Mindfulness je svjesna, objektivna pozornost kojom možete sagledati realnu situaciju i to bez etiketiranja na pozitivno ili negativno, dobro ili loše. Takva razina pozornosti osigurava emotivno-mentalni odmak koji omogućuje kvalitetnije sagledavanje životnih situacija, bez da vas pojedina situacija emotivno i kognitivno apsorbira.
MindFit trening za um svjesnog lidera
Upravo je mindfulness bitan u razumijevanju komunikacije između uma i tijela jer jedno je mentalno naučiti nove informacije, a sasvim drugo je kad se te informacije provedu putem tijela u akcije. Omogućava veći prostor djelovanja čime se ekspandira svijest o inteligenciji tijela kako bi se pospješile životne akcije i poduzele one koje vam omogućuju ostvarenje vaših ciljeva.
Upravo zbog toga su Ana Hart i Ivana Song, trenerice osobnih i sistemskih potencijala, osmislile jedinstveni MindFit trening koji se održava u Zagrebu. MindFit trening za um svjesnog lidera spaja mindfulness, inteligenciju tijela i funkcioniranje uma, a utječe na samopouzdanje, motivaciju, produktivnost, učinkovito upravljanje stresnim situacijama, sreću, zadovoljstvo…
Ivana Song Ana Hart
Komunikacija i prijenos informacija unutar samog tijela, između svake stanice, inspiracija je brojnim znanstvenim disciplinama. Što to točno naše tijelo komunicira i kako komunicira najdublje je znanje koje se teoretski i mentalno može naučiti. Kako nam tu pomaže mindfulness?
– Ivana: Dobro nam je poznato kako naše tijelo komunicira kad nismo zdravi, tad se brinemo o tijelu, a sve između toga „ne čujemo“, bar ne svjesno. Velika većina osoba tijelo zanemari slušati u svim ostalim situacijama, a tijelo komunicira s nama u svakom trenutku. Na njemu se vidi koji nas podsvjesni obrasci i načini ponašanja muče, što nam smeta, što bi bilo dobro korigirati da nam je lakše putovati kroz život. Mindfulness nam pomaže jer možemo razumjeti što nam tijelo govori i kako teče komunikacija između tijela i podsvijesti jer glavni zadatak podsvijesti je da očuva tijelo u funkciji.
Kako biste vi definirali mindfulness? Imali li u hrvatskom jeziku dobre inačice kojom bi se ova riječ prevela?
– Ana: Mindfulness je svjesna, objektivna pozornost kojom sagledavamo životne situacije realnije, bez etiketiranja na pozitivno, negativno, dobro, loše… Time si osiguravamo zdravi odmak od situacije kako nas pojedini životni momenti ne bi emotivno i kognitivno apsorbirali. To je naša, ljudska, urođena sposobnost koju koristimo kao i disanje. Kako danas zaboravljamo kvalitetno primijeniti disanje tako nam ni mindfulness nije zdravi, uvriježeni obrazac koji nam je podrška.
Upravo zato je bitno znati kada vam je pozornost mindful, a kada sagledavate situaciju u potpunosti apsorbirani u samoj situaciji. Kada niste mindful, tada ste responzivniji na vanjske utjecaje, lakše se gubi kontrola, teže je upravljati stresnim situacijama, naprosto, osjećate se „izvan sebe“. U hrvatskom jeziku, za sada, ne postoji točan termin kojim bi se zaokružio mindfulness, osim možda proširene pozornosti ili proširene svjesnosti. Kad kvalitetno dišete, to znate. Isto tako, kad ste mindful, to naprosto znate. To valja naučiti, spoznati jer se značajno mijenja kvalitetu življenja.
Ivana: Tijelo treba odmora. Prebrzo živimo, misli idu sto na sat i bitno je naučiti u kratkom vremenu opustiti i odmoriti tijelo.
Obje ste trenerice za razvoj osobnih i sistemskih potencijala i dizajnirale ste MindFit trening koji omogućuje integraciju znanja o funkcioniranju uma, mindfulness u pokretu i duboku tjelesnu relaksaciju. Možete li nam ispričati kako izgleda jedan vaš trening?
– Ivana: MindFit trening traje dva i pol sata tijekom kojeg imamo tematsko predavanje iz područja, između ostaloga, psihologije, komunikologije te funkcioniranja uma. Nakon predavanja slijedi mindfulness u pokretu kojem je cilj sve informacije s predavanja i tzv. mentalnog segmenta integrirati kroz tijelo kako bi to postala naša znanja koja ne zaboravljamo. Iza mindfulnessa u pokretu slijedi mindful relaksacija jer je cilj naučiti tijelo dubokom, regenerativnom opuštanju.
Tijelo treba odmora. Prebrzo živimo, misli idu sto na sat i bitno je naučiti u kratkom vremenu opustiti i odmoriti tijelo. Sam trening je dinamičan i kroz odmor, u ovom slučaju relaksaciju, dodatno potičemo kvalitetniju integraciju novih znanja koja se mogu odmah primijeniti. Trening se radi u opuštenom ozračju, uči se i razvija s puno radosti. Ukratko, MindFit trening prožima dosta pokreta, dobre relaksacije i kvalitetnih znanja kojim možemo sustavnije koristiti vlastite resurse koji su nam na raspolaganju.
Upravo je mindfulness bitan u razumijevanju komunikacije između uma i tijela jer jedno je mentalno naučiti nove informacije, a sasvim drugo je kad se te informacije provedu putem tijela u akciju. Kako to funkcionira?
– Ana: Dok god je ono što želimo ili znamo samo na mentalnoj razini, a nije provedeno u akciju, radi se o razini znanja koja nije integrirana. Kako bi se provela bilo koja akcija, potrebno nam je tijelo. Naše tijelo je inteligentno, odnosno sposobno je razvijati se, revitalizirati i regenerirati se. Razumijevanjem tijela i njegove inteligencije pospješujemo sve svoje akcije, a za svaku akciju potrebna je i mišićna memorija koja omogućuje i olakšava provođenje potrebnih zadataka.
Mišićna memorija se stvara učenjem, tj. ponavljanjem određenih pokreta, a time se stvaraju i novi obrasci ponašanja. Najjednostavniji primjer za to je kada učite voziti auto. Ne možete naučiti voziti samo ako gledate nekog drugog kako vozi, nego sami trebate sjesti za volan i naučiti svoje tijelo sve pokrete koji su potrebni kako bi naučili novu vještinu. Time koristite inteligenciju tijela.
A što je s našom podsvijesti? Možemo li i na nju djelovati ovakvom praksom?
– Ivana: Mindfulness itekako utječe na podsvijest jer time shvaćamo što je pohranjeno u našoj podsvijesti. Podsvijest, točnije 25% kapaciteta naše podsvijesti, prema neuroznanstvenim istraživanjima usmjereno je na očuvanje tijela. I to savršeno dobro radi. Naše je tijelo najmoćniji biološki stroj. Ostali segment podsvijesti, 75%, dedicirano je za sva naša ponašanja, obrasce, navike, sustav vjerovanja, uloge i identitete… Zamislite što podsvijest radi samo s 25%, a što sve još može s preostalim kapacitetom od 75%. Tu je naša snaga i skriveni potencijal koji možemo koristiti. Nama je na raspolaganju. Upravo je zato bitno primijeniti mindfulness.
Koliko traju treninzi i što po završetku ovog tečaja možemo očekivati?
– Ana: Trening se održava jednom mjesečno u Zagrebu i za svaki trening imamo pripremljeno posebnu temu. U ožujku je tema “Bugovi uma” gdje ćemo objasniti kako jednostavno možemo shvatiti kroz verbalnu ekspresiju i izražavanje što podsvjesni um komunicira i koji je to mentalni obrazac kojeg je moguće korigirati.
U travnju će tema biti neuroplastičnost uma. Na svakom treningu se dobiju i prakse koje je jednostavno implementirati u svakodnevni život kako bi održali razinu mindful pozornosti. Trening utječe na samopouzdanje, motivaciju, produktivnost, učinkovito upravljanje stresnim situacijama… Na kraju, krajeva cilj je treninga unijeti sreću i zadovoljstvo u život. Na treninge se može dolaziti jednom mjesečno. Savjetujemo sustavnost zbog integracije novih znanja koji mogu podržati promjene u životu. Nije potrebno predznanje jer svako je predavanje pripremljeno za svakog tko želi unijeti nove, konstruktivne promjene u svoj život.
>> Termine i detalje o treninzima možete pratiti na originalcode.net i mindjump.co. mrežnim stranicama.
Pročitaj i ovo:
- Mindfulness: Naučite osluškivati emocije i donositi ispravne odluke
- Mindfulness: Što morate znati prije nego što upišete neki tečaj?
- Mindfulness na poslu: Kako biti uspješniji i produktivniji?
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life? Pročitaj ih online!