Godišnji odmori, pogotovo ako ih provodite s malom djecom, mogu predstavljati pravi izazov pa je važno dobro se pripremiti, pogotovo ako posjećujete mjesta udaljenija od civilizacije i prvog liječnika. Naše stručnjakinje magistre farmacije Ines i Tajana Buhač savjetuju čitatelje što treba ponijeti sa sobom na godišnji odmor te kako si pomoći u slučaju pojave alergije, opeklina, proljeva…
Prije nego se opustite i ostavite gradsku vrevu i sparinu iza sebe, evo što mag. pharm. Tajana Buhač i mag. pharm. Ines Buhač savjetuju kako biste svoj godišnji odmor proveli što bezbrižnije!
Što ponijeti sa sobom na godišnji odmor?
– Lijekove koje koristite svakodnevno u svojoj terapiji. Izračunajte si točne potrebe da ne ostanete bez lijeka!
– Lijek protiv bolova i povišene temperature
– Antiseptik u spreju, sterilne gaze i flastere
– Antihistaminsku mast
– Protuupalna sredstva za grlo
– Flastere za žuljeve
– Masti protiv bolova, naročito ako planirate mnogo hodati
– Čepiće za uši, ako ste osjetljivi na vodu
– Sunčane naočale te kapi za oči, ako ste osjetljivi
– Sredstva za zaštitu od sunca
– Sredstva za zaštitu od uboda insekata
– Aparatić za komarce
– Toplomjer
– Sredstva za njegu kože nakon sunčanja
Kod alergija nanesite antihistaminsku kremu
Alergija na sunce očituje se od prvog dana boravka na suncu. Pojavljuju se mali crveni prištići na izloženim dijelovima uz svrbež. Kod blažeg oblika, dovoljno je primijeniti antihistaminsku kremu (za djecu prirodnog sastava), a kod težih oblika nužno je potražiti liječničku pomoć. Nakon alergijske reakcije kože, suncu se izlaže postepeno uz primjenu zaštitnih sredstava s visokim faktorom.
Prevencija: preporučuje se tijekom desetak dana prije intenzivnog izlaganja suncu uzimati karotenoide, a kod jake preosjetljivosti i tijekom cijelog ljeta.
Sredstva za zaštitu od uboda – obavezna
Alergija na ubode životinja očituje se pojavom otekline na mjestu uboda i jakim svrbežom. Najčešći uzročnici su komarci, pčele, ose, pauci i meduze. Primjenjuje se antihistaminska krema (za djecu prirodnog sastava).
Prevencija: preporučuje se upotreba sredstava za zaštitu od uboda insekata, a noću upotreba aparata za komarce. Pri boravku u šumi, potrebno je što više zaštiti tijelo odjećom, a nepokrivene dijelove namazati zaštitnim sredstvima.
Na posjekotine aplicirajte sredstvo bez alkohola
Male površinske ozljede kože mogu krvariti, a ne moraju. Prvo se pažljivo ukloni odjeća i obuća i rana se, zatim, dezinficira. Najbolje je primijeniti antiseptički sprej ili sredstvo koje ne sadrži alkohol, naročito kod djece. Ako rana krvari, upotrijebite kompresu od sterilne gaze ili čistog platna i čvrsto pritisnite. Potrebno je potražiti liječničku pomoć, naročito ako je rana duboka (zaštiti ranu sterilnom gazom), na manju ranu se stavlja flaster.
Lakše opekotine tretirajte umirujućom kremom
Opekotine od sunca očituju se jakim crvenilom i često puta pojavom mjehura. Može se javiti jaka glavobolja i mučnina. U takvim slučajevima, potrebna je liječnička pomoć. U blažim oblicima potrebno je piti dosta tekućine i povući se sa sunca.
Opečena mjesta osvježite vodom ili specijalnim tekućinama koje se mogu kupiti u ljekarnama, potom se nanosi umirujuća krema. Ako se pojave mjehuri, nikako ih nemojte dirati. Stavite preko njih hladne obloge i držite ih desetak minuta. Zaštitite kožu sterilnom gazom. U slučaju bolova, uzmite analgetik.
Zaštitite se i ne izlažite prekomjerno suncu
Prevencija: kožu zaštitite sredstvima za sunčanje s faktorom potrebne jakosti, ovisno o osjetljivosti vaše kože. Za jako osjetljivu kožu, postoje antialergijski gelovi s visokim faktorima zaštite. Ne sunčajte se između 12 i 15 sati! Ne zadržavajte se na suncu nekoliko sati bez prestanka! Glavu zaštitite šeširom, a osjetljivije dijelove tijela odjećom.
Opekotine općenito: zahvaćeno mjesto obilno polijevati vodom dok se ne ublaži bol. Piti dosta tekućine. Kod blažih oblika upotrijebiti odgovarajuću mast, a kod težih obavezno potražiti liječnika u najkraćem vremenu.
Posebne flastere na žuljeve
Žuljevi i natisci često se pojavljuju ljeti zbog dugotrajnog hodanja u neprikladnoj obući. Najprije se pojavi crvenilo, a potom mjehur i jaka bol. Najbolje je upotrijebiti posebne flastere koji sadrže ljekovita sredstva. Flaster se zalijepi na neprobušeni mjehur, blago pritisne i ostavi na koži dok se sam ne odlijepi. Ako nemate takav poseban flaster, stavite sterilnu gazu i mjehur ne dirati!
Kod proljeva nadoknaditi tekućinu i elektrolite
Proljevi ili dijareja su najčešći poremećaj probavnog sustava, naročito ljeti. Uzročnik mu je obično neki mikroorganizam, ali može biti i uzrokovan napetošću ili strahom. Proljev može biti akutan ili simptom neke kronične bolesti, a može se pojaviti i kao popratno djelovanje nekih lijekova (antibiotici, laksativi).
Akutni proljev obično traje od jednog do tri dana. Osnovno je nadoknaditi izgubljenu tekućini i elektrolite, naročito kod djece i starijih koji su skloniji dehidraciji. Nadoknada se vrši pomoću posebnih otopina s elektrolitima.
Pazite na higijenu ruku
Ako nemamo takvu otopinu, može se upotrijebiti rižina sluz (5 % iznosi jušna žlica riže na šalicu vode) koja se malo zasoli. Potrebno je izbjegavati slatke i gazirane napitke.
Dojenčad hraniti i dalje punim dojenjem. Kod dojenčadi koja se hrane industrijskim mliječnim pripravcima, najbolje je upotrijebiti one namijenjene upravo ishrani kod proljeva.
Prevencija: koristiti samo provjerenu vodu za piće. Hranu upotrebljavati krajnje oprezno, ako nemate odgovarajuće uvjete čuvanja. Redovito perite ruke! Kod povišene temperature, obavezno potražite liječničku pomoć!
Ines Buhač mag. pharm. i Tajana Buhač mag.pharm., univ.mag.pharm. voditeljice su Centara VIS NATURAE i ARS PHARMAE.
Tel: 01/2420-485
Fax: 01/2420-485
Adresa: Zagreb, Kesterčanekova 2b