Vjerojatno ste već čuli za ‘bijelu buku’, ali jeste li znali da postoje i druge ‘boje’ ambijentalnog šuma? Zapravo, postoje tri glavne vrste: bijela, ružičasta i smeđa buka. Sve one imaju opuštajuća svojstva, ali smeđa buka je ona o kojoj u posljednje vrijeme svi pričaju. Navodno je sposobna izbrisati negativne misli i eliminirati tjeskobu.
Posljednjih tjedana društveni mediji vrve od ljudi koji objavljuju videozapise na kojima slušaju smeđu buku. Slično bijelom šumu, ali s naglaskom na zvukove niske frekvencije, smeđi šum, objašnjavaju, ublažava simptome tjeskobe i smanjuje negativne misli o sebi. Jedan video, koji je pogledan više od milijun puta, naslovljen je: “Gdje su misli nestale?!”
Dakle, može li vam smeđa buka stvarno pomoći da se riješite tjeskobe?
Što je smeđi šum?
Ambijentalna buka zapravo je samo otmjeni način da se kaže pozadinska buka. To nije glazba (iako je ambijentalna glazba sama po sebi žanr) i nije ometajuća. Umjesto toga, ambijentalna buka je suptilan, umirujući zvuk koji se reproducira ujednačenim tempom. Pojedini stručnjaci definiraju smeđu buku kao “poznati, statični zvuk bijelog šuma… ali s niskofrekventnim notama pojačanim i manje ugodnim visokofrekventnim notama.” Pojačavanje niskofrekventnih nota suprotstavlja se sklonosti ljudskog uha da doživi više frekvencije note u većoj glasnoći.
Jedan način na koji smeđu buku možemo zamisliti kao ‘opuštenu rođakinju’ bijele buke. Njezina dosljedna tiha tutnjava podsjeća na stvari poput kišnih oluja i utješnih zvukova udara valova.
Kao takva, postala je popularan alat za upravljanje ADHD-om, tjeskobom, nesanicom i drugim stresnim stanjima. Možda je to razlog zašto, s obzirom na stresove posljednjih nekoliko godina, smeđa buka postaje sve popularnija! Za razliku od lijekova i terapije, smeđa buka je besplatna i lako ju je uključiti u svoju dnevnu rutinu.
Koje su prednosti smeđe buke?
Kao i mnoge druge stvari povezane s našim osjetilima, smeđi šum – i ambijentalni šum, općenito – pomalo je tajanstven.
Iako nekoliko znanstvenih studija o ambijentalnoj buci pokazuje da “određena buka može poboljšati udobnost okoliša”, potrebno je više istraživanja kako bi se razumio specifičan učinak buke na mozak.
Doista, mozak i njihova tolerancija na buku znatno se razlikuju od osobe do osobe. Koncept “stohastičke rezonancije” – fenomen u kojem bijeli šum poboljšava sposobnost mozga da otkrije određene zvukove – može objasniti zašto i kako buka pomaže nekim ljudima da se usredotoče.
Što se tiče smeđe buke, moguće je da su umirujuće sposobnosti koje joj se pripisuju rezultat placebo efekta; Smireniji smo nakon što čujemo smeđu buku jer nam je rečeno da ima umirujuća svojstva. Iako znanost iza toga nije konačna, čini se – barem anegdotalno – pomaže u svemu, od produbljivanja sna do jačanja fokusa i ublažavanja napadaja panike. U konačnici, ako vas nešto smiruje, vrijedi pokušati… placebo ili ne.
Pomoć u meditaciji, kod problema sa spavanjem…
Zahvaljujući YouTubeu, lako je pronaći brojne primjerke/izvore smeđe buke. Kako biste testirali njezin učinak na vas, brzo dodijelite razinu stresa, a zatim poslušajte pjesmu koju ste odabrali. Nakon što završite, ponovno provjerite svoju razinu stresa i zabilježite sve promjene. Ako ih nema, i to je u redu. Ne smatraju svi smeđu buku korisnom.
Budući da se smeđa buka često koristi kao sredstvo za spavanje, mnoge pjesme traju osam sati ili više. Ova popularna 12-satna pjesma izvrstan je primjer — jednostavno je stavite u pozadinu i vidite kako se osjećate. Ne morate slušati cijelu pjesmu da biste osjetili efekte. U mnogim komentarima na YouTube videu korisnici se prisjećaju kako zvuk budi mirna sjećanja na mirna vremena.
Smeđi šum također se može koristiti kao pomoć u meditaciji. Aplikacije poput Spotify također imaju popise za reprodukciju smeđih šumova. Sljedeći put kad osjetite početak tjeskobe ili nemira ili imate problema sa spavanjem, pokušajte pritisnuti play na jednoj od tih pjesama – one bi vam mogle pomoći da se opustite.