Jaje je jedna od najboljih stvari koje možete pojesti ujutro, no vjerojatno ste čuli i zlokobna upozorenja o mogućim zdravstvenim rizicima koje donosi svakodnevna konzumacija jaja.
Dakle, što je točno istina? Trebamo li se zabrinuti ako jedemo jaja svaki dan? Postoje li hranjivije opcije koje bismo trebali razmotriti umjesto toga? Evo na što upozoravaju nutricionisti i što trebate uzeti u obzir prije nego što za doručak pojedete jaje.
Koje su zdravstvene dobrobiti jaja?
Jaja sadrže puno hranjivih tvari u malom pakiranju. Svako veliko jaje, primjerice, sadrži šest grama kompletnih proteina. U usporedbi s mesom i ribom, oni su jedan od najekonomičnijih izvora proteina. Ali izvan perspektive makronutrijenata, jaja sadrže nekoliko bitnih spojeva koji doprinose zdravoj prehrani.
Posebno vrijedan nutrijent je kolin, koji se može pronaći u žumanjku. Kolin pomaže u izgradnji jakih, pokretljivih staničnih membrana te igra ključnu ulogu u metilaciji – procesu ‘uključivanja’ i ‘isključivanja’ gena. Kao jedan od dijelova neurotransmitera acetilkolina, kolin također igra važnu ulogu u regulaciji raspoloženja i pamćenja. Visoki unos kolina može spriječiti depresiju, gubitak pamćenja i tjeskobu.
Još niste uvjereni da su jaja zdrava? Nutricionisti ističu da su također dobri izvori riboflavina, željeza, cinka, folata, fosfora i vitamina A, D, B6 i B12. To je u osnovi prirodni multivitamin.
Je li zdravo jesti jaja svaki dan?
Možda ste čuli upozorenja o razinama kolesterola u žumanjcima, što je utjecalo na neke osobe koje vode računa o zdravlju da se potpuno odreknu žumanjka. No prije nego što naručite omlet od bjelanjaka, pogledajte činjenice. Utjecaj žumanjka na vaš ukupni kolesterol nije tako zastrašujuć kako smo nekoć mislili.
Naime, novija istraživanja otkrivaju da jaja ne utječu značajno na naš kolesterol. A kada jaja mijenjaju kolesterol, studije pokazuju da to čine na dobar način. Stručnjaci s Harvard Medical School nedavnom su studijom dokazali da kolesterol u hrani ne utječe na razinu kolesterola u našem tijelu. Umjesto toga, prvenstveno se proizvodi u našim jetrima sa zasićenim i transmasnoćama iz hrane. A sa samo oko 1,5 grama zasićene masnoće u svakom jajetu, teško da ima dovoljno da se uzbune.
U kojim kombinacijama jaja (ipak) predstavljaju zdravstveni rizik
Dakle, ne morate nužno brinuti o zdravstvenim rizicima povezanim s jedenjem jaja svaki dan. Međutim, vrijedi procijeniti kako ih jedete. Spajanje jaja s mesom za doručak bogatim natrijem i zasićenim masnoćama poput slanine i kobasica može dovesti do zdravstvenih rizika.
Iako ova hrana može povećati rizik od srčanih bolesti i drugih zdravstvenih problema, također je važno napomenuti da su ti rizici povezani s velikim, stalnim unosom ovih potencijalno štetnih sastojaka. To ne znači da se morate potpuno odreći slanine; samo vodite računa o tome koliko je često jedete.
Nutricionisti također napominju da mast koju koristite u procesu kuhanja također može utjecati na cjelokupnu hranjivost jaja. Preporučuju korištenje visokokvalitetnih masnoća koje mogu podnijeti visoke temperature, poput maslaca od krava koje se uzgajaju na pašnjacima i organskog gheeja koji se uzgajaju na pašnjacima.
Pročitaj i ovo:
- Prije prvog jutarnjeg gutljaja kave ipak trebate napraviti – dvije stvari!
- Španjolski omlet ukusno je jelo s krumpirima i jajima koje morate probati
- Focaccia i jaja Benedict idealna su kombinacija za doručak kod kuće