Razmislite o unajmljivanju božićnog drvca ili o ukrašavanju jedne od svojih kućnih biljaka. Možete čak biti kreativni sa svojim alternativama stablima – poput elegantnog hrpa knjiga ili grane bobičastog voća.
No, i u kompletnom uređenju doma vodite brigu o tome s čime i kako ukrašavate dom.
1/ Koristite LED svjetla i pametnu elektroniku
Ako su vaše svjetiljke doživjele bolje dane, sada je savršeno vrijeme za nadogradnju na LED diode koje troše manje električne energije, traju mnogo dulje i često dolaze s pametnim komponentama koje vam omogućuju da promijenite shemu rasvjete dodirom na pametni telefon.
Upotrijebite pametne utičnice ili tajmere za postavljanje svjetla da se automatski pale i gase, tako da ih slučajno ne ostavite uključenima kada nitko ne uživa u njima.
2/ Prirodni dekori su i najljepši
Češeri, lijepe grane (zimzelene ili gole), suho cvijeće, grane bobičastog voća i voće izgledat će prekrasno i mogu se kompostirati ili jesti kada sezona završi.
3/ Učinite blagdanske jelovnike ekološki prihvatljivijima
Potražite alternative blagdanskim receptima na biljnoj bazi. Postoje brojni izvrsni recepti na biljnoj bazi koji su dostojni slavlja (a vjerojatno i lakši za vaš budžet). No, čak i ako ne možete u potpunosti izbaciti meso, razmislite o tome da ga ove godine pripremite u manjim količinama i dodate više jela usmjerenih na biljke kako biste zaokružili jelovnik.
4/ Ne bacajte hranu – sve iskoristite
Blagdanske zabave uvijek dolaze s gomilom ostataka – a vjerojatno vam ne treba dodatnih kolača i pet kilograma puretine. Zato ponudite gostima oproštajni dar s poslasticama u kojima će uživati sljedeći dan. Možete spremiti i reciklirati plastične posude za van samo u tu svrhu ili koristiti staklenke ili papirnate vrećice. Ako na kraju dobijete više nego što vaši gosti mogu ponijeti kući, potražite druge načine na koje možete prenamijeniti hranu. Postoje razne humanitarne grupe koje mogu preuzeti profesionalno pripremljenu hranu i dostaviti je ljudima ili organizacijama kojima je potrebna vaša pomoć.
Ako vam je, pak, ostalo viška kolačića – podijelite ih sa susjedima koji su stari i možda nemaju nikoga od obitelji da s njima proslavi blagdane.
5/ Budite pametni u pogledu potrošnog materijala
Minimizirajte jednokratne plastične proizvode kao što su šalice, tanjuri i posuđe kako biste bili ekološki prihvatljiviji tijekom praznika.
Ako redovito organizirate zabave, možda bi bilo mudro uložiti u jela koja možete pripremiti za svaki praznik. Prvi i ekološki prihvatljiviji uvijek će biti ulaganje u materijale za višekratnu upotrebu – čak i ako one uključuju 100% reciklirane tvrde plastične čaše koje ponovno koristite za događaje!
Pročitaj i ovo:
- Brzi trik koji otkriva može li se vaš papir za umatanje darova reciklirati!
- Najdragocjeniji darovi za blagdane stižu s otoka Pašmana!
- Iskoristite božićno drvce nakon blagdana: 6 kreativnih i održivih ideja