Štitnjača kontrolira rad mnogih organa u našem tijelu. Kod hipotireoze, štitnjača ne proizvodi dovoljnu količinu hormona potrebnog za normalno funkcioniranje organa i ako imate hipotireozu, liječnik će vam pripisati nadomjesnu terapiju hormona štitnjače koji će je potaknuti da funkcionira normalno, no sa štitnjačom koja ne funkcionira pravilno, vrlo je vjerojatno da ćete dobiti na težini. Savjetujte se s liječnikom o planu prehrane i onome što smijete jesti uz lijekove koje uzimate.
Prema istraživanjima, svaka deseta žena starija od 50 godina ima blaži oblik hipofunkcije štitnjače pa je hipotireoza danas najčešći poremećaj funkcije štitnjače, žlijezde koja putem hormona utječe na gotovo sve metaboličke procese u tijelu. Štitnjača luči dva vrlo važna hormona: tiroksin (T4) i trijodtironin (T3), a njihovu proizvodnju regulira hormon hipofize tireotropin (TSH).
Ako se smanji produkcija T3 i T4 hipofiza proizvodi veću količinu TSH-a nastojeći stimulirati štitnjaču na pojačan rad i ako štitnjača to ne može učiniti, razina TSH sve više raste, što može dovesti do povećanja štitnjače i gušavosti. Starenje utječe i na proizvodnju hormona u tijelu tako što utječe na način na koji pojedini organi reagiraju na hormone.
Debljanje, suha koža, depresija, krhki nokti
Neki od simptoma koji mogu ukazivati na hipotireozu su suha ili blijeda koža, depresija i bezvoljnost, slabost u mišićima, neobjašnjivo dobivanje na težini, promukli glas, opstipacija, osjetljivost na hladnoću, krhki i lomljivi nokti, bolovi u zglobovima te povišeni kolesterol. No uz pravilnu prehranu i uzimanje potrebnih lijekova, možete izgubiti suvišne kilograme.
Koju hranu treba izbjegavati?
Kod nadomjesne terapije hormona štitnjače treba proći vrijeme prilagodbe vašem tijelu. Zato je važno izbjegavati hranu koja ima loše učinke na apsorpciju tih hormona. Hrana koju trebate izbjegavati su proizvodi na bazi soje, tapioka, karfiol, pinjoli, brokula, špinat, kupus, prokulice, repa, kikiriki, soja i proizvodi od soje, proso i senf.
Antioksidansi su važni
Ne postoji neka posebna dijeta za smanjeni rad štitnjače, ali hrana koju jedete je važna ako planirate izgubiti kilograme. A to vrijedi za sve osobe koje su na dijeti: Smanjite unos ugljikohidrata koji potječu iz bijelog brašna, riže, krumpira…Uvedite u prehranu što više cjelovitih žitarica i smeđe riže koja obiluje selenom, voća, povrća, grahorica i mahunarki te orašastog voća i sjemenki, posebice sjemenki suncokreta. Konzumirajte zobene pahuljice, laneno imaslinovo ulje, a od proteina je dobro jesti sve što dolazi iz mora – pogotovo plavu ribu, tunu i losos jer obiluju selenom. Ribe, školjke i morski plodovi obiluju jodom pa se sjetite i njih uvrstiti na jelovnik. Korisni su i mliječni proizvodi s dodatkom probiotika, a kako bi se mršavljenje dodatno pospješilo – konzumirajte i zeleni čaj.
Najvažnije pravilo u mršavljenju je postepeno gubiti kilograme i to ne više od jednog kilograma tjedno. Vodite stoga dnevnik prehrane i zapisujte što ste pojeli za koji obrok. Pijte puno tekućinel. Od voća se preporučuje citrusno voće, banane, jagode, šljive, trešnje, a od povrća špinat, mrkva i paprika. Izbjegavajte alkohol i cigarete jer i jedno i drugo mogu imati loše učinke na vaše zdravlje. Također nemojte konzumirati više kofeina nego inače, a ako ste u nedoumici – konzultirajte liječnika.