Sunce nudi blagodati za cijeli organizam – osim što sintetizira vitamin D, ono smiruje upalne procese na koži kao što su seboreja i psorijaza te pospješuje mršavljenje ubrzavanjem metabolizma i izlučivanjem toksina. Nakon uživanja u suncu i moru tijekom godišnjih odmora, vrijeme je da podvučemo crtu i pripremimo novonastalu preplanulu put za oporavak.
Sa suncem uvijek oprezno jer ono krije i svoju mračnu stranu. UVA zrake (dugih valnih duljina) prolaze kroz staklo i vodu te prodiru u dublje slojeve kože gdje stvaraju puno slobodnih radikala. Posljedično uništavaju kolagen i elastin uslijed čega slabi tonus kože, ona je suha i dehidrirana te se pospješuje stvaranje bora. UVB zrake (kratkih valnih duljina) zadržavaju se na površinskom sloju kože te je oštećenje vidljivo odmah, u vidu crvenila i opeklina. U kombinaciji, more i sunce imaju komedogeni učinak čime zatvaraju pore i dovode do upalnih procesa te dehidracije kože.
Zbog toga dehidracija i suhoća kože predstavljaju najčešći problem nakon povratka s ljetovanja koje se očituje kroz nedostatak vlažnosti, hrapavost, male napukline, perutavost, upalu i crvenilo te zatezanje i svrbež kože. Kao prvi znakovi suhe kože javljaju se hrapavost i zatezanje, dok vrlo suhu kožu karakterizira izraženo zatezanje, ljuskavost i svrbež. Hrapavu i ispucalu kožu u području ruku, nogu i laktova muči izraženo zatezanje, hrapavost, napukline na koži i intenzivni svrbež.
Zašto je koža suha?
Na suhoću kože utječu vanjski i unutarnji čimbenici. Od vanjskih čimbenika valja istaknuti vrući i suhi zrak, sezonske promjene, UV zračenje, njegu kože i često pranje te lijekove, dok od unutarnjih čimbenika na gubitak vlažnosti utječe prehrana, genetika, dob i utjecaj hormona.
Nadalje, isparavanje vlage i vlažnih tvari koje vežu vlagu u koži događa se zbog nedostatka higroskopnih tvari (one koje lako upijaju vodu), a koje prirodno nastaju u koži. Važan korak u procesu gubitka vlažnosti jest i površinski gubitak lipida koji čine prirodnu barijeru kože i sprječavaju gubitak vode – tako oštećenje lipidne barijere pospješuje isparavanje vlage.
Što poduzeti?
Kao prvi korak u zaštiti kože bitno je osigurati prirodne čimbenike zadržavanja vlage. U tu će svrhu dobro poslužiti hidrolat, infuz i macerat u kombinaciji s higroskopnom tvari. Glicerol osigurava vlažnost i mekoću kože uz protuupalno djelovanje, PCA natrij pomaže u zadržavanju vode u koži, a gel crvenih algi, bogat sluzima, štiti od isušivanja.
Od hidrolata birajte bušin (djeluje protiv bora te ima antivirusno djelovanje), kamilicu rimsku (pomaže kod iritirane kože, alergije i atopijskog dermatitisa), lavandu (smiruje i njeguje kožu te djeluje protuupalno) ili ružu (za zrelu, umornu, stanjenu i suhu kožu).
Kad su u pitanju lipidi (ulja), izbor je velik. oleoTHERAPY ulje argana ima protuupalni učinak i regenerira kožu, ulje baobaba ostavlja ugodan osjećaj na koži te hrani suhu, osjetljivu i iritiranu kožu, a ulje noćurka i ulje oraha pružaju intenzivnu ishranu suhe kože. Nećete pogriješiti ni s uljem ploda divlje ruže, borovnice ili brusnice koja pružaju potrebnu hidrataciju i regeneraciju suhe kože, kao i karite maslac koji djeluje protuupalno.
Ulje za suhu kožu
– Co2 ulje borovnice 2,5 g
– oleoTHERAPY ulje baobaba 5 g
– oleoTHERAPY ulje šljive 5 g
– oleoTHERAPY ulje ploda divlje ruže 10 g
– oleoTHERAPY ulje marelice 77,5 g
Sve sastojke pomiješati u staklenoj čaši te koristiti kao uljni serum. Nanositi navečer na vlažnu kožu, kružnim pokretima.
Maslac za tijelo
– oleoTHERAPY karite maslac 70 g
– co2 ekstrakt ječma 2,5 g
– oleoTHERAPY ulje noćurka 27,5 g
Izrada ovog maslaca sugerira se na hladno. Izvagati maslac u posudu te rastrljavajući dodavati polako ulje noćurka i co2 ekstrakt ječma. Preporučuje se nanositi na vlažnu kožu tijela. Pogodno je i za trudnice, dojilje i malu djecu. Oprez kod celijakičara zbog ječma.
Tonik za suhu kožu
– gel crvenih algi 2 g
– Na-PCA 4 g
– aloe vera gel 10:1 10 g
– hidrolat lavande 84 g
Gel crvenih algi odvagati u čašu, dodati hidrolat, te dobro promiješati kako bi se gel otopio. Dodati aloe veru i Na-PCA. Tonik koristiti u jutro i navečer. Po potrebi se koža lica može poprskati i tijekom dana.
Pridružite se i ostalim Kemigovim radionicama:
20.09. 17 sati, Emulgatori – početni dio
22.09. 17 sati, Tonici za kožu lica – suha, masna, mješovita, mladenačka
Za sudjelovanje potrebno je izvršiti uplatu vouchera u iznosu od 50,00 kn, minimalno 3 dana prije održavanja radionice.
Kontakt: maloprodaja@kemig.hr, tel. 01/4641-258.
Sve potrebno za izradu preparata prirodne kozmetike pronađi na www.kemig.hr i www.kosarica.hr