Znojenje je način na koje tijelo regulira svoju temperaturu i prirodan dio svakodnevnog života. Međutim, neki se ljudi pojačano znoje, a tamni im krugovi ispod pazuha predstavljaju neugodnost u određenim društvenim situacijama. Srećom, postoje strategije pomoću kojih možete reducirati količinu znoja i spriječiti vlažne mrlje i neugodan miris.
Nanesite antiperspirant prije spavanja
Antiperspiranti djeluju blokirajući na kanale, tako da znoj ne može dospjeti na površinu vaše kože. Žlijezde i dalje proizvode znoj, ali ne dolaze do površine. S druge strane, obični dezodoransi ne sprečavaju znojenje već nastoje prikriti miris koji stvaraju bakterije kada se znojite.
Većina antiperspiranata koje možete kupiti u ljekarni sadrže aluminij koji sa sobom donosi određene zdravstvene rizike i na svakome od nas je da odluči hoće li ili neće koristiti takve preparate. Rizici sigurno postoje, ali još se ne može sa sigurnošću reći koliko veliki.
Ako odlučite da vam aluminij ne predstavlja problem, očistite i osušite pazuhe te nanesite antiperspirant prije spavanja zato što sastojcima treba vremena da počnu djelovati. Možda vam neće uspjeti odmah, ali držite se ove rutine nekoliko noći za redom i trebali biste postići željene rezultate. Nakon što antiperspirant počne djelovati, više ga ne trebate koristiti svake noći već samo po potrebi.
Nosite prozračne tkanine
Najbolji način da smanjite znojenje je nošenjem odjeće lakih, prozračnih tkanina koje ‘dišu’. Svjetlije boje također pomažu reflektirati sunce, a ne apsorbirati ga, tako da nošenje bijele boje može pomoći da se rashladite i smanjite znojenje. Kada to nije opcija, odaberite tamne boje ili ‘ometajuće’ uzorke koji skrivaju mrlje od znoja.
Izbjegavajte određenu hranu
Postoji nekoliko vrsta hrane koje biste željeli izbjeći ako odlazite na poslovni ručak ili neko događanje, a predvodnik je začinjena hrana. Naša tijela reagiraju na takvu hranu na isti način kao i na bilo koju drugu vrućinu – pokušavaju nas ohladiti, što dovodi do znojenja. Kofein također nije preporučljiv jer stimulira nadbubrežne žlijezde i izaziva znojenje dlanova, stopala i pazuha.
Hladite se
Kad mu je hladnije, tijelo nas nema potrebu hladiti pa se i ne znoji. Kada postane baš jako vruće, možete staviti zdjelu s ledom ispred ventilatora kako bi cirkulirao hladan zrak po sobi. Još jedna dobra ideja je da tijekom dana navučete zavjese na prozore kako ne bi došlo do pregrijavanja vašeg doma.
Kada ste vani, pokušajte se držati hlada. Također, konzumiranje manjih obroka vam može pomoći da se rashladite jer je za obilnije obroke potrebna veća metabolička toplina (za razgradnju hrane). Ako se dovoljno hidrirate, također ćete smanjiti tjelesnu temperaturu. Možete nabaviti i ručni ventilator ili lepezu te što više nositi otvorenu obuću.
Obratite se liječniku
Ako smatrate da se prekomjerno znojite i ne znate što biste više isprobali, možda biste se trebali posavjetovati s liječnikom i provjeriti imate li stanje koje se zove hiperhidroza. Ako se ispostavi da je tako, na raspolaganju imate nekoliko mogućnosti liječenja: antiperspirant na recept, oralni lijekovi ili injekcije botoksa.
U ekstremnim slučajevima, poduzimaju se i određene kirurške mjere. Kirurgiju treba uzeti u obzir samo kada liječnik utvrdi da imate ozbiljno stanje zbog kojeg se prekomjerno znojite.
Pročitaj i ovo:
- Gubite li znojenjem vrijedne vitamine i minerale?
- Botoks u borbi protiv prekomjernog znojenja
- Voda s dodatkom voća, začina i bilja: 5 recepata za hidratizirano ljeto
Naturala Life br. 12
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!