Mindfulness iliti svjesnost je odavno prepoznata kao temeljni stup mirnog i opuštenog života. No, unatoč mnogim prednostima, neki od nas se još uvijek trude doći do tog mjesta gdje stanuje mirna svijest. Može li spavanje biti ključ koji nam nedostaje?
Prema istraživanjima s University of South Florida, to bi itekako mogao biti razlog. U studiji objavljenoj u časopisu Sleep Health, malo dodatnog sna po noći (točnije 29 minuta) bilo je dovoljno za povećanje sposobnosti polaznika da budu pažljiviji, svjesniji i mirniji sljedeći dan.
Traženje veze između sna i mindfulnessa
U ovom su istraživanju stručnjaci pratili obrasce spavanja i stupnjeve pažljivosti 61 medicinske sestre tijekom dva tjedna, tražeći bilo kakve veze ili korelacije. Mindfulness, koju Oxfordov rječnik definira kao “mentalno stanje postignuto usredotočenjem nečije svijesti na sadašnji trenutak, dok mirno priznaje i prihvaća nečije osjećaje, misli i tjelesne senzacije”, može biti teško pratiti.
Stoga su se u ovom istraživanju istraživači oslanjali na podatke o kojima su sami izvijestili, tražeći od medicinskih sestara da više puta dnevno bilježe stupnjeve svoje pažljivosti. Zatim su to usporedili sa svojim uzorcima spavanja i buđenja, kako ih je zabilježio pametni sat.
“Može se biti budan i oprezan, ali ne nužno i pažljiv“, objašnjava vodeća autorica studije Soomi Lee, dr. sc. “Slično tomu, netko može biti umoran ili neraspoložen, ali ipak može biti pažljiv.” Drugim riječima, mindfulness se ne mora uvijek izjednačiti s više sna.
Što su otkrili?
Nakon proučavanja brojeva, Soomin tim je otkrio kako se čini da bolji san doista poboljšava tok mindfulnessa. Medicinske sestre koje su spavale otprilike pola sata dulje i općenito kvalitetnije izvijestile su o većoj pažljivosti sljedećeg dana.
Povrh toga, činilo se da mindfulness poboljšava osjećaj pospanosti, a oni koji su imali veću pozornost, imali su 66% manje šanse da se suoče s nesanicom. To nagovještava zanimljivu petlju pozitivnih povratnih informacija o mindfulnessu prilikom spavanja.
Spavanje i mindfulness su dva područja koja imaju velik utjecaj na našu ukupnu dobrobit, a čini se da zajedno rade na poboljšanju naših osjećaja tijekom dana i omogućuju da lakše zaspimo noću.
Da biste se ušuljali u tih dodatnih 29 minuta dubokog odmora, kojeg preporučuju, razmislite o tome da ranije krenete u krevet ili se kasnije probudite, popravite noćne navike (bez mobitela, molim!) ili potražite dodatak za promicanje sna poput magnezija.
Pročitaj i ovo:
- Mindfulness na poslu: Kako biti uspješniji i produktivniji?
- Što je mindfulness meditacija?
- Mindfulness: Naučite osluškivati emocije i donositi ispravne odluke