Mnoge je prošlog tjedna zaprepastila vijest Greenpeacea koji je javno predstavio rezultate istraživanja 20-tak svjetskih modnih brandova koje je otkrilo kako mnoge tvrtke prodaju odjevne predmete štetne za ljudsko zdravlje i okoliš.
“Ovo su značajna poduzeća u modnoj industriji – samo Zara napravi 850 milijuna odjevnih predmeta na godinu. Možete zamisliti koliko je zagađenja ostavila na ovoj planeti, pogotovo u zemljama poput Kine, gdje se proizvodi većina Zarinih proizvoda.”, rekao je Li Yifang, aktivist Greenpeacea.
Greenpeace je u 2012. godini kupio preko tisuću odjevnih komada 20 globalnih modnih brandova, koji se prodaju u 29 zemalja i regija, te ih testirao na nekoliko opasnih kemikalija.
Među njima su se našle traperice, majice, haljine i donje rublje, a svi su predmeti testirani na nonilfenol etoksilate (NPE) spojeve opasne za endokrini sustav. Neki predmeti su testirani i na, za reproduktivni sustav opasne ftalate, te kancerogene amine iz azo-boja.
Analize su pokazale kako svi brandovi imaju barem po nekoliko predmeta koji sadrže opasne kemikalije. Oko dvije trećine od 141 predmeta sadrži nonilfenol etoksilate, četiri su odjevna predmeta imala visoku razinu opasnih ftalata, a u dva Zarina odjevna predmeta pronađeni su tragovi kancerogenih amina od azo-boje.
Brandovi na čijim je proizvodima provedeno istraživanje:
Benetton
Jack & Jones
Only
Vero Moda
Blažek
C&A
Diesel
Esprit
Gap
Armani
H&M
Zara
Levi’s
Victoria’s Secret
Mango
Marks & Spencer
Metersbonwe
Calvin Klein
Tommy Hilfiger
Vancl
U Europskoj Uniji je za proizvodnju tekstila zabranjeno koristiti nonilfenol etoksilate zbog negativnog utjecaja na vodeni okoliš, no u većini zemalja u kojima se ova odjeća proizvodi, uključujući i Kinu, proizvodnja, korištenje i prodaja nisu regulirani. Osim toga, Europska Unija je već postavila datume za postupni prestanak korištenja četiri najčešća ftalata.
"Rezultati testiranja otkrili su koliko otrovnih kemikalija ovi brandovi ispuštaju u Kini i drugim zemljama gdje se proizvodi izrađuju, a koje nemaju stroge propise. Kao jedan od najvećih svjetskih brandova Zara nema izbora nego promijeniti svoju praksu – ne samo zbog svojih potrošača već i zbog zajednica koje su pogođene postupanjem prema okolišu njihovih neodgovornih dobavljača ", izjavio je Li.
"Najgore je što se moda sve više globalizira pa tako potrošači diljem svijeta postaju modne žrtve i doprinose industrijskom zagađenju. Ali to ne mora biti tako – već smo svjedočili angažmanu divova sportske odjeće poput Adidasa, Nikea i kineskog brenda Li-Ning prema potpunom prestanku korištenja svih opasnih kemikalija u svom nabavnom procesu.”, nastavlja Li.
Greenpeace traži da se modni brandovi obvežu odbaciti sve opasne kemikalije do 2020. godine, te da traže od svojih dobavljača prestanak ispuštanja zagađujućih kemikalija iz svojih postrojenja kao i daljnje zagađenje okoliša koje ugrožava i ekosustav i ljudske živote.
Ispred Zare su organizirani prosvjedi, a pritisku javnosti već su popustili C&A i H&M koji su odlučili pristati na zahtjev Greenpeacea.
Vaš glas ovoj kampanji možete dati na web stranici Detox ZARA.
Izvor: https://www.greenpeace.org