Povlačenje trajnog mlijeka Vindije i Dukata s polica naših trgovina uzburkala je javnost i potaknula nas da se upitamo: postoji li možda bolje i prirodnije rješenje? Trajna mlijeka s rokom uporabe od gotovo 6 mjeseci ne mogu biti prirodna niti zdrava, ipak mnogi se odlučuju upravo za takve proizvode bez prepoznavanja vrijednosti mljekomata.
Pomalo je ironično što već mjesecima, možda nesvjesno, ispijamo trajno mlijeko zagađeno aflatoksinima dok s druge strane, u našem glavnom gradu – Zagrebu, zbog porazno slabog interesa građanstva, nestaju mljekomati – vrlo pristupačni uređaji za opskrbu domaćim, sirovim mlijekom.
Mljekomati su automatizirani uređaji (poput aparata za kavu) koji služe za prodaju svježeg mlijeka domaćih proizvođača. Sam uređaj opskrbljen je sustavom za točenje, hlađenje i naplatu sirovog mlijeka. Sve je napravljeno od visokokvalitetnih materijala i nad samim uređajem vrši se prilično stroga kontrola.
Cijena litre domaćeg sirovog mlijeka iz mljekomata je svega 5 do 6 kuna, što ovisi o ambalaži. O tome koliko je ovakva prodaja mlijeka ekološki održiva svjedoči činjenica da mlijeko iz mljekomata možete utočiti u vlastitu ambalažu – bez stvaranja nepotrebnih količina otpada.
Jedina ˝zamjerka˝ jest što se, prije konzumiranja ovakvog sirovog mlijeka, preporučuje njegovo prokuhavanje, što uistinu ne predstavlja prevelik trud niti utrošak vremena.
Osim pristupačne cijene, prirodnih i svježih sastojaka te ekološke prihvatljivosti, kupnjom mlijeka iz mljekomata potičete razvoj lokalnih malih farmera koji, nažalost, zbog pritisaka velikih kompanija prodaju svoje mlijeko za neprimjereno niske cijene ili ga pak izvoze.
Zagrepčani su nažalost ostali bez svojih točionica svježeg i domaćeg mlijeka, nadamo se da sličnu sudbinu neće doživjeti i ostali mljekomati u Lijepoj Našoj. U susjednoj Sloveniji, najveću potražnju za mljekomatima pokazuje upravo gradsko stanovništvo – kod nas ˝urbani˝ Hrvati nisu uspjeli prepoznati njihovu vrijednost.
Možemo se samo nadati da će se stvari promijeniti na bolje – pogotovo nakon slučaja s aflatoksinima u trajnom mlijeku Vindije i Dukata, te da će mljekomati s domaćim i zdravim mlijekom nicati diljem Hrvatske. U tome duhu, donosimo kartu s lokacijama mljekomata – sebi najbliže točionice svježeg domaćeg mlijeka možete pronaći ovdje.