u izgladnjivanju i držanju rigorozne dijete, jer stručnjaci upozoravaju kako preskakanje obroka zapravo može usporiti metabolizam.
Iako je važno imati na umu da iza težine i brzine metabolizma stoje kompleksni tjelesni procesi, mudar odabir namirnica mogao bi se pokazati korisnim za vaš metabolizam jer različita hrana uzrokuje različite metaboličke reakcije u vašem tijelu. I baš kao što pogrešan odabir namirnica može učiniti vaš metabolizam tromim i usporenim, s druge strane prava hrana može pridonijeti tome da ubrzate svoj metabolizam i dosegnete ciljanu težinu uz manje napora i brojanja kalorija.
Glowing Green Smoothie
Glowing Green Smoothie odličan je način da u svoju prehranu inkorporirate veliku količinu zelenog povrća. Recept je osmislila Kimberly Snyder, nutricionistica i autorica knjiga The Beauty Detox Foods i The Beauty Detox Solution.
Sastojci
– 5 dl vode
– šaka organskog špinata
– manja glavica organske rimske salate
– sok od pola limuna
– 3 do 4 lista organskog lisnatog celera
– 1 organska banana
– 1 organska jabuka
– 1 organska kruška
Priprema
U blender stavite vodu, špinat i salatu pa miksajte dok ne dobijete glatku smjesu. Dodajte celer, jabuku i krušku pa ponovo izmiksajte dok ne postane glatko. Zatim dodajte limunov sok i bananu pa ponovo miksajte. Poslužite i konzumirajte svježe! Vaš smoothie može stajati u frižideru do tri dana, a možete ga i zamrznuti.
Bademasto-cimetasti banana smoothie
Zahvaljujući bademovu mlijeku i bademovu maslacu, dobivate dvostruku dozu vrijednih nutrijenata koji potiču metabolizam, uz dodatak cimeta koji će začiniti cijelu kombinaciju. Ovaj smoothie dublira i kao doručak i kao međuobrok, slobodno se poslužite.
Sastojci
– 1 zrela banana
– 1 šalica nezaslađenog bademova mlijeka
– 1 žlica bademova maslaca
– 1/2 čajne žličice cimeta
– 1 žlica meda
Priprema
Ubacite sve sastojke u blender i miksajte dok ne dobijete glatku smjesu. Po vrhu pospite još malo cimeta kao dekoraciju.
Jaje u avokado i sve u pećnicu
Uključivanje avokada u prehranu sjajan je način da poboljšate metabolizam, osobito ako ga jedete ujutro. Prekidanje cjelonoćnog posta hranom koja sadrži zdrave masti, kao što su omega-3 masne kiseline u avokadu, pokreće rad metabolizama dok u isto vrijeme održava stabilnu razinu šećera u krvi.
Sastojci
– 2 mala jaja
– 1 avokado, prepolovljen i nasukan
– 1 žličica nasjeckanog vlasca
– 1 prstohvat peršina
– sol, papar
Priprema
Zagrijte pećnicu na 220 stupnjeva. Prerežite avokado i maknite košticu. Položite polovice avokada na pladanj za pečenje, oslonjene o rub tako da se ne prevrnu. U sredinu avokada stavite po jedno jaje. Dodajte peršin i vlasac, sol i papar. Nježno stavite u zagrijanu pećnicu i pecite dok jaja nisu gotova, oko 15 minuta.
Topla kvinojina salatica
Kvinoja je jedna od najcjenjenijih zdravih namirnica, i to s razlogom. Ova namirnica podrijetlom iz Južne Amerike prepuna je proteina i vlakana – savršena kombinacija za one koji žele ostati energizirani, punog želuca i uštimanog metabolizma.
Sastojci
– 200 g kvinoje
– 400 ml povrtnog temeljca
– 1 luk
– 1 zelena paprika
– 2 tikvice
– 4 rajčice
– maslinovo ulje
– sol, papar
Priprema
Kvinoju prvo dobro operite u cjedilu pod mlazom mlake vode. Kuhajte 10 – 15 minuta u povrtnom temeljcu. Za to vrijeme očistite i narežite povrće. U tavi zagrijte ulje pa popržite luk. Dodajte preostalo povrće i kratko popržite dok ne postane mekano. Dodajte kvinoju i sve dobro promiješajte, začinite. Poslužite toplo.
‘Paprena tuna’ sa salatom od crvenoga kupusa
Riba je odličan izvor joda i selena, dva minerala važna za funkciju štitnjače koja regulira metabolizam. Plava riba poput srdele, skuše, tune ili lososa bogata je omega-3 masnim kiselinama, zbog čega bi se na vašem tanjuru trebala naći barem dva puta na tjedan.
Sastojci
– odresci tune
– maslinovo ulje
– sjemenke sezama
– sol
– tri vrste papra i čili
– salata od crvenoga kupusa ili kuhano povrće po izboru
Priprema
Odreske tune premažite maslinovim uljem i uvaljajte u mješavinu papra i čilija pa potom u sezam. Zagrijte rebrastu tavu i ispecite odreske 2-3 minute sa svake strane. Kad je riba pečena, začinite je solju i poslužite uz salatu od kupusa ili povrće po izboru.
Piletina u ‘šlafroku’ od sjemenki
Piletina je odličan izvor proteina i namirnica koja može pomoći ubrzati metabolizam. Obucite je u ‘šlafrok’ od sjemenki za zdravu i ne-tako-dosadnu varijantu klasičnih pilećih prsa.
Sastojci
– 1 pileća prsa
– 1/2 šalice zobenih pahuljica
– 1/4 šalice sjemenki bundeve
– 1/4 šalice sjemenki suncokreta
– 1 žlica mljevenih sjemenki lana
– 1 žlica chia-sjemenki
– 1 žlica sjemenki konoplje
– ½ žličice soli
– 1 jaje
– maslinovo ulje
Priprema
Pomiješajte sjemenke – za finiju teksturu možete ih usitniti u blenderu. Sipajte ih na jedan tanjur, a u drugom razmutite jedno jaje. Pileća prsa ‘ispohajte’ – prvo ih umočite u jaje, a zatim u sjemenke. Na srednje jakoj vatri zagrijte tavu i maslinovo ulje. Pecite pileća prsa oko pet minuta s obje strane. Poslužite odmah uz salatu ili prilog po izboru.
Pročitaj i ovo:
• Pomlađivanje iznutra: Eliksir mladosti na vašem tanjuru
• Kako ubrzati metabolizam?
• Ubrzajte metabolizam uz nekoliko savjeta