Iako sama menstruacija otprilike traje 5-7 dana mjesečno, cjelokupni menstrualni ciklus obično traje puno duže. Vremenska crta će se razlikovati od osobe do osobe, jer ne postoji pojam “normalnog” menstrualnog ciklusa. No, bez obzira na to koliko je dug ili kratak vaš ciklus, vaše će tijelo i mozak doživjeti hormonalne promjene.
Ciklički rast i pad razine hormona jajnika (estrogena i progesterona) mogu imati dubok utjecaj na kognitivno ponašanje. Dakle, ako tijekom menstrualnog ciklusa imate glavobolju, moždanu maglu, problema s pamćenjem ili druge nuspojave povezane s mozgom, definitivno niste sami. Evo nekoliko mogućih nuspojava i zašto se javljaju…
Što se događa mozgu tijekom menstruacije?
1. Moždana magla
Tijekom menstruacije, razina estrogena i progesterona je niska, što može dovesti do uobičajenih simptoma “moždane magle”. To može uključivati manjak koncentracije, povećanu odsutnost, neprihvaćanje ili zadržavanje informacija, poteškoće u čitanju i umor. To također može dovesti do nesanice i fluktuacija raspoloženja, uključujući anksioznost i depresiju.
2. Glavobolja
Glavobolja tijekom menstruacije može biti posljedica kolebanja razine hormona, niskog željeza (zbog gubitka krvi), dehidracije ili stresa. No, ako se glavobolja uzrokovana menstruacijom javlja redovito, porazgovarajte sa svojim ginekologom.
Ako imate neobično težak menstrualni ciklus, razgovarajte sa svojim liječnikom o uzimanju suplementa željeza. Trenutno si možete pomoći tako da povećate unos hrane bogate željezom koja uključuje crveno meso i perad, ribu (losos i tuna), kao i biljne izvore (grah, tofu i sjemenke bundeve).
Ako vam dehidracija uzrokuje glavobolju, unosite dovoljno tekućine kako biste zadovoljili dnevne potrebe za hidratacijom. Prema Medicinskom institutu, žene svakodnevno trebaju 2,7 l tekućine, od čega 20% dolazi iz hidratantne hrane, poput voća i povrća.
3. Poteškoće s pamćenjem
Estrogen može utjecati na rast i preživljavanje novih neurona u hipokampusu (moždana regija odgovorna za pamćenje i učenje). Stoga smanjene razine estrogena tijekom menstrualnog ciklusa mogu utjecati na sposobnost jasnog razmišljanja i pamćenja novih informacija. Također postoje dokazi da estrogen utječe na prefrontalni korteks, područje mozga bitno za radnu memoriju (tj. kratkoročnu memoriju) i izvršnu funkciju.
4. Nespretnost
Endogena fluktuacija estrogena i progesterona tijekom menstrualnog ciklusa utječe na cerebelarne mreže u mozgu. Mali mozak – koji je uključen u motoričku koordinaciju i kognitivne funkcije višeg reda – važna je meta za estrogen. Stoga, kada je razina estrogena niska, to može rezultirati utjecajem na motoričku funkciju i uzrokovati nespretnost.
Načini za učinkovito suočavanje sa simptomima PMS-a:
- Spavajte dovoljno.
- Isprobajte vježbe za opuštanje i smanjenje stresa, poput joge i meditacije.
- Konzumirajte hranu za mozak, uključujući acai bobice, kupine, borovnice, maline, mrkvu, kelj, špinat, losos, mahunarke, orašaste plodove, chia i lanene sjemenke, zeleni čaj.
- Udovoljite svojim dnevnim potrebama za vodom.
- Ustanite i krećite se svakih sat vremena
- Napravite popis obveza kako biste se osjećali organiziranije.
- Uživajte u kupki za opuštanje mišića.
- Uzmite multivitamine, omega-3 masne kiseline i vitamin D za potporu proizvodnji neurotransmitera i promicanje uravnoteženog raspoloženja.