Menstruacija se javlja kao normalan dio ženskog razvoja te prati žene kroz većinu života. Iako znamo da je riječ o fenomenu koji je u potpunosti prirodan, ponekad se svejedno osjećamo posramljeno i kao da ga moramo skrivati. To dokazuje činjenica da žene nerijetko krišom nose uloške ili tampone do toaleta, skrivajući ih od pogleda, ili da u muškom društvu izbjegavaju spominjati išta vezano uz tu tematiku.
Očigledno, menstruacija je i dandanas u zapadnjačkom društvu pomalo tabu, no takav slučaj nije rijetkost ni u ostalim dijelovima svijeta gdje se očituje u obliku različitih pogrešnih predodžbi i praznovjerja.
Neka su naizgled bezazlena i blesava, no mnoga od njih zapravo priječe žene u životu jer im ograničavaju mogućnosti poput pristupa obrazovanju te izazivaju osjećaj srama i pridonose stigmatizaciji menstruacije. U nastavku donosimo neke od njih.
Žene ne smiju pripremati sushi
Koliko god se to čudno činilo, čak i neki vrhunski japanski chefovi vjeruju da menstruacija narušava osjet okusa, stoga se na sushi chefove ženskog spola nerijetko gleda s dozom sumnjičavosti.
Tuširanje za vrijeme mjesečnice uzrokuje neplodnost
Prema starom vjerovanju u Afganistanu, smatra se da se žene tijekom menstruacije ne smiju kupati niti tuširati jer će ostati neplodne. Ne samo što je ova praksa nehigijenska nego predstavlja i rizik od infekcije budući da mnoge žene koriste krpene uloške koje se srame staviti na sušenje. Zbog toga ih nose predugo, što može dovesti do infekcija pogubnih za reproduktivno zdravlje.
Žene s menstruacijom ne smiju pripremati hranu
U Indiji, posebice u ruralnim dijelovima, rašireno je uvjerenje da žene tijekom menstruacije ne smiju ulaziti u kuhinju niti kuhati jer su „nečiste“ pa će se hrana pokvariti u njihovoj prisutnosti.
Žene ne smiju prisustvovati nastavi
U određenim dijelovima Nepala žene tijekom menstruacije doslovce moraju ići u izolaciju zbog straha od nečistoće. Shodno tomu, ne mogu ići u školu i tako njihovo obrazovanje ispašta.
Muškarci se mogu razboljeti od kontakta sa ženom koja ima menstruaciju
Dio svijeta koji je u pitanju ponovno su Indija i Nepal gdje neki smatraju da žene s menstruacijom ne smiju doći u kontakt s muškarcima niti ih dodirivati jer će se ti muškarci onda razboljeti. Štoviše, neke djevojčice čak žive u uvjerenju da ne bi smjele niti razgovarati s muškim članovima obitelji za vrijeme menstruacije.
Žene ne smiju ulaziti u vjerske hramove
Ponovno je riječ o uvjerenju da su žene tijekom menstruacije „nečiste“, stoga im nije dopušten ulazak u „čista“ i sveta mjesta poput svetih hramova. Ovakva je zabrana prisutna, primjerice, u Indiji i Nepalu.
Menstruacijska krv privlači morske pse
Prvenstveno, količina krvi izgubljena tijekom menstruacije zaista nije značajna, iako se ponekad tako čini. Osim toga, menstruacija nije samo krv, već sadrži i sluz iz vrata maternice i sadržaj rodnice, a na kraju krajeva, unatoč onome što vidimo u filmovima, ljudi morskim psima nisu naročito primamljivi.
Uloške se mora odvajati od ostalog smeća, inače uzrokuju rak
Duboko ukorijenjene zablude u Boliviji dovele su do toga da brojne žene misle da se menstrualnih proizvoda treba sramiti, sakrivati ih te ih odlagati odvojeno od ostalog smeća zbog vjerovanja da uzrokuju bolesti, uključujući rak.
Menstruacija je bolest
U Iranu je stigma vezana uz menstruaciju toliko jaka da gotovo polovica djevojčica vjeruje da je menstruacija bolest.
Pročitaj i ovo:
- Menstrualni grčevi: 6 načina kako ih možete ublažiti
- Menstruacija: Kako hormoni utječu na mozak tijekom ciklusa?
- Menstrualna čašica: Najvažnije prednosti popularnog ženskog pomagala
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!