Jeste li ikada pokušali umiriti svoj um na poslu? Utišati šefa u vašoj glavi koji podsjeća na rokove, zadatke i termine sastanaka? Prakticiranje svjesnosti u tome može pomoći. Iako učenje kako biti prisutan u trenutku može zvučati lagano, zahtijeva određenu posvećenost kako biste u najvećoj mjeri mogli iskoristiti njezine prednosti.
Što je Mindfulness?
Mindfulness ima budističke korijene, ali je postao rašireniji 1970-ih godina kao praksa namijenjena smanjenju stresa. Pojam Mindfulness ili svjesnost predstavlja stanje ili aspekt naše svijesti kada smo svjesni određene misli ili emocije te fokusirani na sadašnji trenutak.
Um luta, to je ono što naši umovi rade i vrlo su dobri u tome, ali Mindfulness označava trenutak u kojem prepoznamo da je on odlutao i vratimo ga nazad. Prakticiranje svjesnosti može značiti jesti na mirnom mjestu i usredotočiti se na svoja osjetila dok kušate hranu. To može značiti biti usklađen sa svojim dahom ili tiho mantrati i moliti. Možete mirno sjediti, dopustiti emocijama da dođu i prođu, jednostavno ih osjećajući bez osuđivanja. Sve te prakse omogućuju umu da se usredotoči na sadašnji trenutak.
Svjesnost na poslu
Isprobajte ovaj test: mjerite vrijeme od 30 sekundi i brojite koliko različitih misli, briga ili zadataka pluta u vašem umu. Vjerojatno ćete biti zaprepašteni brojem. Razlog se krije u današnjem načinu života – živimo u kontinuiranom stanju djelomične pažnje gdje je naš fokus raspršen, a rezultat je stalna i intenzivna mentalna iscrpljenost.
Kada ste neprestano bombardirani mailovima, porukama i sličnim smetnjama koje cjepkaju vaš tipičan radni dan, u mozgu dolazi do umjetnog osjećaja krize koji uzrokuje bori-se-ili-bježi odgovor, uz neizbježnu pojavu stresa. Zaustavite se na trenutak, duboko udahnite i promotrite što se događa – time izlazite iz amigdale, centra mozga koji vam u ovakvom trenutku ne dopušta da mislite, i pristupite prefrontalnom korteksu koji je odgovoran za donošenje odluka i zaključivanje.
Iako se zaustavljanje i uzimanje nekoliko dubokih udaha usred jedne radne krize može činiti čudno, ljudi koji prakticiraju svjesnost često su produktivniji zaposlenici, učinkovitiji donositelji odluka i bolji strateški mislioci.
Što ako sam osoba tipa A?
Ako ste ekspertni multitasker koji najbolje funkcionira uz stres i kaos na radnom mjestu, možda mislite kako Mindfulness praksa nije za vas. Dobra vijest je da to definitivno može biti.
Osobe tipa A najbolji su učenici – kad se zainteresiraju za redukciju stresa putem Mindfulness prakse, marljivo rade te mogu dobiti najviše koristi. Također imaju tendenciju da budu posebno potaknuti i nadahnuti mirnoćom koja nastupi nakon meditacije jer inače nisu navikli na to.
Za radno okruženje bez stresa
Postoji sve veći trend među tvrtkama koje svojim zaposlenicima nude obuku o Mindfulness meditaciji, što uključuje pomoć u rješavanju stresa, poboljšanje komunikacijskih vještina i obuku za rješavanju sukoba. No, već i sitne vježbe mogu pridonijeti treniranju svjesnosti i postizanju umirujućeg efekta.
Pritisnite pauzu: Sukob je posvuda na radnom mjestu, a korijen sukoba je reaktivnost i uzimanje stvari osobno. Jedno od glavnih učenja svjesnosti jest kako prepoznati kada smo reaktivni. Time zapravo dobivamo gumb za pauzu, tako da možemo imati i prepoznati emocionalnu reakciju, ali ne moramo djelovati u skladu s njom.
Slušajte: Možete se ponositi kako ste dobar slušatelj, ali slušate li zapravo što govore vaši suradnici? Svjesno slušanje jednostavna je praksa praćenja vlastite pažnje kada ste uključeni u razgovor. Zapravo smo često uhvaćeni u vlastitim mislima i pokušavamo završiti rečenice druge osobe ili razmišljamo o onome što ćemo sljedeće reći. Svjesno slušanje može vam pomoći da zastanete, bolje slušate i dođete u empatičniju poziciju.
Pogledajte unutra: Kada su naši umovi uznemireni, imamo tendenciju tražiti izvore koji bi mogli uzrokovati naš stres i nelagodu van sebe, kada bismo zapravo trebali pogledati u sebe. Mnogo je naših smetnji zapravo interno – zabrinuti smo za budućnost ili razmišljamo o prošlosti, ali mi zapravo nismo "ovdje." Obraćanje pažnje na naš um ili tijelo zapravo je prvi korak prema prakticiranju svjesnosti.
Brzinski savjeti za prakticiranje svjesnosti
STOP metoda: Prestanite s onim što radite. Duboko udahnite. Pratite što se događa u sadašnjem trenutku, bez osuđivanja. (Jesu li vam ramena napeta? Osjećate li brzo lupanje srca?) Izdvojite tri minute vremena za disanje. Uzimanje tri kratke minute za duboko disanje, svjesno iz donjeg dijela trbuha, može vas odvesti iz glave u vaše tijelo.
Uživajte u miru i tišini: Pijte svoju prvu šalicu kave ili čaja u miru i tišini, i pustite da se vaš um smiri kao snježna kugla. Vlada kaos i mećava kada je protresete, ali postaje jasna kad se umiri i miruje.
Svjesno hodajte: Osjetite kako vam noge koračaju po podu dok se krećete po radnom mjestu. Svjesnost znači povezivanje sa svim osjetilima pa obratite pažnju na slike, zvukove i mirise oko vas.
Pročitaj i ovo:
• Što je Mindfulness meditacija?
•Budite uvijek cool: Vježba disanja koja vraća mirnoću u samo 30 sekundi