Između rijeke Lonje na jugu i zapadu, Česme na sjeveru i Ilove na istoku, u zelenom zagrljaju prirode, smjestila se Moslavina. S njezinom ponudom vina i autohtonih sorti, među kojima se ističe škrlet, već smo se imali prilike upoznati – moslavačke vinske ceste između Popovače i Kutine nude degustaciju i prodaju svojih vina, a osim uživanja u vinima, budite sigurni kako ćete ovdje pronaći i prave male gastro oaze s bogatim zakuskama od domaćih specijaliteta. U sjećanju svakom gostu koji posjeti ovaj vinorodni kraj, pored odličnih vina i hrane, zasigurno će ostati i poseban ugođaj Moslavine, kojeg dočaravaju šarmantni čardaci i originalne tradicijske kuće.
>> ‘Onaj tko pije, ide u raj’, kažu u Moslavini, a mi smo ih poslušali
Originalni moslavački čardak
Prvo mjesto obilaska bio je restoran i vinarija August, gdje je sveprisutne pozdravio gradonačelnik Grada Popovače Josip Mišković i domaćin Marko Sušac. On je već druga generacija koja se bavi vinarstvom, a u tradicionalnom čardaku poslužuju moslavačka jela na kojima su odrasle generacije. Pored domaćih štrukli, trganci i babičine gibanice, zvijezda njihove kuhinje je patka – raca ‘z rola s mlincima ili raca iz žbanjice te šufnudli s pačjim raguom.
– Želimo vam dobrodošlicu u našem originalnom moslavačkom čardaku, zaštićenom objektu autohtone arhitekture, kojeg smo obnovili uz stroge propise konzervatora i nastojali najsuvremenijom opremom omogućiti vrhunski užitak bogataškog ladanja na gospodskom imanju. Kao što imate priliku vidjeti, danas je ovaj čardak restoran s 40 mjesta i dodatnih 50 na terasi s četiri dvokrevetne sobe, kušaonicom za dvadesetak osoba i vinarija u kojoj služimo osim sezonskih domaćih jela i svoja vrhunska vina – škrlet, pinot bijeli i frankovku – dodao je Marko Sušac.
U srcu Lonjskoga polja
Moslavina je nadaleko poznata po zaštićenom području Lonjskog polja, koje je 1990. godine proglašeno Parkom prirode. U Parku prirode Lonjsko Polje nalazi se i selo Lonja, srednje veliko naselje koje potiče iz 14. stoljeća. Smješteno je na mjestu nekadašnjeg utoka Stare Lonje u Savu uz cestu Sisak – Jasenovac koja prati riječni tok. Selo sa samo 171 stanovnikom i 73 kućanstva razvilo se s jedne strane ceste sjeverno od savskoga nasipa, a predstavlja pravo bajkovito mjesto s najviše sokaka.
Etno selo Stara Lonja nalazi se u selu Lonji, u srcu Lonjskoga polja. Udaljenost od civilizacije, mir, debela priroda, čist zrak, pjev ptica, izleti lonjskim poljem i okolnim rijekama, buđenje u rosom okupanim jutrima samo su neki od razloga pa da poželite otići tamo.
– Na našem imanju se nalazi objekt starosti od 100 do 300 godina. Mala kuća na imanju je iz 1709. godine. Osam godina primamo goste i bavimo se uslugama u turizmu, dok smo sedam godina restaurirali objekte što dokazuju i fotografije kojima smo bilježili napredak. Osim usluge smještaja i hrane za posjetitelje svih dobnih uzrasta nudimo i mogućnost odlaska na raznovrsne izlete kao što je ribolovni turizam, kanu safari, vožnja biciklima, izleti s čamcima i slično. Specijalitet kuće koji rado preporučujemo našim gostima je smuđ u vinu zapečen s vrhnjem i povrćem – istaknuli su domaćini Igor i Mladen Bojanić.
U selu Lonji nalazi se još jedno zeleno i pitoreskno imanje, Pansion Tišina (Sava Turizam), vlasnika Ilije Božića, koji nam je dobrodošlicu poželio na svojem imanju, koje obuhvaća smještaj s devet smještajnih jedinica s ukupno 18 ležajeva i ugostiteljskim objektom s 40 sjedećih mjesta te kampiralištem sa sedam kamp mjesta.
Kod ribiča – pravo mjesto za riblje delicije
Nezaobilazna točka u Jasenovcu na ulazu Parka prirode Lonjsko polje je restoran „Kod ribiča“. Tu se doživljavaju pravi gastronomski užici s dugom tradicijom u pripremi riječne ribe. Osim ribljih specijaliteta od smuđa, soma, štuke te šarana na rašljama, nude i specijalitete od mesa kao što su teletina, junetina, svinjetina, puretina, piletina, janjetina i odojak s ražnja.
U sali restorana nalazi se 50 sjedećih mjesta, u maloj sali 20 i na terasi 30 sjedećih mjesta. Osim restoranske ponude u svojoj ponudi imaju i 12 soba za spavanje. Ugostiteljska ponuda obitelji Jurić obvezuje nas na ponovni povratak i uživanje u okusima palačinki punjenih s više vrsta ribe, ribljim namazom i ribljom salatom.
Čigoč – europsko selo roda
U središnjem dijelu Lonjskoga polja, uz staro korito rijeke Save, nalazi se Čigoč, selo s najviše rodinih gnijezda na jednom mjestu u Hrvatskoj, a u mjesecu lipnju obilježavaju Dan roda – "Štrokovo", koji je dobio ime prema muškoj rodi koja se u Posavini naziva „štrok“. Osim po rodama ovo selo je poznato i po očuvanim tradicionalnim posavskim kućama, spomenicima hrvatske tradicionalne baštine, a u jednoj takvoj smješten je i turističko-ugostiteljski objekt Tradicije-Čigoč, u vlasništvu obitelji Barić.
– Drvena kuća se nalazila u susjednom selu te je bila u jako lošem stanju. Ideja je bila preseliti kuću u selo Čigoč, sačuvati je od daljnjeg propadanja i prenamijeniti u turističke svrhe. Postupak preseljenja započeo je krajem 2006. godine uz uvjete konzervatorskog odjela Ministarstva Kulture. Ovaj objekt, zajedno sa pomoćnom građevinom od velike su važnosti za područje Parka prirode Lonjsko polje. – ispričao nam je vlasnik Mladen Barić.
Njihove specijalitete kuće, pogačice „Čigočice“, fiš paprikaš, šarana na rašljama i smuđa, prema poznatoj izreci da riba pliva tri puta, sljubili smo sa Škrletom 2017., vinarije Florijanović. Lepršavo i živahno vino, nježne svijetlo žute boje i nižih alkohola, opojnih je cvjetnih mirisa akacije i lipe, podebljanom punoćom tropskog tek dozrelog voća, dok se svježi dio mirisnog spektra pojavljuje kroz arome limete i breskve, izbalansirano je i harmonično vino te upravo radi toga vrlo zahvalno za serviranje uz bijelu ribu, plodove mora, jela od piletine i tjesteninu s blažim umacima.
I rode, i lastavice
Nakon sjajnog ručka, domaćini programa su desert i kavu odlučili poslužiti u Mužilovčici, bajkovitom selu lastavica na seoskom turizmu Ravlić u srcu Parka prirode Lonjsko polje. Navečer vas uspavljuje orkestar žabica, a ujutro bude pijetlovi, dok ste vi udobno zavaljeni u originalnom „bakinom“ krevetu jer su sobe opremljene restauriranim namještajem s početka 20. stoljeća.
– Ponosni smo na našu obiteljsku turističku uslugu u rijetko očuvanoj, tradicijskoj okućnici koja je upisana na Listu kulturnih dobara RH. Na našem imanju je izložena bogata etnološka zbirka smještena u drvenoj kući “korablji”, a posebno se ističe jedinstvena kolekcija starih zvona. Naša bogata gastronomska ponuda sastavljena od tradicionalnih jela i svakog našeg gosta vodi na putovanje kroz povijest zaboravljenih okusa, a pritom je izgled naših tanjura raj za oči i za nepce – istaknula je vlasnica Zlatica Ravlić.
Smještaj po domaći
Finale studijskog putovanja uz svečanu večeru i degustaciju vina u novotvorenom vinskom podrumu bilo je na seoskom imanju Eko etno sela Strug, koje se nalazi u selu Plesmo u srcu Posavine, na rječici Strug. Idealan je smještaj za turiste željne odmora u oazi mira, tišine i prirodnih ljepota. Dobrodošlicu nam je poželio vlasnik Hrvoje Mlinarević.
– Nalazite se na imanju koje svojom ljepotom premašuje sva očekivanja suvremenih turista. Ovo je idealna oaza za sve goste željne mira, tišine i prirodnih ljepota. Nedirnute obale Struga i posavsku kulturu sela, nadopunili smo s obnovljenim autohtonim posavskim hrastovim kućama. Na našem imanju raspolažemo s ukupno 20 soba, u šest dvokrevetnih soba i dva dvosobna apartmana uređena u etno stilu i spojem suvremene tehnologije. U restoranu kapaciteta 80 mjesta i pečenjari kapaciteta 40 mjesta nudimo izričito posavsku hranu i moslavačko vino koje se može uživati i umirujućem ambijentu na svježem zraku uz bazen – kazao je Hrvoje Mlinarević.
Na kraju večeri uz prigodne darove Pun Ceker – kupujmo lokalno i uz pozivnicu za ponovni dolazak, otpratio nas je župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić – Naši su generatori turističke potražnje PP Lonjsko polje, milenijska povijest Siska, termalno lječilište Topusko, povijesna baština, sakralna arhitektura, zelena, autentična i slikovita sela u kojima se lokalne namirnice služe s autohtonim sortama vina, brojna lovna i ribolovna područja, koja bilježe sve veći interes brojnih posjetitelja iz inozemstva. Tek na samo sat do sat i pol vožnje automobilom, dolazak u Moslavinu, u njedra zelenog prostranstva Lonjskog polja, bogate kulturne i eno-gastro baštine može postati i vaš izbor, isto kao i lijepa pisana riječ o nama. Nadamo se da vas naša ponuda i gostoprimstvo ni u buduće neće razočarati.
Naturala.hr preporučuje…
Lonjsko polje – rezervat ptica i riba
Lonjsko polje jedno je od najvećih zaštićenih močvarnih područja, ne samo u Republici Hrvatskoj, već i u cijelom dunavskom porječju. Površine je 50 650 hektara i u njemu živi oko 250 vrsta ptica, a ujedno je i najveće mrijestilište riba u Europi. Očuvana bioraznolikost staništa te samog krajobraza Lonjskog polja, u kombinaciji s poplavnim travnjacima, pogoduje rastu značajnog broja biljaka te služi kao stanište za velik broj životinjskih vrsta. Posebno je važno stanište za ptice, a jedini je živući primjer tradicionalnog stočarstva u Europi.
Krapje – selo tradicijske graditeljske baštine i bogate prirode
Krapje, selo graditeljske baštine, u kojem je zabilježeno preko 80 obnovljenih kuća starijih više od sto godina, čija je građa kalana ili tesana, zbog održivog ulaganja postalo je europski spomenik kulturne baštine A-kategorije. Upravo u Krapju, nalazi se posebni ornitološki rezervat Krapji đol. To je najstariji riječni rukavac Save, koji je radi gnjezdilišta žličarki i nekoliko vrsta čaplji zaštićen kao ornitološki rezervat.
U obilasku prijamnog i edukativnog centra Krapje, razgledali smo multimedijalnu dvoranu, mali galerijski prostor i suvenirnicu. U dvorištu koje je uređeno za igru i odmor, otkrili smo i još jednu zanimljivu ponudu za najmlađe – slaganje maketa posavske kuće. Kupnjom ulaznice za vikend programe od 40 kn po osobi, posjetitelji imaju na raspolaganju korištenje mnogobrojnih zanimljivih sadržaja.
Plovidba Savom do Une
Krstarenje rijekom do ušća Une u Savu, plovidba ispod cestovnog i željezničkog mosta te specifični riječni krajobraz ostat će nam u trajnom i ugodnom sjećanju. Nakon degustacije moslavačkih delicija, iz Jasenovca smo se otisnuli na panoramsku vožnju turističkim brodom „Katarina 1“. Na plovidbi po rijeci Savi sve do ušća smaragdne Une, pratila nas je ljubazna prezenterica koja nam je tom prilikom najavila i lijepu vijest – Osim prijemnog centra u Čigoču, Krapju i Repušnici kreće se i u izgradnju novog prijemnog centra u Osekovu kod Popovače, vrijednog 16 milijuna kuna, s kojim će se stvoriti novi dodatni sadržaji.
Tijekom plovidbe uživalo se u probranim etiketama vinarije Florijanović koje su nagrađene mnogobrojnim medaljama na domaćim i inozemnim ocjenjivanjima: Škrlet 2017., Škrlet selection 2017., 2016. 2015., Frankovka 2017. , Cabernet sauvignon 2013. i Chardonneya 2007.