Jeste li znali da najstarija tvornica parfema datira iz 2000 g. p.n.e. ? Ili da obalama Beringova mora lete ptice čije mirisne izlučevine podsjećaju na miris citrusa? Vodimo vas na mirisno putovanje svijetom – uživajte!
Najstarija tvornica parfema
Dosad najstarija poznata tvornica parfema je otkrivena 2003. godine prilikom arheoloških iskapanja na Cipru. Prilikom otkopavanja većeg industrijskog kompleksa (datira iz 2000 g. p.n.e.) na lokaciji kod Pyrgosa je otkriven i 300-tinjak kvadratnih metara velik pogon za proizvodnju parfema.
Iako su zgrade srušene u potresu koji je 1850. g. p.n.e. zahvatio to područje, na nalazištu drevne tvorniceparfema su pronađene i neoštećene posude i pribor korišten u proizvodnji
Istraživački tim je analizirao ostatke u posudama i bocama. Identificirano je 14 mirisnih materijala karakterističnih za to podneblje, koje su Ciprani pred 4 tisućljeća koristili u proizvodnji parfema. Navode se: anis, bor, korijandar, bergamot, badem i peršin. Otkrivena su i četiri recepta za pripremanje mirisa, pa je to omogućilo timu u eksperimentalnom arheološkom centru u Italiji da, koristeći tehnike koje je u svojim djelima opisao Plinije Stariji, rekonstruiraju te mirise.
Mirisni ritual
U Ujedinjenim Arapskim Emiratima se goste koji su bili pozvani na ručak/večeru ili možda samo na kavu, prije odlaska časti vrlo važnim obredom – ponudom mirisa. Posjet se ne smatra završenim ako nije bio ponuđen mirisni užitak.
Moderna kutija s mirisima sadrži nekoliko bočica s parfemima, staklene aplikatore, kutijice s različitim kadovima. Najprije se u krug dodaju bočice s parfemima i gošće aplikatorima nanose parfem. O vrsti parfema ovisi gdje će biti nanesen (vrat, uši, zapešća… ).
Nakon što su sve gošće imale priliku upotrijebiti parfeme, iznosi se kadionik s mješavinom kadova položenih preko žeravice. Kad dim postane dovoljno gust domaćica ga dodaje gošći s desne strane i kadionik obilazi krug. Gošće stavljaju kadionik pod svoje velove da bi namirisale lice i kosu, te puštaju da mirisni dim prožme njihovu odjeću. Kad kadionik završi krug, posjet je gotov i gošće se opraštaju i odlaze.
Pri dolasku su gošće stigle namirisane svojim najboljim parfemima da bi tako izrazile poštovanje prema domaćici. Iz njezine kuće odlaze promijenjenog mirisnog profila, namirisane najboljim mirisima iz zbirke svoje domaćice, čime je ona pokazala svoje poštovanje prema njima. Satima nakon posjeta će gošće biti okružene oblačićem mirisa koji će poticati komentare. Poznanice/i će se raspitivati gdje su bile kad tako fino miriše. Što su finiji mirisi kojima je domaćica počastila svoje gošće, to je njezin ugled i društveni prestiž veći.
Budući da žene i muškarci obično dolaze u goste i jedu odvojeno, ritual zajedničkog užitka u mirisima će, najčešće u obliku kadova, svojim gostima ponuditi i domaćin.
Ptičji Chanel No 5
Da ste iskusni pomorac koji u uvjetima loše vidljivosti plovi Ohotskim ili Beringovim morem, po snažnom citrusnom mirisu biste znali kojim se otocima približavate. Ta je pomorska priča zaintrigirala znanstvenike s Odsjeka biologije na Sveučilištu u Aljasci i navela ih da prouče život “mirisnih” ptica koje žive na nekima od otoka.
Konstatirali su da ptice vrste Aethia cristatella, koje na tim otocima žive u brojnim kolonijama, “proizvode” miris čiji su prevladavajući sastojci aldehidi. Isti se aldehidi (oktanal, heptanal, nonanal itd.) nalaze i u eteričnim uljima naranče, tangerine, grejpa, lista korijandra ili u apsolutu narcise.
U razdoblju parenja i ženke i mužjaci izlučuju pojačane količine mirisnih molekula. Smatra se da miris odbija krpelje i ostale parazite, jer je količina krpelja pronađena na pticama direktno povezana s količinom mirisa koju emitiraju.
Mirisne aldehide proizvode žlijezde koje se nalaze pod perjem na gornjoj strani leđa i ptičji parovi ih, mazeći se i trljajući jedno o drugo, nanose na dijelove tijela koje sami ne mogu dosegnuti (glava, vrat, gornji dio prsa). Ptice koje proizvode veće količine mirisnih supstanci mogu prenijeti na partnera/icu više repelentnihspojeva i zato su seksualno atraktivnije.
Sad još treba reći da je Chanel No 5, revolucionarni parfem lansiran 1921. g. bio toliko inovativan upravo zbog velike količine aldehida u svojoj kompoziciji. "Petica" slovi za najpopularniji parfem svih vremena, Ernest Beaux ga je kreirao, Coco izabrala, ali je priroda već davno prije imala svoju varijantu.
Moglo bi se komentirati: ništa novo pod kapom nebeskom…
Mirisni kalendar na Andamanskom otočju
U gustim zimzelenim tropskim kišnim šumama Andamanskog otočja (u Bengalskom zaljevu Indijskog oceana) je, kako počinju i završavaju razdoblja cvjetanja različitog drveća i penjačica, moguće razlikovati izraziti slijed mirisa. Intenzivni mirisi su sveprisutni, a od njih se može uteći jedino odlaskom na morsku obalu u vrijeme kad vjetrovi pušu s pučine.
Razlika između mirisa zraka u džungli i mirisa oceana daje Andamancima mogućnost da olfaktorno definiraju prostor u kome žive. U tom mirisima prebogatom okruženju oni mirise koriste za tumačenje svijeta oko sebe i za njegovu odgovarajuću organizaciju.
Svoj kalendar su utemeljili na mirisnom pejzažu, nazivajući različita razdoblja godine po tada prevlađujućim mirisima vegetacije u cvatu. Tako se Andamanci, slijedeći ciklus mirisa, ravnaju prema mirisnom kalendaru.